`
شمانیوز
شما نیوز

اختصاصی شمانیوز// در بررسی طرح صنعت یار بانک تجارت مشخص شد

کاهش تقاضای نقدینگی در اقتصاد و استفاده بهینه از منابع محدود بانکی

بانک تجارت در مراسمی از طرح صنعت یار (SCF) خود در اولین خرید اعتباری توسط عاملین فروش گروه صنایع گیتی‌پسند رونمایی کرد. طرحی که کاهش تقاضای نقدینگی در اقتصاد و استفاده بهینه از منابع محدود بانکی در کنار سهولت در دریافت تسهیلات برای واحدهای تولیدی را به همراه دارد.

کاهش تقاضای نقدینگی در اقتصاد و استفاده بهینه از منابع محدود بانکی

به گزارش شمانیوز، بانک تجارت برای نخستین بار در سیستم بانکی کشور از محصول صنعت‌یار (مدل تامین مالی زنجیره‌ای (scf) برای شرکت‌های صنعتی) در گروه صنایع گیتی‌پسند اصفهان رونمایی کرد. 

نزدیک به یک‌سال از ابلاغ دستورالعمل ارائه خدمات تامین مالی زنجیره تامین از سوی بانک‌مرکزی می‌گذرد. به این ترتیب در آذرماه سال گذشته و به فاصله چند روز پس از ابلاغ رسمی این طرح از سوی مدیریت عملیات پولی و اعتباری بانک‌مرکزی، کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق تهران نسبت به برگزاری جلسه‌ای با محوریت تامین مالی زنجیره‌ای اقدام کرد تا فعالان اقتصادی فارغ از پیچیدگی‌های تامین مالی از شبکه بانکی بتوانند از این روش بهره‌مند شوند.

ساختار فعلی تامین مالی سرمایه درگردش زنجیره‌های تامین، مبتنی بر دریافت تسهیلات مستقیم از بانک‌ها یا تامین مالی به شیوه‌های پرهزینه از بازارهای غیررسمی است. در حالی که رویه دریافت تسهیلات از بانک‌ها، عموما گذشته‌نگر و مبتنی بر وثیقه‌های محدود عموما مستغلات است.

در عین حال، فرآیند زمان‌بر دریافت تسهیلات بانکی، دریافت تسهیلات به‌طور موازی توسط تمامی حلقه‌های تولید، سهولت انحراف منابع مالی از چرخه تولید و ورود به سایر بازارها، نبود شفافیت کافی در فرآیند پرداخت تسهیلات و تشدید ریسک مطالبات غیرجاری بانک‌ها از جمله معایب این نوع تامین مالی است.

در روش‌های تامین مالی زنجیره‌ای در واقع به‌جای پرداخت نقدی تسهیلات به تک‌تک شرکت‌ها به‌عنوان حلقه‌های یک زنجیره تولید و تامین، از طریق انتشار یا صدور ابزار تعهدی و انتقال آن نسبت به تسویه‌حساب‌های پرداختنی در زنجیره اقدام می‌شود. از این طریق، ضمن کاهش تقاضای نقدینگی در اقتصاد، استفاده بهینه از منابع محدود بانکی اتفاق افتاده و شاهد تامین مالی شرکت‌های بیشتری خواهیم بود.

بانک تجارت برای نخستین بار در سیستم بانکی کشور از محصول صنعت‌یار (مدل تامین مالی زنجیره‌ای (scf) برای شرکت‌های صنعتی) در گروه صنایع گیتی‌پسند اصفهان رونمایی کرد. 

در مراسمی با حضور مدیران عامل بانک تجارت و گروه صنایع گیتی‌پسند، اولین خرید اعتباری توسط عاملین فروش این شرکت از طریق طرح صنعت‌یار بانک تجارت انجام شد.

در طرح صنعت‌یار، بانک تجارت پس از اعتبارسنجی و اعطای اعتبار به نمایندگان فروش شرکت‌های تولیدی و صنعتی، باز پرداخت دیون این نمایندگان در سررسید را تعهد می‌کند. علاوه بر این اعتبار تخصیص داده شده به این نمایندگان در قالب تامین مالی زنجیره‌ای، قابلیت انتقال به شرکت تولیدکننده محصول برای تامین مواد اولیه را دارد.

هادی اخلاقی فیض آثار، مدیرعامل بانک تجارت در این مراسم از مجموعه گیتی‌پسند به‌عنوان هلدینگی بزرگ یاد کرد که توانسته به صورت سیستمی فعالیت‌های خود را توسعه دهد.

مدیرعامل بانک تجارت در این باره می‌گوید: «وجود ظرفیت‌های بی‌شمار در صنایع کشور، بانک تجارت را بر آن داشت تا رونمایی از صنعت‌یار را در راستای حمایت از تولید داخل و شرکت‌های دانش بنیان در دستور کار خود قرار دهد.»

علیرضا جنتی مدیرعامل هلدینگ گیتی پسند هم با تقدیر از تعامل بانک تجارت در مدت همکاری اظهار امیدواری کرد این مجموعه همچنان بتواند با حمایت‌های این بانک در مسیر تولید، خودکفایی و اشتغال‌ آفرینی گام بردارد.

تسریع و تسهیل فرآیند تامین مالی سرمایه در گردش، کاهش نیاز به دریافت تسهیلات جدید سرمایه درگردش، تقویت روابط پایدار بین تولیدکننده و تامین کننده و کاهش هزینه تامین مالی و کاهش هزینه تمام شده محصول از مزایای این طرح برای بنگاه هاست. همچنین بانک ها از جهت کاهش مطالبات غیرجاری بانک ها، بهبود جریان درآمدی بانک ها و پایدارسازی ترازنامه بانک ها از اجرای این طرح منتفع می شوند. در عین حال، کاهش انحراف منابع و افزایش کارآیی تخصیص منابع مالی و افزایش شفافیت و نظارت پذیری جریان مالی اقتصاد جزو مزیت های این طرح برای اقتصاد کلان است.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها