`
شمانیوز
شما نیوز

اختصاصی شمانیوز//

نقش طرح‌های توسعه‌ای گروه پترول در تکمیل زنجیره ارزش

یکی از پربازده‌ترین شرکت‌های سرمایه‌گذاری در گروه و سهام صنعت پتروشیمی ایران، پترول می‌باشد که با انجام برنامه‌ها و تحولات بنیادی باعث رشد خوبی در این شرکت شده و جایگاه مهم پترول در صنعت پتروشیمی و نقش طرح‌های توسعه‌ای در تکمیل زنجیره ارزش را بیش از پیش یادآور می‌شود.

نقش طرح‌های توسعه‌ای گروه پترول در تکمیل زنجیره ارزش

به گزارش شمانیوز، شرکت گروه پتروشیمی سرمایه‌گذاری ایرانیان (پترول) در راستای تحقق شعار «تولید؛ دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین»، سیاست‌هایی از قبیل افزایش اشتغال و بهره‌وری، توسعه کارآفرینی، ایجاد ارزش‌افزوده بالاتر از طریق تکمیل زنجیره ارزش، توسعه مشارکت‌ها، جلوگیری از خام‌فروشی، ارتقای کیفیت و رقابت‌پذیری در تولید را سرلوحه فعالیت‌های خود قرار داده است.

گروه سرمایه‌گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج‌فارس با نماد «پترول» از جمله شرکت‌های جوان و آینده‌دار صنعت پتروشیمی کشور به شمار می‌رود که با داشتن سبدی متنوع از طرح‌های توسعه‌ای و زودبازده پتروشیمی بار توسعه صنایع پایین‌دستی و تکمیلی در این صنعت را بر عهده دارد.

اجرای طرح‌های صنایع تکمیلی پتروشیمی در جهت افزایش ظرفیت تولید محصولات با ارزش افزوده بالا خصوصا در بخش لردگان و پتروشیمی ایلام از جمله برنامه‌های اعلامی این شرکت بود که در اوج تحریم‌ها این پروژه‌ها با همت و توان متخصصان داخلی به بهره‌برداری رسید.

با توجه به دستاوردهای این شرکت در حوزه‌های تولید، مالی و توسعه‌ای، و همچنین راه‌اندازی چهار طرح تولیدی مهم این گروه، مدیر عامل پترول سال ۱۴۰۲ را سالی طلایی برای پترول  عنوان می‌کند که افزایش تولید۳۶۰ هزار تنی محصول ارزشمند و پایین دست پترول از یکسال و نیم دیگر از محورهای این برآورد آتی می‌باشد.

هشت طرح تولیدی در  گروه پترول حال اجراست که چهار طرح صدف خلیج فارس، پترو آرمند لردگان، ارغوان گستر ایلام و نگین سنقر پیشرفت پروژه بهتری دارند.

یکی از اولویت‌های پترول با توجه به سبد متنوع و ارزشمند محصولات پتروشیمی ارومیه، افزایش رساندن تولید به ۱۰۰ درصد ظرفیت اسمی در واحد سولفات پتاسیم شاروم است که با تامین مالی صورت گرفته و رفع مشکلات، قطعات مورد نیاز تا پایان خرداد این واحد پنجاه هزار تنی به ۱۰۰ درصد ظرفیت اسمی تولید خواهد رسید و سودآوری بسیار خوبی برای مجموعه خواهد داشت.

از آنجایی که صنایع پایین دستی پتروشیمی هم با محیط زیست سازگار است هم اینکه اشتغال بالاتری نسبت به صنایع بالا دستی دارد و از طرفی به سرمایه گذاری کمتری نیاز دارد، گروه پترول با ارائه طرح توجیهی دو طرح به پتروشیمی خلیج فارس قصد دارد برای احداث صنایع پایین دستی پتروشیمی در الیگودرز اقدام نماید.

دو طرح تولید اتانول از متانول و ملاس با ظرفیت ۴۰ هزار تن و سرمایه‌گذاری ۴۰ میلیون دلار که اشتغال مستقیم طرح در صورت تکمیل ۱۸۰ نفر و اشتغال غیر مستقیم آن ۴۵۰ نفر است و همچنین کامپاند پلی اتیلن با سرمایه‌گذاری ۶ میلیون دلاری، ظرفیت ۱۴ و ۴ دهم هزار تن، بازده داخلی ۳۳ درصدی و اشتغال مستقیم ۶۰ نفر توسط گروه پترول به هلدینگ خلیج فارس برای احداث در الیگودرز پیشنهاد شده‌است. به گفته معاون برنامه‌ریزی شرکت پترول، بازده داخلی طرح ۳۴ درصد و نسبت نقطه سر به سر ۳۳ درصد محاسبه شده است.

با تغییر ساختار صورت گرفته در پترول و اضافه شدن معاونت پارک‌ها، احداث پارک متانول یک ضرورت است که اقدامات مربوط به آن در پترول برای تبدیل متانول به الفین شروع شده، ۶۰ طرح مختلف در حوزه پایین دستی آماده شده، پارک فدک در عسلویه از اواسط سال آینده وارد فاز عملیاتی می‌شود و پنج پارک که قبلا تعریف شده در حال تکمیل مطالعات اقتصادی است.

اقدامات تولید محصولات جدید با توجه به نیاز زنجیره و با هدف افزایش سبد سودآوری این شرکت به گونه‌ای است که نگاه مدیریتی پترول به حوزه مسئولیت‌های اجتماعی هم  دارای اهمیت و توجه است.

بر همین اساس، با توجه به بحران کم آبی، شرکت پترول اقدام به راه‌اندازی اولین و پیشرفته‌ترین واحد تصفیه‌خانه پساب شیمیایی کشور به همت متخصصان داخلی و در راستای حفظ محیط زیست، احترام به حقوق شهروندان و بازیابی ۱۰۰ درصد پساب تولیدی ناشی از فرآیندها و استفاده مجدد در شرکت پتروشیمی ایلام کرده است که با اجرای پروژه فوق پیشرفته و دانش بنیان پروژه تخلیه مایع صفر (Zero-Liquid Discharge) یا به اختصار ZLD خروجی پساب شرکت پتروشیمی ایلام به صفر می‌رسد.

این پروژه یک روش ابداعی و جدید به منظور بازیافت حداکثری پساب‌های املاح بالای باقی مانده از آب شیرین‌کن‌های متداول با راندمان بسیار بالا با سرمایه گذاری ۶ میلیون و ۳۵۰ هزار یورویی است که از اول شهریور ۱۳۹۹ با ظرفیت ۳۵ و نیم متر مکعب بر ساعت آغاز شد.

براساس گزارش کدال عملکرد شرکت پترول در نیمه نخست سال جاری، ۵,۲۳۲,۰۸۰ میلیون ریال جمع درآمدهای عملیاتی داشته و سود خالص این شرکت به ۶,۶۸۴,۱۹۴ میلیون ریال رسید که ۹۵ ریال برای هر سهم محقق شده است. علیرغم کاهش‌های اعلامی در میزان درآمد و سودخالص، پترول هم شاهد رشد ارزش ان‌ای‌وی و توامان شاهد افزایش سودسازی به واسطه رشد سود شرکت‌های پتروشیمی زیرمجموعه خود می‌باشد.

بازدهی سهم پترول، طی ۲ ماهه اخیر به بیش از ۴۱ درصد رسیده و همچنان در حال رشد و کسب بازدهی بالا در سهم می‌باشد.  عمده پرتفوی شرکت را سرمایه‌گذاری در سهام پتروشیمی تشکیل داده که در این بین پتروشیمی‌های لردگان، کرمانشاه، جم و زاگرس وزن بالاتری در بین سهام سرمایه‌گذاری شده در پترول دارند.

علاوه بر این شرکت پترول، پرتفوی غیربورسی با بهای تمام شده ۳ هزار میلیارد تومانی داشته که ارزش چنده ده همتی دارد. مهمترین سرمایه‌گذاری این شرکت در پتروشیمی ایلام می‌باشد که سودآوری و ارزش افزوده بالایی را ایجاد کرده است.

جایگاه مهم پترول در صنعت پتروشیمی و نقش طرح‌های توسعه‌ای در تکمیل زنجیره ارزش، موضوعی است که مدیرعامل شرکت پترول با تاکید بر آن خواستار افزایش تعاملات سیستم بانکی کشور با پترول شد.

با توجه به طرح‌های توسعه‌ای پترول و حجم گسترده سرمایه‌گذاری در این طرح‌ها که نیازمند تأمین منابع مالی به‌منظور تسریع فرایندهای احداث و اجرای طرح‌های توسعه‌ای، اهمیت مشارکت نظام بانکی در توسعه اقتصادی و دستیابی به اهداف کشور در تکمیل زنجیره ارزش را دوچندان می‌کند. بر همین مبنا گروه پترول تفاهمی را با بانک شهر در زمینه خدماتی همچون استفاده از منابع ارزی بانک برای پروژه‌های در دست اجرا، اخذ تسهیلات بلندمدت ارزان‌قیمت و استفاده از انواع ابزارهای مالی و سرمایه‌ای بانک و… برای تأمین منابع طرح‌های توسعه‌ای پترول منعقد کرد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها