`
شمانیوز
شما نیوز

در نخستین نشست کانون کارآفرینی استان تهران عنوان شد:

ضعف و تعارض ساختارهای نهادی کشور عامل تضعیف اقتصاد

نخستین نشست کانون کارآفرینی استان تهران با موضوع تاثیر شرایط اقتصادی بر فضای کسب و کار با حضور اعضای کانون کارآفرینی برگزار شد.

ضعف و تعارض ساختارهای نهادی کشور عامل تضعیف اقتصاد

در این نشست بهروز حبیبی عضو کانون کارافرینی استان تهران، معصومه خیرالهی عضو عضو هیات مدیره، محمد ‌زهرایی دبیر کانون کارآفرینی استان تهران، ساقی باقری نیا نایب رییس هیات مدیره کانون زنان بازرگان استان تهران، دکتر مهرداد عالی پور مدرس دانشگاه و مدیرعامل شرکت عالی تحریر پارسیان، مجید زنگویی دبیر کل مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی و حسین وطن پورعضو هیات علمی دانشگاه شهید بهشتی و موسس شرکت دانش بنیان فرآور و ...در این نشست حضور داشتند.

اعضای انجمن کارآفرینانی در نشست یاد شده ضمن ارائه مشکلات و نظرات خود در فضای اقتصادی کشور، پیشنهاداتی را برای بهبود فضای کسب و کار مطرح کردند.

بهروز حبیبی نایب رییس هیات مدیره و عضو هیات مدیره کانون کارافرینی استان تهران در این نشست بیان داشت: با توجه به رویکرد کانون کارآفرینی، در شبکه سازی و بازتاب دغدغه اهالی کسب وکار، اعضای محترم کانون و سایر علاقمندان بر آن شدیم با برگزاری نشست‌های دوره‌ای با عنوان کلینیک کارآفرینی بتوانیم صدای رسای آنها باشیم.

وی افزود: از آنجا که فهم مسئله  نیمی از راه حل مسئله است، سعی بر آن داریم تا ‌موضوعات روز موشکافی و رسانه‌ای گردد تا با ارائه راهکارهای هوشمندانه و به روزسهم کوچکی در آگاهی رسانی در راستای کارآفرینی و کمک به رفع موانع کسب و کار داشته باشیم.

نایب رییس هیات مدیره کانون کارافرینی استان تهران در ادامه تصریح کرد: بدیهی است شرایط بحرانی کنونی زمینه فرار سرمایه‌های مادی و‌ معنوی را از کشور فراهم آورده است، گفت وگو در خصوص ایجاد و رونق کسب و کار دشوار است، متاسفانه  فرار سرمایه  موجب رونق کسب و کار و‌ثروت آفرینی را در کشورهای مقصد فراهم و به همان نسبت سبب بی‌ثباتی و بدتر شدن وضعیت کسب و کار در کشور را به همراه داشته است.

وی خاطرنشان کرد: امیدواریم با تغییر رویکرد تصمیم گیران کلان کشور شرایطی فراهم آید تا بزودی شاهد جذب سرمایه در کشورمان باشیم.

در ادامه این نشست؛ ساقی باقری نیا نایب رییس هیات مدیره کانون زنان بازرگان استان تهران نیز با اشاره به اقدامات بانوان فعال در حوزه بازرگانی، صنعت و تجارت گفت: بانوان فعال در این حوزه از کارهای بسیار مردانه مانند معدن و صنعت حمل و نقل گرفته تا مشاغل خانگی و صنایع دستی شرکت دارند و با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه مشکلات به وجود آمده در بهره برداری از اینترنت و شبکه‌های مجازی مشکلاتی را برای بانوانی که در مشاغل خانگی مشغول به کار هستند، فراهم کرده است، افزود: اکنون شرایط اقتصادی کشور به صنایع آسیب می‌زند و قوانین خلق الساعه و اقتصاد ناپایدار هر روز فعالان حوزه کسب و کار را با یک بحران روبرو می‌کند.

این فعال اقتصادی از دیگر مشکلات تولید کنندگان کشور را تامین مواد اولیه دانست و خاطر نشان کرد: به واسطه تغییر روزانه در نرخ دلار، نمی‌توانیم قراردادهای محکمی را چه در خرید و چه در فروش داشته باشیم.

باقری نیا با بیان اینکه شرایط امروز کشور فرار سرمایه گذاران و صاحبان فکر و اندیشه را مهیا می‌سازد، اظهار داشت: به دلیل مهاجرات بالای قشر متخصص، با کاهش نیروی متخصص کار روبرو هستیم و حل این مسئله نیازمند فکر و برنامه ریزی گسترده از سوی دولتمردان است.

رییس هیات مدیره کانون زنان بازرگان استان تهران گفت: مشکلات نقدینگی و پولی بانکی، موجب می‌شود شرکت‌‌های تولیدی نتوانند به بخش تحقیقاتی خود رسیدگی کنند و از نظر کیفیتی و تکنولوژی امکان ارتقا نداشته باشند.

این فعال اقتصادی همچنین با ابراز ناخرسندی از رقابت دولت با بخش خصوصی خاطر نشان کرد: در چنین شرایطی که کار کردن برای صنعت گران بسیار سخت است، در بسیاری از موارد شرکت‌های دولتی کالا را زیر قیمت بخش خصوصی در بازار عرضه می‌کنند و این درحالی است که مقام معظم رهبری در فرمایشات خود به این نکته اشاره داشتند که در هرکجا که بخش خصوصی مشغول به فعالیت است باید بخش خصوصی از کار کنار برود. "

تاکید بر بررسی علل مشکلات

در ادامه این نشست، حاضرین در جریان اظهارات دکتر مهرداد عالی پور مدرس دانشگاه و مدیرعامل شرکت عالی تحریر پارسیان قرارگرفتند.

وی گفت: برای حل مشکلات اقتصادی شناخت مشکل 50 درصد از راه حل آن است و باید مشکلات تبیین شود. چرا که اقتصاد گستره بسیار بالایی را در بر می‌گیرد و عدم شناخت نقص بزرگی در حوزه کسب وکار است.

وی با اشاره به اقتصاد ملی، ضعف‌ها و تهدیدهای مرتبط به آن اظهار داشت: اگر می‌خواهیم در مورد اقتصاد ایران به عنوان یک موضوع ملی صحبت کنیم باید ضعف ها و تهدیدات اقتصادی را مشخص کنیم چرا که در غیر این صورت به نتیجه نخواهیم رسید و دلیل اینکه اکثر جلسات نیز بدون نتیجه به پایان می‌رسد همین نکته است.

عالی پور تاکید کرد: ضعف‌ها و سوء مدیریت در بخشهای داخلی، دولتی و خصوصی وجود دارد در این میان وظیفه داریم که خود را اصلاح کنیم.

وی افزود: اگر به ریشه یابی تصمیمات غلط در حوزه اقتصاد بپردازیم  خواهیم دید که ضعف ساختار نهادی کشور از مهمترین مشکلات محسوب می‌شود.

این استاد دانشگاه با تشریح چگونگی تشکیل نهادها در ساختار سنتی، پیش و پس از انقلاب خاطر نشان کرد: در اقتصادی که آمیختگی نامتجانس نهادی دارد، این نهادها نمی‌توانند با یکدیگر کار کنند و تعارض در ساختارهای کشور موجب تصمیم گیری‌های متناقض می‌شود.

حضور جدی در حوزه بین الملل

از دیگر سخنرانان این نشست مجید زنگویی دبیر کل مرکز توسعه گردشگری سلامت کشورهای اسلامی و رئیس انجمن گردشگری سلامت استان تهران بود که بر نگاه جدی تر به ارتباط و فرصت‌های تجاری در خارج ازکشور تاکید داشت.

وی در سخنان خود با بیان اینکه بایستی برای ورود به حوزه بین الملل نگاه دقیقی به این حوزه و ارتباطات بین‌المللی داشت، گفت: باید محصول و خدمت خود را از ابتدا با یک نگاه بین المللی تولید کنیم تا بتوانیم دراین حوزه موفق باشیم.

وی با اشاره به اینکه درحال حاضر بیشتر حوزه‌ها و تشکل‌های اقتصادی در حوزه بین الملل فعالیت چندانی ندارند و به عنوان یک بازیگر مهم مطرح نیستند، افزود: دلیل ان این امر آن است که وارد ساختارها و تشکل‌های بین‌المللی نشده‌ایم و در آنها نقش جدی به عهده نگرفته‌ایم.

زنگویی تاکیدکرد: حضوردر نمایشگاه‌های بین المللی و معرفی کالاها به تنهایی کافی نیست و اگر نتوانیم نقش قدرتمندی در این ساختارها به عهده بگیریم، نمی‌توانیم بازیگر موثری باشیم.

این فعال اقتصادی از جمله مهمترین مزایای این حضور را کاهش عوارض داخلی و استفاده از فضای مارکت‌های بین المللی دانست و اظهار داشت: این اقدام یک پروسه طولانی مدت است و ظرف یکی دو روز انجام نمی‌شود با این حال اگر بخش صنعتی کشور  به مرور زمان وارد این شبکه شود می‌تواند عایدی خوبی را برای فراهم کند.

اقتصاد رفتاری و مشکل بارز مدیریت

حسین وطن پورعضو هیات علمی دانشکده دارو سازی دانشگاه شهید بهشتی و موسس شرکت دانش بنیان فرآور نیز در این نشست به بحث اقتصاد رفتاری پرداخت و تاکیدی کرد: مشکل مدیریت در کشور بارز است و شرایط به گونه‌ای است که گویا در مقابل یک فرد ناشنوا داد می‌زنیم.

وی با ابراز تاسف از اینکه بخش فعال اقتصاد کشور خود نیز در ایجاد این شرایط دخیل است، گفت: مشکل بزرگ کشور ما این است که اشتباه خود را نمی‌پذیریم و تا زمانی که این رفتار ادامه دارد اتفاق جدیدی نمی‌افتد و در چنین شرایطی صحبت از چالش ها، توصیه و .... بی معناست.

وطن پور قوانین متعدد و ناکارآمد، تغییرات خلق الساعه و نگاه دستوری به اقتصاد را از جمله مهمترین فاکتورها موانع تولید دانست و تصریح کرد: باید رفتار مدیریتی در کشور را تغییر و مدیران نالایق بعد از اذعان به اشتباه خود کنار گذاشته شوند.

این استاد دانشگاه با یادآوری از دست رفتن فرصت‌های اقتصادی در برخی کشورها افزود: وقتی توجه به تراز تجاری وجود ندارد و کشور دچار بحران است چنین وضعیتی اجتناب ناپذیر است؛ به ویژه اینکه برخی مدیران بعد از روی کار آمدن زمان زیادی را هدر داده‌اند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها