`
شمانیوز
شما نیوز

اختصاصی شمانیوز//

پیشتازی شرکت‌های تابعه به همراه هلدینگ خلیج فارس

شرکت‌های تابعه هلدینگ خلیج فارس پس از کسب عنوان برترین شرکت از طرف صنایع پتروشیمی خلیج‌فارس، توانستند با پیشتازی ، رتبه‌های اول را در رتبه‌بندی برترین شرکت کسب نمایند.

پیشتازی شرکت‌های تابعه به همراه هلدینگ خلیج فارس

به گزارش شمانیوز، شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس با کسب رتبه نخست در سه شاخص «مقدار فروش»، «صادرات» و «بالاترین ارزش بازار»، برترین شرکت در میان ۵۰۰ شرکت پیشرو کشور شد. در روزی که شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس به عنوان برترین شرکت ایران در تازه‌ترین رده‌بندی سالیانه IMI_100 معرفی شد، شرکت‌های تابعه این گروه نیز در این رده‌بندی خوش درخشیدند. عواملی که سبب‌ساز این پیشتازی و برتری در میان دیگر شرکت‌ها شد را شاید بتوان در حمایت‌های این گروه سرمایه‌گذاری از دانش‌بنیان‌ها برای دستیابی به توسعه پایدار اقتصاد ملی و بومی‌سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز و همچنین حمایت از جوانان متخصص و نخبه ایرانی دانست.

 بیست و پنجمین دوره انتخاب شرکت‌های برتر و پیشرو ایران موسوم به IMI-100 که هرسال با شاخص‌های مختلف کارشناسی، اقدام به انتخاب شرکت‌های برتر ایران در زمینه‌های مختلف می‌کند، امسال هم با حضور ۵۰۰ شرکت برگزار شد. هدف از برگزاری همایش IMI-100، شفاف سازی فضای کسب و کار و ایجاد فضای رقابتی بین شرکت‌های برتر ایران است. مبنای اولیه این رقابت میزان فروش شرکت‌هاست؛ این شاخص، از منطق اقتصادی بالایی برخوردار بوده و بیانگر خروجی شرکت‌ها و اثر گذاری‌شان بر اقتصاد ملی عنوان شده است.

پیشتازی بزرگ‌ترین هلدینگ پتروشیمی ایران

در همایش شرکت‌های برتر ایران که در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما برگزار شد، هلدینگ خلیج فارس عنوان «رتبه اول شاخص فروش در گروه پتروشیمی» و «رتبه دوم از نظر شاخص ارزش افزوده» را به خود اختصاص داد. میزان فروش شـرکت صنـایع پتـروشیمی خلیـج فـارس، بیش از ۲۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است که توانست عنوان با ارزش‌ترین شرکت ایران در بازار سرمایه را از آن خود کند.

این گروه که هفته گذشته ارزش آن در بازار سرمایه از مرز هزارهزار میلیارد تومان گذشت، بزرگ‌ترین هلدینگ پتروشیمی ایران، دومین شرکت پتروشیمیایی خاورمیانه و بیست و سومین شرکت پتروشیمی دنیا (در بین ۱۰۰ شرکت برتر) است.

علاوه بر این، زمانی که دومین شرکت پتروشیمیایی خاورمیانه در حال کسب جایگاه و پیشتازی در گروه برترین‌های ایران بود، افتخارات قابل توجهی هم نصیب شرکت‌های تابعه بزرگترین هلدینگ پتروشیمی کشور شد.

نوری؛ پیشرو در فرآیند، درخشان در صادرات

بر اساس این رتبه‌بندی شرکت پتروشیمی نوری موفق به کسب تندیس و لوح شرکت پیشرو در فرایند رتبه بندی صد شرکت برتر ایران (IMI100 ) و رتبه چهارم از نظر صادرات در بین پانصد شرکت ایران شد.

همچنین نوری توانسته در سال ۱۴۰۰، بیشترین میزان صادرات را در بین مجتمع‌های پتروشیمی کشور داشته باشد و در حوزه فروش نیز رتبه ۱۲ را در بین صد شرکت برتر ایران از آن خود کند.

کسب ۲ رتبه برتر از گروه انرژی

شرکت مبین انرژی خلیج فارس نیز علاوه بر ۱۸ پله صعود در تازه‌ترین رده‌بندی IMI_100 توانست دو رتبه برتر را از آن خود کند. مبین توانست امسال در گروه انرژی به رتبه اول دست یابد و این مقام به دلیل فروش ۳۶۷۰۹۹.۷ میلیارد ریال محصول در سال ۱۴۰۰ حاصل شد که ۲۵۰۰۸۱.۸ میلیارد ریال بیشتر از رتبه دوم این گروه است. مبین انرژی خلیج فارس در شاخص بهره‌وری هم توانست در گروه انرژی رتبه اول را کسب کند.

رتبه اول بیشترین رشد فروش

همچنین شرکت پالایش گاز بیدبلند خلیج فارس در دومین سال بهره برداری در رقابت با ۱۰۰ شرکت برتر ایران عنوان اول، بیشترین رشد فروش را کسب کرد.

رتبه اول گروه فرآورده‌های نفتی

شرکت پتروشیمی پارس هم موفق به کسب رتبه اول از نظر بهره‌وری کل عوامل در گروه فرآورده‌های نفتی و همچنین رتبه اول از نظر شاخص بازده فروش در گروه فرآورده‌های نفتی شد.

رتبه اول در حوزه خدمات عمومی، رفاهی و گردشگری کشور

شرکت عملیات غیرصنعتی پازارگاد، به عنوان شرکت پشتیبان از تولید در منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس نیز در این رده‌بندی توانست رتبه اول در گروه خدمات عمومی، رفاهی و گردشگری کشور را از نظر شاخص فروش، کسب کند.

رتبه اول از نظر شاخص بازده فروش

شرکت فجر انرژی خلیج فارس نیز رتبه اول از نظر شاخص بازده فروش در گروه انرژی و‌ رتبه چهارم از نظر رشد فروش را میان ۵۰۰ شرکت بزرگ کشور کسب کرد. فروش بفجر در سال مالی ۱۴۰۰، رشدی ۲۳۷ درصدی داشت.

براساس این گزارش، در این رده‌بندی شرکت‌های پتروشیمی بندر امام، بوعلی سینا، شهید تندگویان، اروند، خوزستان و ارومیه در گروه پتروشیمی حائز رتبه‌های برتر در حوزه فروش شدند و نسبت به سال گذشته رتبه آنها ارتقا یافت.

حمایت از ساخت داخل، از دیگر اقدامات اساسی شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در راستای حمایت از پژوهش و نوآوری و ارتباط بی‌واسطه شرکت‌های تابعه با نخبگان و صاحبنظران، با هدف استفاده از ظرفیت‌های بی نظیر در کشور است که باعث افزایش تولید ناخالص ملی و رسیدن به درآمد ۱۰ میلیارد دلاری پیش بینی شده و تحقق اهداف ترسیم شده از جمله پاسخ به تقاضای بازار گسترده، بزرگ و پرمشتری داخلی و خارجی است.

گفتنی است؛ هم اکنون بیش از ۱۸۰ شرکت داخلی در زمینه حل مشکلات پلنت ها، تولید و لایسنس و دانش فنی با هدف راه‌اندازی خطوط و طرح‌های جدید، افزایش بهره‌وری، تقویت و حمایت از صنایع ساخت داخل و انجام امور پژوهشی و تحقیقاتی کاربردی، در کنار شرکت‌های زیرمجموعه گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس هستند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها