شمانیوز
شما نیوز

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در بخش خبری شبکه یک سیما اعلام کرد:

متوسط افزایش 29 درصدی قیمت جدید محصولات سایپا و ایران خودرو

متوسط افزایش 29 درصدی قیمت جدید محصولات سایپا و ایران خودرو

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا گفت: قیمت جدید کارخانه ای محصولات سایپا و ایران خودرو به صورت متوسط افزایش 29 درصدی داشته است.

محمدعلی تیموری، مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا با حضور در بخش خبری ساعت 14 شبکه یک سیما به بیان قیمت های جدید محصولات دو خودروساز بزرگ کشور پرداخت و افزود: آخرین افزایش قیمت خودرو مربوط به آذرماه 1400 بوده و از آن زمان تاکنون هیچ افزایش قیمتی برای نرخ های کارخانه ای سایپا و ایران خودرو اعمال نشده بود.

او افزود: شورای رقابت و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان به عنوان دو نهاد تصمیم گیر و تصمیم ساز برای تعیین قیمت خودروها هستند که حدود 5 ماه قبل از سال جدید فعالیت خود را برای تعیین قیمت های جدید آغاز کردند.

تیموری تصریح کرد: این دو دستگاه، مبنای قیمت گذاری های جدید را بر اساس گزارش 6 ماهه نخست حسابرسی شرکت های سایپا و  ایران خودرو قرار دادند، همچنین در شیوه دومی که مورد استفاده قرار گرفت سه خودروی خارجی که همتراز خودروهای ایرانی از نظر کیفیت و اندازه بودند مورد مقایسه قیمتی قرار گرفت.

او گفت: متوسط افزایش قیمتی که برای همه خودروهای این دو خودروساز پس از 18 ماه اعمال شده، نزدیک به 29 درصد است، به طوری که این افزایش در خودرویی نظیر شاهین سایپا 18 و در کوییک اتوماتیک 17 درصد است.

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا افزود: همچنین خودروهایی نظیر سمند، پژو206، دنا، تارا و پژو پارس گروه صنعتی ایران خودرو افزایشی کمتر از 29 درصد خواهند داشت.

او تاکید کرد: همه خودروهای داخلی که با نظر شورای رقابت، غیر رقابتی تشخیص داده شده اند در حیطه قیمت گذاری های این شورا قرار گرفته اند و نرخ های جدید امروز در سایت دو گروه خودروسازی بزرگ کشور بارگذاری خواهد شد.

تیموری خاطر نشان کرد: خودرویی نظیر شاهین که قیمت کارخانه ای 304 میلیون تومانی دارد و با احتساب 40 میلیون تومان عوارض به 344 میلیون تومان عرضه می شد، اکنون با رشد 18 درصدی در قیمت پایه مواجه می شود که به 364 میلیون تومان خواهد رسید که با احتساب عوارض، قیمت خودرو به 400 میلیون تومان می رسد که همچنان در مقایسه با قیمت بازار حدود 670 میلیون تومان، تفاوتی چشمگیر خواهد داشت.

او تصریح کرد: میانگین قیمت های اولیه شورای رقابت بالای 40 درصد بود که بعد از دستور معاون اول رئیس جمهور، قیمت ها مورد پالایش و بررسی قرار گرفت و قیمتی مد نظر واقع شد که بتوانیم افزایش تولید مناسبی را بر اساس آن انجام دهیم.

مدیرعامل گروه سایپا خاطر نشان کرد: با قیمت های جدیدی که لحاظ خواهد شد، امیدواریم که در سال جاری بتوانیم تولید و تیراژ خوبی را محقق کنیم، همچنان که اطلاع از ورود شورای رقابت و سازمان حمایت به بررسی و تغییر قیمت ها نزد گروه سایپا امید آفرین شد و در هفته نخست تولید مان در سال جاری رشد 32 درصدی در تولید را در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته محقق کردیم که در 10 سال گذشته این تعداد تولید در هفته اول بی سابقه بوده است.

او همچنین با اشاره به پیش فروش های انجام شده تا کنون، تاکید کرد: مطابق قراردادهای منعقد شده بین خودروسازان و مشتریان، تحویل خودروها بر اساس قیمت های روز درب کارخانه خواهد بود و بر این اساس، مشتریان خودروها را با قیمت های مصوب جدید دریافت خواهند کرد.

 

سایپانیوز

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • اخبار داغ
  • پربحث‌ترین ها
  • اخبار روز
  • پربیننده ترین
تبلیغات متنی