شمانیوز
شما نیوز

بانک شهر

توکنایزکردن املاک؛ برنامه‌ و موضوع جدی هلدینگ فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک شهر

توکنایزکردن املاک؛ برنامه‌ و موضوع جدی هلدینگ فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک شهر

مدیرعامل هلدینگ فناوری اطلاعات و ارتباطات بانک شهر به تشریح دستاوردها و چالش‌های سال 1402 و برنامه‌های پیش‌روی این مجموعه به عنوان بازوی فناوری اطلاعات این بانک در سال جدید پرداخت.

به گزارش روابط‌عمومی بانک شهر، علی نوری با تشریح فرایند ایجاد و تشکیل ساختار جدید این شرکت به‌عنوان هلدینگ فناوری اطلاعات بانک شهر در ابتدای تابستان سال گذشته گفت: پیش ‌از این مجموعه شرکت‌های فناوری اطلاعات در بانک شهر ساختار متفاوتی داشتند ولی از ابتدای تیرماه سال 1402 با مصوبه هیئت‌مدیره بانک، ساختار جدید هلدینگ فناوری اطلاعات بانک شهر در قامت یک شرکت مستقل با عنوان "شرکت ارتباطات هوشمند شهر" به‌عنوان هلدینگ فناوری اطلاعات بانک ایجاد شد و سه شرکت «توسعه و نوآوری شهر»، «راهبرد هوشمند شهر» و «فناوران ایمن شبکه (فاش)» به‌عنوان بازوهای فنی بانک به‌عنوان شرکت‌های تابعه این هلدینگ قرار گرفتند.

نوری مأموریت اصلی شرکت ارتباطات هوشمند شهر را «ایجاد ساختار هلدینگ و سازمان‌دهی شرکت‌های تابعه با رویکرد حاکمیت شرکتی» اعلام کرد و گفت: با وجود گذشت زمان بسیار کوتاهی از تأسیس هلدینگ، با شرایط و استراتژی‌های دقیق و مناسبی که توسط هیئت‌مدیره هلدینگ انتخاذ شده و همچنین با تعیین نقش و مأموریت‌های شرکت‌های تابعه، موفق شدیم ساختاری مؤثر و کارآمد را پیاده‌سازی کنیم و به‌عنوان بازوی اجرایی مجموعه معاونت فناوری اطلاعات بانک شهر، توسعه زیرساخت فناوری اطلاعات و بهبود تجربه مشتریان این بانک را تحقق بخشیم.

توسعه زیست‌بوم بانکداری دیجیتالی در هلدینگ ارتباطات هوشمند شهر

وی سال 1402 را سالی پرچالش در اکوسیستم بانکداری و پرداخت الکترونیکی ایران دانست و افزود: تعامل خوب بین مجموعه هلدینگ فناوری اطلاعات و شرکت‌های تابعه و معاونت فناوری اطلاعات بانک شهر باعث شد بتوانیم فرآیندهای توسعه‌ای را موثرتر از گذشته دنبال کنیم. از جمله نتایج این تعامل می توان به انجام اقدامات مهمی مانند استقرار سامانه‌های توسعه پرداخت‌های خرد شهری، توسعه فرآیندها و زیرساخت‌های تأمین مالی زنجیره‌ای و ایجاد بسترهای بانکداری دیجیتالی اشاره کرد.

نوری با تأکید بر اینکه در مجموعه هلدینگ ارتباطات هوشمند شهر در سال 1402 باتوجه ‌به مأموریت و راهبرد هیئت‌مدیره و مدیرعامل بانک شهر مبتنی بر توسعه پرداخت‌های خرد شهری، اقدامات مهمی در سطح مجموعه شهرداری‌ها و پلتفرم‌های پرداخت خرد انجام شده است، گفت: به‌عنوان نمونه می‌توانم به موارد متعددی اشاره کنم مانند اقداماتی که در راستای تسهیل و توسعه پرداخت خرد در متروی تهران در نیمه دوم سال 1402 محقق شد یا مناقصه کیف پول ارائه خدمات کارت بلیط شهروندی شهر مشهد که در اسفند سال 1402 مجموعه راهبرد هوشمند شهر برنده آن شد. همچنین اقدامات دیگری در حوزه پرداخت خرد شهری با مجموعه شهرداری تهران و البته پلتفرم شهرزاد و اپلیکیشن اسمارتیز برای توسعه پرداخت هوشمند خدمات شهری نیز شکل گرفته است که در سال 1403 بیشتر از آن خواهیم شنید.

مدیرعامل هلدینگ فناوری اطلاعات بانک شهر همچنین از توسعه پلتفرم بانکداری دیجیتالی و توسعه همراه‌شهر پلاس به‌عنوان زیست‌بوم بانکداری دیجیتالی بانک شهر خبر داد و افزود: دو نسخه از همراه شهر پلاس در سال 1402 رونمایی شده است که خدمات و سرویس‌های جدیدی را به مشتریان بانک شهر ارائه می‌دهد.

نوری در ادامه به تشریح اقدامات انجام شده در حوزه تأمین مالی زنجیره‌ای پرداخت و گفت: در حوزه‌های تأمین مالی با موافقت هیئت‌مدیره بانک شهر، موضوع تأمین مالی زنجیره‌ای در دستور کار هلدینگ ارتباطات هوشمند شهر و شرکت‌های زیر مجموعه قرار گرفت و خروجی این اقدامات تا کنون منجر به اقدامات خوبی در حوزه «برات کارت» و تأمین مالی زنجیره‌ای یا SCF در شرکت فناوران ایمن شبکه به‌عنوان شرکت تابعه بوده است و در سال 1403 اخبار بیشتری درباره آن منتشر خواهد شد.

چالش‌های سال 1402 برای توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات

نوری موضوع سرمایه انسانی و فراگیری بحث مهاجرت نخبگان را یکی از چالش‌های اساسی در این حوزه برشمرد و گفت: مهاجرت و نداشتن نیروی کار متخصص کافی، چالش همیشگی شرکت‌های فناوری اطلاعات است. از این‌رو ما برنامه‌های خوبی برای آموزش و تربیت نیروی انسانی پیش‌بینی کردیم که در سال 1403 دنبال خواهیم کرد.

وی در ادامه همچنین به موضوع نرخ ارز اشاره کرد و افزود: در ماه‌های پایانی سال 1402 شاهد تلاطم نرخ ارز بودیم. عدم تأمین ارز موردنیاز برای تجهیز سخت‌افزار و زیرساخت‌های موردنیاز بانک، چالش بسیار سنگینی بود که امیدواریم با تدبیر و درایت مسئولان بانک مرکزی در سال 1403 رفع شود؛ چرا که این موضوع مانع و چالش بسیار جدی برای توسعه زیرساخت‌های فناوری اطلاعات است.

چالش مهم دیگر در صحبت‌های مدیرعامل هلدینگ فناوری اطلاعات بانک شهر، ابلاغ قوانین و دستورالعمل‌هایی بود که توسط رگولاتور صورت می‌گیرد؛ به اعتقاد وی ابلاغ این نوع دستورالعمل‌ها بدون درنظرگرفتن منافع بازیگران نه‌تنها کمکی به این حوزه نخواهد کرد بلکه باعث ایجاد دلسردی میان فعالان و دست‌اندرکاران و موجب مهاجرت نخبگان نیز می‌شود. به همین خاطر یکی از مطالبات فعالان حوزه این است که دستورالعمل‌ها، قوانین و مقرراتی ابلاغ شود که نتیجه آن‌ها تنظیم‌گری مطلوب باشد.

نوری در ادامه به تشریح مشکلات تأمین سرمایه موردنیاز برای فعالیت شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات پرداخت و گفت: باتوجه‌به سیاست‌های بانک مرکزی، شرایط خاصی در شبکه بانکی به وجود آمد و طبیعتاً بانک شهر نیز از این موضوع مستثنی نیست؛ سیاست‌های انقباضی گریز ناپذیر، تأمین سرمایه برای شرکت‌های فناوری اطلاعات را با چالش مواجه کرده است بنابراین باید این موضوع به‌عنوان یک موضوع جدی و حیاتی در دستور کار قرار گیرد تا مشکلات افزایش سرمایه و تأمین سرمایه موردنیاز شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات رفع شود.

اولویت‌های هلدینگ ارتباطات هوشمند شهر در سال 1403

مدیرعامل هلدینگ بانک شهر در بخش دیگری از صحبت‌های خود به برنامه‌های پیش‌روی این شرکت در سال 1403 اشاره کرد و گفت: یکی از برنامه‌هایی که در بانک شهر و شهرداری‌ها به‌عنوان سهام‌داران بانک شهر مطرح است، توکنایز کردن املاک و تبدیل دارایی‌های فیزیکی به دارایی‌های فعال است. موضوعی که از سالیان گذشته در بانک شهر و شهرداری‌ها به‌عنوان چالش مطرح بود این است که شهرداری‌ها و بانک شهر املاک قابل‌ملاحظه‌ای دارند که امکان نقدکردن آنها وجود ندارد و فروش‌شان با مشکل مواجه است. موضوع توکنایزکردن و توسعه پلتفرم‌های بلاک‌چینی برای حوزه توکنایز املاک در واقع از برنامه‌ها و موضوعات جدی هلدینگ ارتباطات هوشمند شهر در سال 1403 خواهد بود.

نوری با اشاره به اینکه موضوع تأمین مالی زنجیره‌ای، موضوع اصلی بانک شهر است، خاطرنشان کرد: با اینکه در همه کشورها تسهیلات تعهدی در اولویت قرار دارد؛ اما در کشور ما این موضوع خیلی جدی گرفته نشده و نشانه آن هم اینکه طبق آمار بانک مرکزی، کمتر از 10 درصد تأمین نقدینگی توسط بانک‌ها برای شرکت‌ها به‌صورت تعهدی انجام می‌شود.

وی افزود: موضوع تأمین مالی زنجیره‌ای یا SCF به‌عنوان موضوع اصلی در سال 1403 دنبال خواهد شد. همچنین تفاهم‌نامه‌های خوبی نیز توسط بانک شهر با مجموعه‌های بزرگی نظیر پتروشیمی‌ها و شهرداری‌ها در این حوزه منعقد شده که مجموعه هلدینگ فناوری اطلاعات به‌عنوان ابزار فناوری این حوزه نقش خود را در آن‌ها ایفا خواهد کرد.

آخرین برنامه‌ای که مدیرعامل هلدینگ فناوری اطلاعات بانک شهر برای سال آینده به آن اشاره کرد، توسعه بانکداری دیجیتالی در پرداخت‌های شهری بود؛ به گفته نوری توسعه زیست‌بوم بانکداری دیجیتالی و همراه‌شهر پلاس نیز از دستور کارهای جدی مجموعه هلدینگ فناوری اطلاعات بانک شهر است که توسط شرکت توسعه و نوآوری شهر در سال 1403 محقق خواهد شد. همین‌طور توسعه پلتفرم‌ها و زیرساخت‌های پرداخت خرد شهری که دستور کار جدی مجموعه بانک شهر و هلدینگ ارتباطات هوشمند شهر است، در سال 1403 به‌صورت جدی دنبال خواهد شد. در حال حاضر نیز زیرساخت‌های آن در تهران و مشهد نصب شده و فعال است و در سال 1403 در کلان‌شهرهای دیگر این زیرساخت را پیاده‌سازی خواهیم کرد تا همه شهروندان بتوانند به‌صورت یکپارچه از زیرساخت پرداخت خرد شهری بانک شهر استفاده کنند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • اخبار داغ
  • پربحث‌ترین ها
  • اخبار روز
  • پربیننده ترین
تبلیغات متنی