شمانیوز
شما نیوز

دسته چک

اگر دسته چک تان را گم کردید؛ این خبر را بخوانید!| وظیفه بانک ها در این زمان چیست؟

اگر  دسته چک تان را گم کردید؛ این خبر را بخوانید!| وظیفه بانک ها در این زمان چیست؟

گم شدن چک یا مفقودی دسته چک موجب زیان مالی و آسیب به اعتبار فرد می‌شود. بنابراین هنگام مفقودی چک باید فوراً این موضوع را به بانک اعلام کرد و از نقد شدن چک گم شده جلوگیری کرد.

به گزارش شمانیوز، چک و دسته چک جزو اسناد مهم مالی هستند. برگه چک معتبر تکمیل شده حکم پول نقد را دارد و دارندۀ آن به راحتی می‌تواند با رجوع به بانک آن را نقد کند. در واقع، چک‌ها مهم‌ترین ابزارهای نظام پرداخت کشور هستند و به آسانی به پول تبدیل می‌شوند. راه نخست این است که قانون را بخوانیم. قانون چک می‌گوید: صادرکننده چک یا ذی‌نفع یا قائم‌مقام قانونی آنها درصورت مفقود شدن، سرقت یا جعل برگه چک خود و یا خیانت در امانت، باید ابتدا سراغ نزدیک‌ترین شعبه بانک خود بروند و به‌صورت کتبی درخواست بدهند تا بانک از پرداخت وجه چک خودداری کند. با این حساب اشتباه است اگر فرض کنید که درصورت گم شدن یا سوءاستفاده از برگه چک، راه این است که موجودی خود را صفر کنید چرا که حتی اگر موجودی حساب‌تان را خالی هم کنید، طبق قانون متعهد به پاس کردن آن خواهید بود.

حال اگر به بانک خود اعلام کنید که وجه چک را پرداخت نکند، بانک پس از احراز هویت دستوردهنده از پرداخت وجه خودداری می‌کند و گواهی مبنی بر عدم‌پرداخت با ذکر علت را صادر و به دارنده چک تحویل می‌دهد. اما مرحله بعدی این است که وقتی به بانک اعلام کردید، باید نزد مراجع قضایی شکایت کنید و ظرف یک هفته، گواهی تقدیم شکایت خود را به بانک ببرید و اگر این کار را هم نکنید، باز باید پس از یک هفته چک را پاس کنید یا وجه آن را به دارنده برگه چک تحویل دهید، حال آنکه اگر دادگاه مفقود شدن چک را تأیید کند، حکم به ابطال برگه چک خواهد داد.

این را هم بدانید که زمانی که یک برگه چک، تکمیل و از دسته‌چک جدا می‌شود، آن چک، در حکم پول است و دارنده چک، درصورت ارائه آن به بانک، می‌تواند وجه چک را وصول کند. بنابراین، احتیاط در حفظ و نگهداری چک، بسیار مهم است. با همه اینها، ممکن است یک برگه چک، گم یا مفقود شود و یا به‌واسطه سرقت، جعل یا از طریق کلاهبرداری، به ‌دست دیگری بیفتد. البته قانون جدید چک، راه بهتری را هم معرفی می‌کند و اینکه شما می‌توانید به جای داشتن دسته‌چک فیزیکی و به شکل فعلی، از بانک خود درخواست دسته‌چک الکترونیکی بدهید.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی