شمانیوز
شما نیوز

قیمت دلار

قیمت دلار و یورو در ۳۰ خرداد / پیش بینی قیمت دلار

قیمت دلار و یورو در ۳۰ خرداد / پیش بینی قیمت دلار

قیمت و نرخ دلار و حواله دلار را در گزارش زیر بخوانید.

به گزارش شمانیوز : در روز چهارشنبه، ۳۰ خردادماه، در مرکز مبادله ارز و طلای ایران، هر اسکناس دلار آمریکا با نرخ ۴۵ هزار و ۸۴۹ تومان و حواله دلار با نرخ ۴۲ هزار و ۸۰۹ تومان معامله می‌شود.

قیمت هر اسکناس یورو در مرکز مبادله ایران نیز به نرخ ۴۹ هزار و ۲۳۹ تومان و نرخ حواله یورو نیز به ۴۵ هزار و ۹۷۵ تومان رسیده است.

سوی دیگر، اسکناس درهم امارات، ۱۲ هزار و ۴۸۴ تومان ارزش‌گذاری شده است و نرخ حواله درهم نیز ۱۱ هزار و ۶۵۶ تومان است.

پیش بینی قیمت دلار

حرکت رنج دلار در هفته نیمه تعطیل جاری در حالی آغاز شد که برخی معامله‌گران معتقدند دست‌ بازارساز پر است و عرضه و تقاضا در تعادل قرار دارد.

هر چند فعالان بازار ارز تا زمان انتخابات ریاست جمهوری نسبت به دادوستد تردید دارند و کارشناسان اقتصادی روند رنج برای دلار پیش‌بینی می‌کنند، اما باید در نظر داشت که با تعطیلی مدارس و شروع تابستان، تقاضای مسافرتی برای دلار بالا می‌رود و همین موضوع، احتمال رشد تقاضا و صعود به کریدور بالاتر برای اسکناس آمریکایی را افزایش می‌‍دهد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند با وجود تلاش‌های بازارساز دلار باز هم مسیر صعودی خود را خواهد رفت. آنها دلیل این موضوع را رشد قیمت صنایع بالادستی می‌دانند و می‌گویند کاهش دستوری قیمت دلار جواب نمی‌دهد.

تحلیلگران بازارهای مالی شرط کاهش شدید قیمت دلار را توافق برجام می‌دانند و معتقدند اثر هر گونه توافق نیز آنی نخواهد بود و در بازه یک ساله کاهش پلکانی این اسکناس رخ خواهد داد.

با تکیه بر پیش‌بینی کارشناسان اقتصادی مبنی بر افزایش التهابات بازار ارز با نزدیکی به انتخابات می‌توان احتمال صعود مقطعی دلار به کریدور بالاتر را داد، اما سیاست‌گذار با ارزپاشی قیمت را به کریدور پایین‌تر برمی‌گرداند و از فرصت پیش‌آمده همانند گذشته نوسان‌گیری خواهد کرد.

تتر ۱۰۰ تومان از دلار عقب افتاد

گفتنی است قیمت درهم روز سه‌شنبه با افزایش ۱۵ تومانی روی رقم ۱۶ هزار و ۸۵ تومانی ایستاد. تتر با رشد ۵۰۰ تومانی به کانال ۵۹ هزار تومانی صعود کرد و با رقم ۵۹ هزار و ۴۰۰ تومانی معامله شد.

پوند انگلیس با رقم ۷۵ هزار و ۴۵۰ تومانی معامله شد و افزایش ۹۰۰ تومانی داشت. قیمت یورو نیز با افت ۱۰۰ تومانی روی رقم ۶۳ هزار ۷۷۰ تومانی ایستاد و افزایش ۷۰۰ تومانی داشت.

گفتنی است اسکناس دلار روز سه‌شنبه با رقم ۴۵ هزار و ۸۴۹ تومان و حواله دلار نیز با رقم ۴۲ هزار و ۸۰۹ تومانی عرضه شد. در چهارمین روز هفته هر یک از این ارزها بیش از ۱۰۰ تومان گران شد.

این در حالیست که قیمت دلار طی دو روز معاملاتی ابتدای هفته با نوسان کاهشی محدود در کریدور پنجم، یک کانال عقب‌نشینی کرد. معامله‌گران به وعده‌های انتخاباتی کاندیداهای ریاست جمهوری توجه ویژه‌ای دارند و همین موضوع، عمق بازار ارز را کم و دیدگاه فعالان بازار ارز را انتظاری کرده است. 

قیمت دلار از ابتدای هفته، کاهش‌های محدود ۱۰۰ تا ۲۰۰ تومانی داشت و در نیمه بالایی کانال هشتم از کریدور پنجم معامله شد.

شایان ذکر است که قیمت دلار طی هفته‌های اخیر و بعد از رخداد مربوط به حادثه سقوط بالگرد رئیس جمهوری، در ید سیاست‌گذار قرار داشت و بازارساز با ارزپاشی مانع هر گونه رشد و اختلالی در عرضه دلار در این بازار شد. اکنون که به روزهای انتخابات نزدیک می‌شویم رویکرد معامله‌گران بازار ارز برای دادوستد به نتیجه این انتخابات گره خورده است. آنها هر تیمی را که برای برجام، توافق و تعامل با سایر کشورها راغب‌تر باشد در پایین نگه داشتن قیمت دلار موثر می‌دانند و برعکس این موضوع نیز صدق می‌کند.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • اخبار داغ
  • پربحث‌ترین ها
  • اخبار روز
  • پربیننده ترین
تبلیغات متنی