شمانیوز

در شرایطی که روپیه اندونزی به شکل نگران‌کننده‌ای درحال سقوط است، به نظر می‌رسد بانک مرکزی اندونزی به منظور تقویت آن، برای دومین بار در ۲ هفته اخیر نرخ بهره خود را افزایش دهد.

به گزارش شما نیوز ، به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، در شرایطی که روپیه اندونزی به شکل نگران‌کننده‌ای درحال سقوط است، به نظر می‌رسد بانک مرکزی اندونزی به منظور تقویت آن، برای دومین بار در ۲ هفته اخیر نرخ بهره خود را افزایش دهد . این درحالیست که چند اقدام اخیر بانک مرکزی، برای تقویت ارز این کشور، با موفقیت اندکی همراه بوده است .

حالا بانک اندونزی اعلام کرده است که دوباره در روز چهارشنبه، ۳۰ می، دیدار خواهند کرد و گمانه‌زنی‌ها در مورد اقداماتی که این بانک می‌تواند انجام دهد، بالا گرفته است .

بالا رفتن نرخ سود اوراق خزانه‌داری آمریکا و تقویت ارزش دلار، بیشترین آسیب را به روپیه اندونزی وارد کرده است چرا که سرمایه‌گذاران پول خود را از بازار سهام و اوراق اندونزی خارج کرده‌اند. سقوط ارزش روپیه می‌تواند با توجه بدهی بزرگ این کشور به ارز خارجی، مشکل‌ساز شود. خروج سرمایه از اوراق قرضه دولتی، خبر بدی برای دولت این کشور است .

بانک مرکزی سعی کرد با اقداماتی نظیر افزایش نرخ بهره و خرید اوراق قرضه دولتی، از افت ارزش ارز جلوگیری کند، اما پس از این اقدامات روپیه همچنان به سقوط خود ادامه داد؛ در ۲۳ می، نرخ روپیه ۱۴۲۰۲ روپیه در برابر یک دلار رسید. این بدترین نرخ روپیه در بیش از ۲ سال اخیر بود .

تحلیل‌گران، شامل کارشناسانی از مورگان استنلی، پیش‌بینی می‌کنند نرخ بهره اندونزی چهارشنبه این هفته ۲۵ صدم درصد دیگر هم افزایش یابد. اما تحلیل‌گران هشدار دادند که افزایش مجدد نرخ بهره آن‌هم در چنین مدت کوتاهی، می‌تواند باعث آسیب زدن به رشد اقتصادی شود.

بانک استرالیایی ای‌ان‌زی بانک می‌گوید که اندونزی باید برای حمایت از روپیه ۲ بار دیگر نرخ بهره خود را ۲۵ صدم درصد افزایش دهد. در صورتی که بانک اندونزی در دودیدار آینده خود در ۳۰ می و ۲۷-۲۸ جون، این کار را انجام دهد، تنها در ۶ هفته نرخ بهره خود را ۷۵ صدم درصد بالا برده است.

تحلیل‌گر ای‌ان‌زی بانک می‌گوید چنین چرخه شدید افزایش نرخ بهره، میتواند بر رشد اقتصادی فشار منفی وارد کند. اضافه کردن ۱۰۰ صدم درصد به نرخ بهره باعث می‌شود ۰.۲ تا ۰.۴ درصد از رشد اقتصادی سالانه، کاهش یابد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied