شمانیوز
کد خبر : 879494

مبارزه با قاچاق شدت می گیرد ؛

بر اساس اعلام وزیر ارتباطات طرح ریجستری گوشی های همراه در کشور به پایان رسیده است و طی ۲۰ روز آینده این طرح وارد فاز جدیدی برای رجیستر کردن مودم ها و مسیریاب ها خواهد شد.

حجم ویدیو: 10.60M | مدت زمان ویدیو: 00:04:17

به گزارش شمانیوز: حدود یک سالی از طرح رجیستری موبایل در کشور می گذارد ، طبق شواهد موجود می توان گفت که این طرح با موفقیت در کشور اجرا شده است چرا که قاچاق گوشی در کشور هم اکنون به حدود صفر درصد رسیده است و درآمد دولت نیز از اجرای این طرح به چیزی حدود 21 هزار میلیارد ریال طی دو سال رسیده است. طبق گفته های وزیر ارتباطات این طرح در زمینه گوشی موبایل به پایان رسیده است و این وزارت خانه تصمیم دارد طرح رجیستری را در مورد سایر کالاهای دیجیتال ادامه دهند که در دومین قدم به رجیستر کردن مودم ها و مسیریاب های وارداتی بپردازند.

طرح رجیستری موبایل اولین تجربه موفق وزارت ارتباطات

طرح رجیستری موبایل برای اولین بار در سال 85 در کشور اجرا شد اما در آن زمان به دلیل وجود مشکلاتی، یک سال بعد متوقف شد. در سال 1394 بار دیگر زمزمه های اجرایی شدن این طرح به گوش رسید و در نهایت، مهرماه 96 فاز اول آن به طور رسمی در کشور آغاز شد. مسئولین هدف اصلی اجرای طرح رجیستری یا همان شناسه دار کردن تلفن های همراه را مبارزه با قاچاق و واردات غیرقانونی تلفن های همراه به کشور می دانستند و با اجرایی شدن این طرح گوشی هایی که به صورت غیرقانونی وارد کشور می شدند پس از 30 روز، دیگر خدماتی از اپراتورها تلفن همراه دریافت نمی کردند و برای همیشه از دسترس خارج می شودند. طبق شواهد این طرح تاکنون با موفقیت در کشور اجرا شده است چرا که واردات قاچاق گوشی در کشور تقریبا صفر شده است.

افزایش ۱۹۵درصدی درآمد دولت با طرح رجیستری موبایل

در سال 1394 حجم قاچاق گوشی تلفن همراه به کشورمان معادل 11 میلیون و 600 هزار دستگاه بود که از لحاظ ارزش دلاری بیش از 1 میلیارد و 271 میلیون دلار را شامل می شد. طبق آمار وزارت ارتباطات در سال 1394 ضریب نفوذ موبایل در ایران 110 درصد بود و در آن سال بیش از 150 میلیون سیم کارت به مردم واگذار شده بود، حجم مصرف گوشی تلفن همراه در کشور به بیش از 14 میلیون دستگاه در سال 1394 رسیده بود و سهم قاچاق گوشی تلفن همراه معادل 11 میلیون 600 هزار دستگاه در این سال بود که از لحاظ ارزشی دارای بیش از یک میلیارد و 271 میلیون دلار را شامل می شود. به همین دلیل برای مبارزه با ورود گوشی های قاچاق و همچنین محقق شدن اقتصاد مقاومتی اجرای این طرح به شدت احساس می شود که بلاخره با پیگیری های وزارت ارتباطات این طرح با موفقیت در کشور اجرا شد. که بر اساس آمار ، طی دوسال گذشته درآمد دولت از 7150 میلیارد ریال به 21 هزار میلیارد ریال از مهر 95 تا خرداد 96 و از مهر 96 تا خرداد 97 رسیده است که بیانگر رشد 195 درصدی درآمد دولت تنها پس از اجرای این طرح است. از مهمترین مزایای این طرح می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- پس از اجرای طرح رجیستری قاچاق گوشی در ایران به صفر رسید چه را که گوشی های رجیستر نشده بعد از یک ماه غیرفعال می شدند.

2- با اجرای این طرح گوشی هایی که به سرقت رفته اند غیر فعال می شوند.

3- اجرای طرح رجیستری موبایل باعث شده است تا کسانی که مزاحم تلفنی می شوند به صورت آنلاین ردیابی شوند.

4- با فعالیت این طرح این قابلیت به وجود می آید که گوشی های دست دوم و کارکرده مشخص شوند و امکان فعال شدن نداشته باشند.

5- طرح رجیستری باعث می شود که گوشی هایی که تشعشعات بالایی دارند و برای سلامتی مضر می باشند، وارد کشور نشوند.

طرح رجیستری وارد فاز جدیدی می شود

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات شب گذشته با بیان اینکه طرح ثبت شناسه مودم‌ها و مسیریاب‌ها تا سه هفته آینده اجرائی می‌شود، گفت: مراحل این شبیه آن چیزی است که در طرح ثبت تلفن همراه پیگیری شد. مودم‌ها و مسیریاب‌های سیمکارت‌خور مشمول طرح ثبت شناسه می‌شوند و در واقع آنها هم باید به صورت قانونی وارد کشور شوند و از واردات قاچاق آنها جلوگیری شود. وی در همین رابطه اظهار داشت: در تولید داخلی مودم‌ها و مسیریاب‌های مورد استفاده‌ی مصرف‌کننده نهایی، توسعه و پیشرفت بسیار خوبی داشته و اجرای طرح ثبت شناسه برای آنها، کمک بسیار بزرگی برای رونق تولید داخل است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در خصوص میزان واردات این کالاها و قاچاق آنها، گفت: در حال حاضر 67 میلیون مشترک پهن‌باند موبایل در کشور فعال هستند و برآوردها نشان می‌دهد که 1/5 میلیون نفرشان از مودم‌هایی استفاده می‌کنند که با سیمکارت موبایل فعالیت می‌کنند و این روزبه‌روز در حال افزایش است. لذا حدود 1/5 میلیون مودم سیمکارت‌خور در کشور فعال است که تقریباً همه آنها به صورت قاچاق وارد کشور شده‌اند. قرار است این طرح طی 20 روز آینده در کشور شروع شود.

دانلود

منبع: خبرگزاری علم و فناوری

حجم ویدیو: 10.60M | مدت زمان ویدیو: 00:04:17
آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید