شمانیوز

سخنگوی کمیسیون کشاورزی عنوان کرد؛

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا به کشاورزان دلگرمی می دهد چراکه آنها به جای روبه رو شدن با واسطه ها، محصولاتشان را در بستری امن عرضه می کنند و از طرفی بار مالی دولت نیز در خرید تضمینی محصولات با استفاده از بورس کالا کاهش می یابد؛ از این رو عرضه جو و ذرت در بورس کالا به تصویب کمیسیون اقتصاد هیات دولت رسید که این امر به نفع دولت و مردم است.

به گزارش شمانیوز به نقل از کالا خبر :  نورمحمد تربتی نژاد در گفت وگو  با بیان اینکه عرضه محصولات کشاورزی در بورس کالا به ارتقاء کیفی و قیمت گذاری منطقی کمک می کند، گفت: عرضه هر کالایی به ویژه محصولات کشاورزی در بورس کالا به نفع تولید کننده کشاورزان و خریداران است تا بتوانند از سودی که دلالان و واسطه ها به جیب می زدند، نجات پیدا کنند.

 

وی تصریح کرد: اگر دولت محصولات کشاورزی  را براساس کیفیت از کشاورزان خریداری کند هم منصفانه بوده و هم به نفع کشاورزان و بخش کشاورزی است که به منظور شفاف سازی قیمت و تفکیک محصولات از نظر کیفیت، بورس کالا بهترین بستر معاملاتی است.

نماینده مردم گرگان و آق قلا در مجلس با تاکید بر لزوم تقویت بورس کالا در اقتصاد اظهارداشت: همه محصولاتی که در بورس کالا عرضه می شوند دارای کیفیت و استاندارد مشخصی هستند بنابراین کیفیت کالاها نخستین موضوعی است که بورس به آن توجه کرده و زمینه ای فراهم می کند تا تولیدکنندگان کیفیت را مدنظر قرار دهند لذا یکی از راه‌های افزایش کیفیت نه تنها جو و ذرت بلکه تمامی محصولات کشاورزی، عرضه آن در بورس کالا است.

تربتی نژاد افزود: با توجه به اینکه جو از اصلی ترین خوراک دام و طیور محسوب می شود به طور یقین با عرضه آن در بورس کالا این محصول با قیمت مناسب و رقابتی  به دست مصرف کننده اصلی خواهد رسید.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ظرفیت های قانونی بورس کالا در بازار محصولات کشاورزی افزود: عملکرد بورس کالا در ایجاد شفافیت در معاملات و رشد تولید در بخش‌های مختلف صنعتی و پتروشیمی مشخص است که این رویکرد باید در حوزه کشاورزی نیز اجرایی شود. همچنین می توان با استمرار عرضه محصولات داخلی در بورس کالا، زمینه صادرات محصولات کشاورزی با برند داخلی از مسیر بورس را در پیش گرفت که این اتفاق به هیچ عنوان دور از دسترس نیست.

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در پایان گفت: سیاست خرید تصمینی دولت در حمایت از بخش کشاورزی که در قالب خرید کالا به قیمت مصوب از کشاورزان اجرایی می شود در کنار اثرات مثبتی که دارد اما در مقابل منجر به انبار کردن کالاها، ناکارآمدی بازار نظیر عدم شفافیت و فساد در خرید، نگهداری و فروش و اتلاف منابع می شود، لذا ضروری است از ظرفیت های بورس کالا برای معامله محصولات کشاورزی استفاده شود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه