شمانیوز

همزمان با ابلاغ قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور وحمایت از کالای ایرانی از سوی رییس جمهوری، سومین نشست هم اندیشی نحوه اجرای این قانون در معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت برگزار شد.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نه نقل از شاتا: فرشاد مقیمی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در این نشست که میزبان نمایندگانی از نهاد ریاست جمهوری، وزارتخانه ها و دستگاه های مختلف اجرایی و اتاق بازرگانی بود با اشاره به ابلاغ این قانون از سوی رییس جمهوری و لزوم تسریع در ایجاد بسترهای لازم برای حمایت از محصولات ایرانی تصریح کرد: نحوه اجرای این قانون طی سه نشست تاکنون مورد بررسی قرار گرفته و مقررشد در گام اول با ایجاد سامانه ساخت داخل، بستری برای درج اطلاعات مربوط به توانمندی های ایرانی و همچنین نیازهای صنعتی ومعدنی به محصولات خارجی ایجاد شود.

معاون امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت حمایت از تولید داخلی و اجرای قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی را نیازمند حمایت همه ارکان نظام برشمرد و گفت: اجرای این قانون مستلزم عزم همه جانبه بوده و بهتر است در سطح هیات دولت حساسیت ها و دغدغه ها مطرح و راهبرد های اجرایی مشخصی برای این مهم در نظر گرفته شود .

راه اندازی آزمایشی سامانه ساخت داخل

مقیمی در ادامه با اشاره به راه اندازی آزمایشی سامانه ساخت داخل تا پایان شهریور، ارزیابی سامانه های موجود و در دسترس از جهت انطباق با الزامات و نیازهای صنعتی کشور و طرح ریزی برای ورود اطلاعات پایه توانمندی های صنعتی را از مراحل ابتدایی این سامانه اعلام‌ کرد و گفت: پس از اجرای مراحل مطرح شده طی یک ماه ، زمینه ورود اطلاعات توانمندی های تولیدی و خدماتی با هماهنگی تشکل های مرکزی و دفاتر تخصصی دولتی با محوریت تعیین شاخص های اصلی محصولات تکمیل خواهد شد .

مقیمی با تاکید بر لزوم تایید اطلاعات احصاشده از سوی سازمان های مسئول صدور مجوزهای کسب وکار خاطر نشان کرد : پس از تکمیل اطلاعات، فراخوان عمومی و اطلاع رسانی به منظور تکمیل اطلاعات توسط واحدهای تولیدی و خدماتی صورت خواهد گرفت.

وی ادامه داد : تکمیل اطلاعات توسط واحدهای توانمند تولیدی و خدماتی و تایید توسط مراجع مربوط ، ورود اطلاعات پروژه ها و نیازمندی‌ها و هماهنگی لازم با دستگاهها جهت چگونگی ورود اطلاعات از مراحل دیگر تکمیل این سامانه خواهد بود.

معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت در ادامه احصا پروژه‌های ساخت داخل در کشور را از دیگر برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد و گفت: با همکاری سایر معاونت ها و دستگاه ها فهرستی از پروژه های ساخت داخل گردآوری و برنامه زمانبندی اجرای آن ها اعلام خواهد شد.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در حال حاضر برخی از صنایع بزرگ کشورمان نظیر خودرو سازان و قطعه سازان ، لوازم خانگی و پوشاک پروژه هایی ساخت داخل را در حال اجرا دارند و در برخی بخش ها هم موفقیت هایی بدست آورده اند.

گفتنی است، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور، قانون مصوب مجلس شورای اسلامی را برای اجرا به وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی و سازمان برنامه و بودجه کشور ابلاغ کرد.

بر این اساس، در اجرای اصل یکصد و بیست و سوم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، رئیس جمهور «قانون حداکثر استفاده از توان تولیدی و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی» را جهت اجرا به وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه