شمانیوز

شاخص کل بورس، در هفته گذشته، 2 روز منفی و 3 روز مثبت را تجربه کرد اما سقوط سنگین روز سه شنبه، باعث شد که تمام مثبت ها جبران شود و کل هفته نزولی شده و شاخص کل دوباره به کمتر از 250 هزار واحد سقوط کند.

به گزارش خبرنگارشمانیوز و به نقل از خراسان: شاخص کل بورس، در هفته گذشته، 2 روز منفی و 3 روز مثبت را تجربه کرد اما سقوط سنگین روز سه شنبه، باعث شد که تمام مثبت ها جبران شود و کل هفته نزولی شده و شاخص کل دوباره به کمتر از 250 هزار واحد سقوط کند. نکته دیگر، توجه به بازار به گروه معدنی در اثر اخباری مبنی بر افزایش نرخ در این گروه بود. در ادامه ضمن تشریح نحوه واکنش بازار سرمایه به افت نرخ ارز، برخی نمادهایی که افت شدیدی را تجربه کردند را برمی شماریم و نهایتا سراغ گروه گروه معدنی می رویم و نمادهای این گروه را بررسی می کنیم.

 

JamNewsImage14363846

 

اعتنا و بی اعتنایی حافظ به فردوسی

دلار هفته قبل را با بیش از هزار تومان کاهش پشت سر گذاشت، اما بازار سرمایه، فقط در روز سه شنبه، همزمان با افت موقت دلار به 11200، شاهد یک رفتار هیجانی سنگین در بورس بودیم؛ روزی که بیش از 90 درصد نمادهای بازار منفی شدند و عمدتا صف فروش شدند. با این حال بازار قبل و بعد از این روز، بازار سرمایه بی توجه به دلار، به مسیر متعادل خود ادامه داد. لذا اگر از اعتنای هیجانی بازار سرمایه به بازار ارز در روز سه شنبه بگذریم، کلیت بازار در سایر روزها، به روند نرخ ارز، بی اعتنا بوده است. علت این موضوع روشن است. در بسیاری از نمادهای دلاری بازار، همه چیز به نرخ ارز سامانه نیما وابسته است نه نرخ آزاد. لذا نه تنها از افت اخیر آسیب نمی بینند بلکه به خاطر رشد نرخ ارز در سامانه نیما و ثبات آن در روزهای اخیر، بسیار هم منتفع خواهند شد. البته همه بازار اینگونه نیست. برخی نمادها که بدون پشتوانه و صرفا بر اساس هیجانات رشد کرده بودند، اکنون نیز در اثر هیجانات ناشی از افت شدید نرخ ارز، بسیار بیشتر افت کردند.

نمادهایی که با ریزش دلار، سقوط کردند

مثلا شرکت های پتروشیمی فسا، داراب و جهرم که در هفته سوم تیر، بدون هیچ دلیلی رشد کرده بودند، هفته قبل با غلبه هیجان فروش، حدود 20 درصد سقوط کردند. مثلا فسا از 110 تومان در روز شنبه به 88 تومان در روز سه شنبه سقوط کرد. گفتنی است این نمادها، اصلا شرکت پتروشیمی نیستند بلکه پروژه هایی هستنند که قرار است در سال 1400 افتتاح شوند و اکنون حتی درباره محل و مالکیت زمین انها هم حرف است تا برسد به افتتاح در سال 1400 و سودزایی! اما برخی این نمادها را داغ می کنند و با ورود پول های کم تجربه، اقدام به فروش به آنها می کنند. لذا در یک هفته 20 درصد رشد می کنند و در هفته بعد 20 درصد سقوط! گزارش خوب یک شرکت پتروشیمی بهانه رشد می شود و افت دلار، بهانه سقوط!گروه دیگری که هفته قبل، بهانه کافی برای سقوط آنها فراهم شد، خودرویی ها بودند. خودروسازان که همچنان در صورت های مالی، فقط زیان گزارش می کنند، گاهی به بهانه هایی رشد می کنند اما هفته قبل، همه چیز برای سقوط فراهم شد. مثلا سایپا و پارس خودرو بیش از 10 درصد سقوط کردند و روند نزولی در همه هفته بعد از شنبه، ادامه یافت.

معدنی ها در هفته پرهیجان بازار چه کردند؟

گروه معدن، جزو گروه های بزرگ و صادراتی بازار سرمایه است که معمولا روی شاخص کل اثر قابل توجهی دارد. جدول زیر نمادهای این گروه را نشان می دهد و چنانچه پیداست 6 نماد از 12 نماد معرفی شده در جدول زیر، نسبتِ قیمت به درآمدِ کمتر از 10 دارند. از باما که بگذریم، دوقولوهای سنگ معدنی بازار یعنی کگل و کچاد هر دو با نسبتِ قیمت به درامد 8.1 جزو نمادهای با وضعیت مناسب هستند.

روی و سربی ها چه می کنند؟

باما تولیدکننده کنستانتره روی و سرب است که سودش را در سال گذشته را 184 درصد رشد داده است. اکنون نیز اگر بتواند وضعیت سال قبل را حفظ کند و بازارهای جهانی هم همراهی کند، می تواند روند صعودی رشدش را ادامه دهد. چرا که امسال هم در بازه بیشتری از نرخ ارز بالاتر استفاده می کند و هم نرخ ارز نیما رشد کرده است و نهایتا روی نرخ فروش در بازارهای داخلی و خارجی موثر خواهد بود. از همه مهمتر اینکه موضوع افزایش نرخ فروش این شرکت ها نیز می تواند به کمک باما بیاید. کبافق هم مثل باما کنستانتره روی و سرب تولید می کند اما از نظر نسبت قیمت به درامد در انتهای جدول قرار دارد. البته این نماد را نباید با اعداد قضاوت کرد. کبافق طی دو سال اخیر 10 برابر شده است و از نتیرماه 95 تاکنون از حدودد 500 تومان به 5 هزار تومان رسیده است. این نماد در یک سال قبل از آن هم دو برابر شده بود؛ یعننی طی 3 سال 20 برابر شده است. اما آیا نسبت قیمتبه درآمد بسیار بالا، نشانه ریسک زیاد در این نماد است؟ لزوما اینگونه نیست. این شرکت در سال گذشته با وجود تولید بالا، فروش و درامد کمی داشت. وضعیتی که در نماد دیگری مثل فاسمین هم وجود دارد. بازار انتظار دارد با فروش یکجای محصول سال قبل و سال جاری، یک جهش قابل توجه در سود تولیدی ایجاد کند. این شرکت در سال 96 با نرخ های پیشین دلار 287 تومان سود ساخته بود اما در سال گذشته فقط 38 تومان! بازار انتظار دارد که در سال جاری، کبافق حدود 4 برابر سال 96 سود بسازد(که اصلا غیرمنطقی نیست) لذا پیش از آنکه سود تولید و گزارش شود، قیمت نماد بسیار بالار رفته است.

بر خلافِ معدنی های مربوط به فلزات رنگی (روی و سرب و مس) که نوسانات زیادی دارند، سنگ معدنی ها و سرمایه گذاری ها (کنور، تاصیکو، کچاد، ومعادن، کگل و کگهر) وضعیت باثبات و کم ریسکی دارند. لذا در صورت انتفاع از 4 موضوع زیر، می توانند یک بازدهی مناسب و منطقی در سال جاری ایجاد کنند: 1- رشد نرخ فروش 2- دوره بیشتر استفاده از نرخ دلار بالا و رشد نرخ ارز در سامانه نیما 3- همراهی بازارهای جهانی و 4- توانایی در فروش خوب با وجود تحریم ها.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه