شمانیوز

وزیـــر صنعــــت، معـــــدن و تجـــــارت در جـــــــــــریان افتتـــــــــاح نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید، ضمن بازدید از غرفۀ فولاد مبارکه گفت: در جنگ اقتصادی کشور، نقش فولاد مبارکه بسیار مهم بوده است.

به گزارش شمانیوز به نقل از روابط عمومی فولاد مبارکه اصفهان، دکتر رضا رحمانی با قدردانی از روند رشد فولاد مبارکه و تلاش‌های این شرکت در استفاده از توان داخلی و ارتقای آن در راستای رونق تولید کشور گفت: توانمندی متخصصان ایرانی در چنین نمایشگاه‌هایی به فعلیت می‌رسد و نمود لازم را پیدا می‌کند.

 

وی با اشاره به توانمندی‌های متخصصان فولاد مبارکه گفت: متخصصان جوان ایرانی با تکیه‌بر فناوری‌های نوین، ظرفیت‌های بسیار قابل‌توجهی دارند و این نمایشگاه فرصت لازم برای عرضۀ این توانمندی‌ها را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهد.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: این نمایشگاه نشان‌دهندۀ هنر مقاومت در برابر تحریم‌های ناحق است.

 

وی با تأکید بر این‌که تسهیل روند تولید و رفع موانع تولید در صنعت فولاد از اولویت‌هاست، تصریح کرد: درراستای حمایت از رونق تولید و رفع مشکل کمبود سنگ‌آهن فولادسازان، در پی راه‌حل مناسب برای رفع کمبود گندله و کنستانتره هستیم و به‌زودی در جلسه‌ای با حضور مدیران مربوطه به این موضوع رسیدگی خواهیم کرد.

 

رضا رحمانی همچنین در مراسم افتتاحیۀ نخستین نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید گفت: این نمایشگاه آغاز یک حرکت بزرگ در عرصۀ تولید و صنعت کشور است.

 

وی اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب در دیدار با نخبگان و اساتید دانشگاهی کشور درخصوص ساخت داخل نکاتی فرمودند و از همان روز، وزارت صمت و وزارت علوم با توان و انگیزۀ جدید حرکت‌هایی را آغاز کردند.

 

وی افزود: در گام اول، همایش دانشگاه و صنعت به همت وزارت علوم برگزار شد و در گام بعدی، برگزاری «نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید» در دستور کار وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گرفت که امروز شاهد افتتاح آن هستیم.

 

رحمانی اضافه کرد: همۀ ما باید باور کنیم که «می‌توانیم» و این خودباوری همان چیزی است که همواره در فرمایشات مؤکد امام راحل و مقام معظم رهبری بوده و هست و ما باید در جهت آن حرکت کنیم.

 

وزیر صمت تأکید کرد: کشور ما دارای موقعیتی استراتژیک و بهره‌مند از منابع طبیعی و انسانی قابل‌توجهی است. اگر صنعت و تولید فعال باشد، آثارش فراگیر خواهد شد. راهکار اساسی حل مسائل کشورمان هم همین است.

 

وی افزود: نمود اقتصاد مقاومتی و شرکت‌های دانش‌بنیان و حتی بهره‌وری دستگاه‌های دیگر در روند تولید مشهود است.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به کارکرد مؤثر تولید در عملکرد سایر دستگاه‌های دولتی گفت: اگر تولید رونق بگیرد، اشتغال ایجاد می‌شود و موضوعاتی مانند مالیات و روابط کارگر و کارفرما نمود بیشتری خواهد داشت.

 

رحمانی اعلام کرد: امسال روحیۀ جدید، انگیزه، شور و ارادۀ جدی و جهادی در بخش تولید و صنعت پدید آمده که باید تقویت شود.

 

وی گفت: صنعت برای توسعۀ واقعی به دو بال فناوری و صادرات نیاز دارد.

 

رحمانی با اشاره به استقرار ۶ هزار واحد فناور در پارک‌های علم و فناوری کشور، تصریح کرد: این ظرفیت بسیار خوبی است که باید از آن بهرۀ لازم را ببریم.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت: اگر واحدهای بزرگ در حوزه‌های فولاد، خودرو و پتروشیمی فعال شوند، قطعا بر واحدهای کوچک و پایین‌دست نیز تأثیر خواهند داشت.

 

وی گفت: ضروری است نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل در واحدهای بزرگ تداوم داشته باشد و در واحدهای کوچک از طریق تشکل‌ها ادامه یابد؛ همچنین اطلاع‌رسانی دقیق در این زمینه انجام شود.

 

وزیر صنعت، معدن و تجارت تأکید کرد: متناسب با هر نمایشگاه تخصصی، پیوست ساخت داخل تهیه و تنظیم شود.

 

رحمانی بیان کرد: در سیاست‌های تجاری و وارداتی‌مان این برنامه را داریم که اگر کالای ساخت داخل به حد کافی داشتیم، وارداتش را ممنوع می‌کنیم.

 

وی اعلام کرد: مجموعه‌ای را برای شناسایی کالاهای دارای امکان ساخت داخل به‌عنوان مرکز ساخت داخل راه‌اندازی کردیم که به این امورات رسیدگی کنیم.

 

گفتنی است نمایشگاه فرصت‌های ساخت داخل و رونق تولید با هدف رونق تولید، داخلی‌سازی نیازهای حوزه‌های صنایع خودرو و قطعات، لوازم‌خانگی، صنایع دریایی، مخابرات، نفت و گاز و پتروشیمی، با مشارکت 21 شرکت از 27 تا 30 تیرماه در محل نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران برپا بود.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه