شمانیوز

به دلیل کاهش واردات مس تصفیه‌شده در سال جاری، موجودی مس انبارهای تحت نظارت بورس شانگهای در پایان ماه جولای به پایین‌ترین میزان ثبت‌شده در هشت‌ماهه اخیر رسید.

به گزارش خبرنگار شمانیوز و به نقل از مس پرس: موسسه فست مارکت موجودی مس انبارهای شانگهای را در تاریخ 29 جولای در محدوده 391 تا 395 هزار تن ارزیابی کرد که این رقم نسبت به موجودی 435 تا 441 هزار تن مربوط به روز 1 جولای، 10،3 درصد و معادل 45 هزار تن کاهش داشته است.

موجودی این انبارها به مدت چهار ماه و از ابتدای ماه می کاهش مداوم داشته و اکنون طی 8 ماه گذشته و از اواسط نوامبر سال گذشته که حجم موجودی در محدوده 383 تا 390 هزار تن بود، به کمترین سطح خود رسیده است.

آخرین سطح موجودی انبارها شاهد کاهش 90 هزار تنی و معادل افت 18،6 درصدی نسبت به موجودی 475 تا 491 هزار تن مربوط به روز دوشنبه، 30 جولای 2018 بوده است.

فعالان بازار کاهش شدید سطح موجودی انبارها در ماه جولای را ناشی از افت واردات مس تصفیه‌شده از ماه مارس می‌دانند، چراکه در این زمان، معامله‌گران با محدودیت‌های اعتباری مواجه شدند. این امر باعث شده، محموله‌های کمتری به انبارهای ثبت‌شده در بورس شانگهای تحویل داده شود.

یک تاجر مس مستقر در شانگهای درباره دلایل این کاهش به موسسه فست مارکت گفته است که پس از آن که یکی از بزرگ‌ترین واردکنندگان مس در چین، گروه Tewoo، از اواخر ماه مارس اعتبارات بسیار کمتری از طرف بانک‌ها دریافت کرد، واردات مس تصفیه‌شده به چین بسیار کاهش یافت.

فعالان بازار همچنین به ضرر مداوم آربیتراژ مس وارداتی در ماه جولای به‌عنوان عامل دیگری برای کاهش تحویل مس به انبارهای شانگهای اشاره کردند.

طبق محاسبات موسسه Fastmarkets، یک معامله‌گر برای وارد کردن مس درجه یک به چین در ماه جولای، به طور متوسط 50 دلار در هر تن ضرر می‌کند، درحالی‌که این ضرر در ماه ژوئن به طور متوسط 33 دلار در هر تن بوده است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied