شمانیوز

همراه اول با انجام اقدامات خیرخواهانه موفق به پیشبرد قابل توجهی در روند ساخت مدارس آسیب دیده در زلزله کرمانشاه شد به گونه ای که پیشرفت فیزیکی هشت مدرسه در دست ساخت توسط این اپراتور مراحل نهایی را طی می کند و پیش بینی می شود با آغاز سال تحصیلی جدید همراه اول، همراه دانش آموزان کرمانشاهی باشد.

به گزارش شمانیوز؛ زمین‌لرزه ۱۳۹۶ ایران - عراق به بزرگی ۷٫۳ در مقیاس بزرگای گشتاوری شامگاه یکشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۶ در نزدیکی ازگله، استان کرمانشاه در نزدیکی مرز ایران و عراق در ۳۲ کیلومتری جنوب غربی شهر حلبچه عراق ایران رخ داد که طی آن استان کرمانشاه در ابعاد و بخش های مختلف متحمل ضرر و زیان های بسیاری شد. یکی از بخش هایی که در این میان با آسیب و به عبارت دیگری تخریب مواجه شد مدارس این استان بود.

 

همه میدانیم که مدارس مهد علم و دانش هستند و بستری برای پرورش کودکان این سرزمین به شمار می روند و هرچه این محیط برای کودکان و دانش آموختگان فراهم شود می توان آبادانی و پیشرفت را برای آن جامعه ترسیم کرد.

 

Capture

 

فضای آموزشی به عنوان عاملی پویا و تاثیرگذار در یادگیری محسوب می شود، از این رو ضرورت نوسازی و مقاوم سازی این مکان ها در دستور کار دولت و نهادهای مسوول قرار دارد تا اینگونه دانش آموزان با رغبت و انگیزه کافی به فعالیت های درسی و آموزشی خود بپردازند.

 

فضاهای آموزشی تاثیر مثبتی بر آموزش و یادگیری دانش آموزان دارند به همین سبب باید علاوه بر مقاوم بودن در برابر بلایای طبیعی و انسانی به لحاظ معماری و وسایل آموزشی نیز مجهز باشند زیرا با توجه به حواث رخ داده در سال های گذشته نیاز است تا به نوسازی و مقاوم سازی این مکان ها توجه ویژه ای شود.

 

در شرایطی که در ابتدای سال تحصیلی جدید در سال 96 زمین لرزه موجب شده بود مدارس برای کودکان کرمانشاهی قابلیت استفاده خود را از دست بدهند و عملا دانش آموزان در بهار تحصیلی جدید با خزان نا امید کننده ای روبرو شدند لازم شد تا  همه به خصوص نهادها ، دستگاه ها و شرکت هایی که همیشه دستی در کار داشتند در این مسیر هم وارد شوند و گامی درخور بردارند.

 

در ادامه به بخشی از پیام مقام معظم رهبری در پی وقوع زلزله کرمانشاه اشاره کنیم.

«بسم الله الرحمن الرحیم

با تأسف و اندوه فراوان خبر زمین‌لرزه در غرب کشور را که به جان‌باختن جمعی از هم‌میهنان عزیز و زخمی شدن جمعی بیشتر انجامیده و خسارات بسیاری پدید آورده است، دریافت کردم.

اینجانب از اعماق دل، این حادثه‌ی تلخ و مصیب‌بار را به ملّت ایران بخصوص به مردم عزیز استان کرمانشاه و بویژه به خانواده‌های مصیبت‌زده تسلیت عرض میکنم و متضرعانه از خداوند متعال میخواهم که این محنت و رنج را مایه‌ی جلب رحمت و فضل خود قرار دهد و بر صبر و پایداری و مقاومت ملّت عزیزمان بیفزاید.

از همه‌ی کسانی‌که میتوانند به نحوی در سبک کردن بار مصیبت و جبران خسارت مؤثر باشند درخواست میکنم که به یاری آسیب‌دیدگان بشتابند.»

 

اپراتور اول با استعانت از فرمایشات مقام معظم رهبری و در راستای تعریف اقدامات در حوزه مسئولیت اجتماعی و گام برداشتن در پیشبرد اقدامات خیرخواهانه، با راه اندازی پویشی مبنی بر«مثل اول» گامی مفید در جهت بازسازی مدارس استان کرمانشاه برداشت.

 

همراه اول در راستای تحقق چشم‌انداز خود به‌عنوان «محبوب‌ترین شرکت ایرانی» و نیز جهت تحقق اهداف راهبردی مسوولیت اجتماعی‌اش؛ و با توجه به فرآیندهای تصمیم‌گیری و ارزیابی موجود، فعالیت‌های مسوولیت اجتماعی‌اش را ذیل این محورهای هشت‌گانه‌ی  خیریه، رفتارهای حامیانه، محیط زیست، اشتغالزایی، مشتری‌مداری، سلامت و بهداشت، فرهنگ‌سازی و آموزش تعریف کرده است.

 

شرکت خدمات سیار در کمپین «مثل اول»، متعهد شد تا مدارس مناطق زلزله زده کرمانشاه را با کمک مردم بازسازی کند. از این رو در 17 آذرماه 97 همراه اول به وعده خود عمل کرد و مراسم کلنگ‌زنی بازسازی مدارس مناطق زلزله زده کرمانشاه انجام شد.

 

در سال گذشته با وقوع زلزله در مناطقی از استان کرمانشاه، هیئت‌مدیره همراه اول اعلام کرد در راستای مسئولیت‌های اجتماعی خود برای بازسازی مدارس زلزله‌زده استان کرمانشاه حدود 50 میلیارد ریال اعتبار در نظر گرفته است.

 

اما مراسم کلنگ‌زنی بازسازی مدارس مناطق زلزله زده کرمانشاه در روز شنبه 17 آذرماه 1397 با حضور مدیرکل ارتباطات اپرتور همراه اول، مدیر مخابرات منطقه کرمانشاه، فرماندار شهرستان ثلاث باباجانی و مدیرکل نوسازی مدارس استان کرمانشاه در شهرستان ثلاث باباجانی برگزار شد تا مراحل اولیه ساخت مدرسه در این منطقه شروع شود.

 

در همین راستا شرکت ارتباطات سیار ایران دو تفاهم نامه با سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس امضا کرد. تفاهمنامه اول در خصوص اعطای کمک همراه اول به احداث، تجهیز و نوسازی مدارس مناطق زلزله زده استان کرمانشاه با اختصاص مبلغ ۵ میلیارد تومان کمک بلاعوض از طرف همراه اول و تفاهمنامه دوم در خصوص اعطای کمک های جمع آوری شده مشترکین همراه اول برای تجهیز و نوسازی مناطق محروم از طریق راه اندازی سامانه #۲۴*  توسط طرف اول همزمان با سالروز ۲۴ سالگی برند همراه اول به امضا رسید.

 

همراه‌ اول برای اینکه سایر مردم را با خود همراه کند اقدام به رونمایی و راه اندازی از پویشی با نام کمپین«مثل_اول» کرد. این اقدام دقیقا همزمان با بیست و چهارسالگی همراه اول انجام شد.

 

به همین منظور سامانه‌ ستاره 24 مربع (#24*) برای دریافت کمک‌های مستقیم مردم راه‌اندازی شد. از طرفی مقرر شد تا این کمپین پس از جشن عاطفه‌ها به پایان برسد، اما به دلیل استقبال مردم، فعالیت این سامانه تمدید شد و برای مشارکت مستمر مردم سرویسی به سامانه (#24*) افزوده شد تا مردم با عضویت در آن بتوانند به صورت روزانه به بازسازی و نوسازی مدارس محروم کشور کمک‌رسانی کنند.

 

بنا به این گزارش مراحل ساخت ۸ مدرسه در استان کرمانشاه از محل این بودجه و زیر نظر سازمان نوسازی مدارس آغاز شده که شامل ۴ مدرسه در ثلاث باباجانی، یک مدرسه در روانسر، یک مدرسه در سرپل ذهاب، یک مدرسه در گیلانغرب و یک مدرسه در دالاهو، می شود.

 

بر اساس آخرین گزارش همراه اول، مدرسه 6کلاسه علی ابن ابی طالب شهرستان سرپل ذهاب با پیشرفت فیزیکی حدود 90 درصد، مدرسه 6کلاسه قشلاق روانسر با پیشرفت فیزیکی حدود 50درصد،مدرسه 2کلاسه روستای کندوله روانسر با پیشرفت فیزیکی حدود 50 درصد،مدرسه 6کلاسه زیارت تمرخان شهرستان ثلاث باباجانی با پیشرفت حدود 90درصد، مدرسه 6کلاسه نورآباد ثلاث باباجانی با پیشرفت فیزیکی حدود 90 درصد،مدرسه 2کلاسه روستای نیرژ ثلاث باباجانی با پیشرفت حدود 35 درصد،مدرسه 2کلاسه روستای شلین گیلانغرب به صورت پیش ساخته بتنی در کارخانه گارنیت واقع در تهران ومدرسه 2کلاسه روستای دشت لیل با پیشرفت حدود 25 درصد (اسکلت فلزی پروژه در کارخانه ساخته شده و آماده است) پیش رفته و در حال ساخت بوده و انتظار می رود همزمان با شروع سال تحصیلی آماده بهره برداری شود.

 

با این تفاسیر انتظار می رود که همراه اول با آغاز سال تحصیلی جدید در سال 98 همراه خوبی برای دانش آموزان  کرمانشاهی باشد و در بهار تحصیلی جدید سهم بسزایی در شادی دانش آموزان داشته باشد.

 

انجام و پیشبرد این اقدامات موجب شد طی مراسمی در همایش تکریم خیرین مدرسه ساز زلزله کرمانشاه که در هتل ارم تهران برگزار شد و با حضور سیدمحمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور، هوشنگ بازوبند استاندار کرمانشاه، مهرالله رخشانی مهر معاون وزیر و رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس و محمدرضا حافظی رئیس جامعه خیرین مدرسه ساز کشور از افراد و سازمان های تاثیرگذار در زمینه تجهیز و نوسازی مدارس زلزله‌زده کرمانشاه تقدیر شد.

در این مراسم شاهین آرپناهی مدیر کل ارتباطات همراه اول به نمایندگی از اپراتور اول لوح تقدیر این همایش را دریافت کرد.

گزارش:معصومه افلاکی

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied