شمانیوز

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت مطرح کرد:

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت گفت: پزشکان عمومی به عنوان موثرترین عضو نظام سلامت، نقش راهبردی و کلیدی در ارتقای سطح سلامتی جامعه دارند.

به گزارش شمانیوز به نقل از آی هینا، محمدرضا میرزایی بر اهمیت توجه به خدمات سطح یک و نقش بی‌بدیل پزشکان عمومی اشاره کرد و افزود: پزشک عمومی و یا پزشک خانواده، نقش محوری در ارایه خدمات پیشگیری و مراقبتی از بدو تولد تا زمان مرگ را دارد و بی‌شک با استمرار مراقبت‌ها می‌تواند مرگ و میر ناشی از بیماری‌های غیر واگیر را به شدت در جامعه کاهش دهد.

 

وی ادامه داد: در کشورهای پیشرفته که از نظام سلامت مناسب و مقبولی برخوردارند، اولین تماس بیمار با پزشک عمومی یا پزشک خانواده است ولی متاسفانه در کشور ما مردم بدون رعایت سطح بندی خدمات، تمایل به مراجعه به پزشکان متخصص و فوق تخصص دارند در حالی که پزشک عمومی با تشخیص اولیه و درمان سرپایی بیمار، هزینه‌های مازاد سازمان‌های بیمه‌گر و پرداخت از جیب مردم را کاهش می‌دهد و در صورت نیاز بیمار را به متخصص مربوطه ارجاع می‌دهد.

 

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت گفت:  پزشک عمومی براساس نیازهای بیمار مسئول تامین مراقبت‌های مستمر و طولانی مدت است و به عنوان مدیر سلامت بیمار با همکاری و تعامل سایر صاحبان حرف پزشکی و پیراپزشکی خدمات مناسب را با کمترین هزینه در اختیار آنان می‌گذارد.

 

وی با اشاره به اینکه پزشک عمومی یا پزشک خانواده با افراد و مشکلات آنها در متن شرایط  زندگی سروکار داشته و نقطه شروع مناسبی برای پیگیری فرآیند بیماری و تعیین بهترین روش درمانی و ارائه خدمات مراقبتی هستند، بیان کرد: در شرایط کنونی کشور بهترین راه برون رفت از معضلات پیچیده نظام سلامت اجرای برنامه پزشک خانواده در جمعیت شهری کشور و بها دادن به نقش و جایگاه پزشکان عمومی از سوی وزارت بهداشت و سازمان‌های بیمه‌‎گر پایه است.

 

میرزایی مهم‌ترین تقاضای پزشکان عمومی را به رسمیت شناختن نقش آنان در نظام سلامت دانست و ادامه داد: دستیابی به جایگاه واقعی پزشکان عمومی در کشور مساله‌‌‌ای است که باید مورد توجه دولت و مجلس قرار گیرد چرا که در نظام سلامت پزشکان عمومی می‌توانند نزدک به ۸۰ درصد بیماری‌ها را به موقع تشخیص و درمان آن را مدیریت کنند.

 

مدیرکل دفترخدمات عمومی سازمان بیمه سلامت گفت: یکی دلایل اجرای برنامه پزشک خانواده ارتقای جایگاه پزشکان عمومی و نقش موثر آنان در پیشگیری از بیماری‌های واگیر و غیر واگیر بوده است. همچنین باید با افتخار بیان کرد که پزشکان خانواده فارس و مازندران در 6 سال گذشته نقش فعال و موثر خود را در این دو استان ثابت کردند و امیدواریم با حمایت جدی ستاد ملی و سرمایه‌گذاری دولت بتوان برنامه پزشک خانواده دو استان را با انجام اصلاحات در دستورالعمل آن برای بیش از 50 میلیون نفر از جمعیت شهرهای بالای 20 هزار نفر کشور نیز اجرا کرد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه