شمانیوز

در جلسه هم‌اندیشی وزیر اقتصاد ‌با فعالان بازارسرمایه عنوان شد:

امروز (شنبه نهم شهریور ماه)، نشست هم‌اندیشی فعالان بازار سرمایه به همت کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران و کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار با حضور دکتر فرهاد دژپسند، وزیر امور اقتصادی و دارایی، دکتر شاپور محمدی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار و امیدعلی پارسا رییس سازمان امور مالیاتی برگزار شد.

به گزارش شمانیوز به نقل از پایگاه خبری بازارسرمایه (سنا)، در ابتدای این جلسه، سعید اسلامی بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری ایران با بیان اینکه، بازار سرمایه با ریسک‌های بسیاری از سوی سیاست‌گذاران اقتصادی مواجه است، افزود: موانع متعددی پیش روی توسعه این بازار است که امیدوارم با کمک وزارت اقتصاد حل شود.

 

وی ادامه داد: بازار سهام کشور به تغییر برخی قوانین و مقررات نیاز دارد. تغییر نگاه به معافیت‌های مالیاتی، انعطاف در بازپرداخت‌ها، محدودیت در تامین مالی های بزرگ از طریق شبکه بانکی، اصرار بر قیمت‌گذاری از جمله پیش نیازهای بازار سرمایه است.

 

سعید اسلامی با بیان اینکه بورس کشور با محدودیت‌ها رو به رو است، تصریح کرد: مشکل مالیاتی نهادها و ابزارهای مالی، موضوع عوارض کسب و پیشه و محدودیت های بانک مرکزی برای شرکت‌های تامین سرمایه از جمله این موارد است.

 

وی اضافه کرد: حل این مشکلات به تعامل بیشتر سیاست‌گذاران ارشد اقتصادی با اهالی بازار سرمایه امکان پذیر است.

 

دبیر کل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری اظهار کرد: امیدوارم یک نماینده از بازار سرمایه در جلسات شورای عالی پول و اعتبار حضور داشته باشد تا صدای بازار سرمایه نیز شنیده شود.

 

در ادامه این نشست روح الله میرصانعی، دبیرکل کانون کارگزاران و بورس و اوراق بهادار نیز با اشاره به اینکه صنعت کارگزاری امروز با دو مشکل بزرگ مواجه است، گفت: موضوع عوارض کسب و پیشه یکی از مشکلات مهم صنعت کارگزاری است که امیدوارم این مشکل با مساعدت شما حل شود.

 

وی بیان کرد: مشکل عوارض کسب و پیشه با وجود پیگیری‌های متعدد حل نشده است؛ البته تعاملاتی با شورای شهر انجام شده و امیدواریم در بازنگری ضریب عوارض کسب و کار کارگزاران و سایر نهادهای مالی تعدیلاتی انجام شود.

 

میرصانعی مالیات بر ارزش افزوده داد و ستد اعتبارات را مشکل بعدی صنعت کارگزاری دانست و توضیح داد: کارگزاران در سال‌های گذشته از اعتباراتی که در اختیار مشتریان قرار داده بودند، مالیات بر ارزش افزوده نگرفته‌اند، اما ممیزین مالیاتی، برای این سال ها مالیات تعیین کرده اند. اخیراً ممیزین مالیاتی ارقام نجومی مالیاتی به کارگزاران اعلام کرده اند که حتی چند برابر سرمایه کارگزاری ها است؛ این موضوع تبعات زیادی برای صنعت دارد و مشکلات زیادی را ایجاد کرده است. اعتبارات پرداخت شده، به نوعی بخشی از خدمات معاملات و تسویه اوراق بهادار است و بنابراین مشمول مالیات ارزش افزوده نیست.

 

وی ابراز امیدواری کرد با کمک وزارت اقتصاد این مشکل نیز حل شود و افزود: بازار سرمایه در حال حاضر شرایط مطلوبی را تجربه می کند، اما همچنان برای توسعه بیشتر به اصلاح برخی قوانین نیاز دارد

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید


روی خط رسانه