شمانیوز
شما نیوز

دیپلمات

دیپلمات مرموز و پرونده های باز

با اعلام رسمی لیست کابینه پیشنهادی سید ابراهیم رئیسی گزینه نهایی رئیس جمهور ایران برای تصدی یکی از مهمترین مناصب کابینه مشخص شد، حسین امیر عبدالهیان گزینه ای است که به نظر می رسد نه تنها برای کسب رای اعتماد از مجلس با مشکلی مواجه نشود بلکه یکی از نامزد های کسب بالاترین آرا از کابینه به شمار می رود.

به گزارش شمانیوز، پس از از پیروزی سید ابراهیم رئیسی گمانه زنی ها در باره نامزد تصدی وزارت خارجه آغاز شد و نام افرادی همچون علی باقری کنی، حسینی تاش و مهدی صفری در کنار حسین امیر عبدالهیان  در رسانه ها مطرح شد، زمانی که وزیر خارجه هند در اقدامی بی سابقه برای دیدار با رئیس جمهوری که هنوز رسما در این جایگاه منصوب نشده به تهران سفر کرد تصاویری از ملاقات او با رئیسی منتشر شد که در آن علی باقری کنی در کنار محمد جواد ظریف وزیر خارجه مستقر حضور یافته بود تا شانس باقری کنی در گمانه ها بالاتر برود.

با این حال هنوز گزینه نهایی رئیسی برای تصدی سمت وزارت خارجه در هاله ای از ابهام قرار داشت تا اینکه حضور حسین امیرعبدالهیان در ملاقات های مهمانان ارشد مراسم تحلیف رئیس جمهور منتخب مهر تائیدی بر انتخاب قطعی او برای این سمت زد.

امیر عبدالهیان در یک سال اخیر با اینکه مشاور بین الملل رئیس مجلس بود اما دفترش روزانه پاخور دیپلمات ها و سفرا و مهمانان خارجی بود ملاقات هایی که کم از دیدارهای یک وزیر خارجه نداشت تا جایی که در یک مقطع او ناگزیر به توضیح درباره تعداد بالای دیدارهایش با سفرای برخی کشورها از جمله روسیه شد دیدارهایی که البته عمدتا بنا به درخواست طرف های خارجی برنامه ریزی شده اند.

امیر عبدالهیان در دوران حضور علی لاریجانی در مجلس هم نقش فعالی در تحرکات دیپلماتیک داشت، او در یک مقطع و در یک جابجایی تاکتیکی در حالی که مشاور ظریف بود از وزارت خارجه به مجلس رفت و مدیرکل بین الملل رئیس پارلمان شد ، در مقابل حسین شیخ الاسلام مدیرکل بین الملل وقت لاریجانی به وزارت خارجه رفت و تا زمان بازنشستگی به عنوان مشاور وزیر فعالیت کرد.

امیر عبدالهیان مسلط به زبان عربی است و تخصص اصلی او کشورهای منطقه بوده به خصوص در دو دهه اخیر نقش مهمی در پرونده های منطقه ای ایران داشته که این نقش آفرینی نام او را حتی با مذاکره با امریکا هم گره زده است، این دیپلمات 57 ساله یکی از چهره های اصلی مذاکرات ایران و آمریکا در عراق پس از سرنگونی صدام بوده است.

فعالیت در حوزه عراق باعث شده که روابط ویژه ای با شهید قاسم سلیمانی داشته باشد و و از سویی فعالیت در بخش خاورمیانه وزارت خارجه ایران او رابه یکی از دیپلمات های کلیدی در مذاکرات منطقه ای ایران از عراق گرفته تا بحران سوریه،یمن و حتی عربستان بدل کرده است.

امیر عبدالهیان در دوران ریاست جمهوری احمدی نژاد سفیر ایران در بحرین بود و در ان زمان روابط ایران و بحرین در بالاترین سطح قرار گرفت روابطی که چند سال بعد به سردی گرایید و در حال حاضر هم به حالت قطع رابطه رسیده و در مقابل بحرین با اصلی ترین دشمن ایران یعنی رژیم صهیونیستی وارد رابطه سیاسی و نظامی شده است.

در سال های اخیر او مسئولیت دبیرخانه اجلاس حمایت از فلسطین را عهده دار بوده و از همین حیث جنبش های مقاومت منطقه به خصوص فلسطین امیر عبدالهیان را به عنوان رابط جمهوری اسلامی ایران با خود پیش رو داشته اند.

تسلط امیر عبدالهیان به منطقه از یک سو و شناخته شدن او به عنوان دیپلمات مورد اعتماد حاکمیت از سوی دیگر می تواند حضور او در مسند وزارت خارجه را به دورانی برای حل و فصل پرونده های باز سیاست خارجی ایران تبدیل کند و به نظر می رسد می توان امیدوار بود بحران روابط ایران با عربستان، بحران یمن، بن بست در مذاکرات هسته ای در گام نخست به سمت مدیریت بحران و و در ادامه به کاهش تنش و حتی حل و فصل سوق یابد.

از طرفی نگاه امیر عبدالهیان به سمت مناسبات منطقه ای بوده و همین نگاه می تواند در شرایط فعلی چشم انداز مناسبی از بهبود روابط ایران با همسایگان به خصوص کشورهای جنوبی خلیج فارس ایجاد کند .

امیر عبدالهیان سابقه مذاکرات متعدد با مقامات بلند پایه چین و روسیه را هم در کارنامه دارد از همین رو به نظر می رسد روابط ایران با این دو عضو شورای امنیت هم بیش از پیش تقویت شود به خصوص اینکه این دیپلمات ارشد وزارت خارجه در سال های اخیر مشغول تدوین یکی از مهمترین و البته جنجالی ترین اسناد حال حاضر کشور بوده ؛ زمانی که علی لاریجانی از طرف ایران به عنوان مسئول مذاکره با چین برای تدوین سند راهبردی 25 ساله تعیین شد نقش آفرینی امیر عبدالهیان هم به عنوان مشاور رئیس مجلس  آغاز شد و این به امضای توافق 25 ساله بین ایران و چین رسید که حضور امیر عبدالهیان در مسند وزارت خارجه ایران می تواند موتور محرک این توافق در جهت اجرای سریع قلمداد شود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied