شمانیوز
شما نیوز

قیمت دلار

وضعیت عجیب قیمت دلار بعد از رای اعتماد مجلس به وزیران رئیسی!

قیمت دلار ساعت 15 روز سه شنبه ( سوم شهریورماه ) به 28 هزار تومان رسید. این مسئله باعث به وجود آمدن هیجان در بازار قیمت دلار شد.

به گزارش شمانیوز، قیمت دلار ساعت 15 روز سه شنبه ( سوم شهریورماه ) به 28 هزار تومان رسید. این مسئله باعث به وجود آمدن هیجان در بازار قیمت دلار شد. این قیمت دلار تا ساعت 18 ادامه داشت دلیل این عقب نشینی سخنان جدید دولتمردان در خصوص گشایش ارزی و رای تقریبا قاطع مجلس به وزیران دولت بود. برگشت این اتفاق موجب شد قیمت دلار نتواند از سطح 28 هزار عبور کند

قیمت دلار

نرخ دلار حوالی ساعت 15 روز سه شنبه به 28 هزار تومان رسید و همین مسئله هیجانات را در بازار را بالا برد قیمت دلار تا ساعت 18 در بالای مرز بود و پس از آن در معاملات فردایی به زیر مرز یادشده برگشت دلیل این عقب نشینی سخنان جدید دولتمردان در خصوص گشایش ارزی و رای تقریبا قاطع مجلس به وزیران دولت بود. این اتفاق موجب شد قیمت دلار نتواند از سطح 28 هزار عبور کند و وارد کانال جدید شود و همین موجب درگیری خریداران و فروشنده‌ها در مرز 28 هزار تومان شد.

اتفاق جدید در بازار ارز کاهش فاصله  قیمت دلار هرات و تهران بود، در واقع آنچه باعث افزایش قیمت دلار در روز چهارشنبه بوده، نرخ‌هایی بود که از هرات مخابره می‌شد. دلار هرات خودش را به مرز 27 هزار و 800 تومان رساند؛ این در حالی است که درهم در مرز 7600 تومان بسته شد و با این نرخ، دلار بالای 27 هزار و 900 تومان توجیه ندارد. حباب مثبتی که دلار نسبت به درهم پیدا کرده، از هرات تزریق میشود. البته درهم در معاملات پشت خطی همراه با دلار نوسان داشت و در معاملات فردایی به 7590 تومان رسید.

اما در روز چهارشنبه خبرهایی که آرایش معامله‌گران رهبری می‌کرد، دیگر خیلی به تحولات افغانستان بر نمی‌گشت و بیشتر از مسائل داخلی نشات می‌گرفت. همچنان برجام نقش اول بازار ارز را دارد، این بار معامله‌گران از سخنان وزرای پیشنهادی ناامید شدند و فکر می‌کنند که برنامه دولت آینده بر اساس دور زدن تحریم‌ها استوار شده و برجام اولویت دولت سیزدهم، حداقل در کوتاه مدت نخواهد بود.

البته واکنش دوپهلوی روسیه به گزارش اخیر آژانس در مورد فعالیت‌های هسته‌ای ایران نیز نگرانی در سطح بازار رو افزایش داده است. با این اوصاف می‌توانیم بگوییم که فضای منفی تنها نیاز به یک تلنگر از سمت هرات داشت.

عقب‌نشینی دلار از مرز 28 هزار تومان در معاملات فردایی نیز بنظر بخاطر سخنان ابراهیم رییسی بود که در سخنرانی مجلس اعلام کرده که درمورد بازار ارز گشایش جدی اتفاق افتاده است.

در سمت رسمی بازار نیز روند افزایشی بود و آخرین نرخ بازار متشکل ارزی وارد کانال 27 هزار تومان شد، اما همچنان اختلاف دلار صرافی با بازار آزاد موجب شده بود تا شاهد صف خرید باشیم. همچنین امروز در معاملات این بازار حجم عرضه به بالای 10 میلیون رسید.

نکته جالبی که امروز معامله‌گران به آن اشاره میکردند، اختلاف نرخ دلار نیما و بازار آزاد بود که در حال حاضر به 5 هزار تومان رسیده است. فعالان این اختلاف نرخ را به نفع واردکننده‌ها می‌دانند، چرا از نظر آن‌ها واردکننده‌ها با نیما کالا را وارد می‌کنند، و با دلار آزاد در سطح بازار، کالا را می‌فروشند، و این باعث می‌شود که واردات بی‌رویه شکل بگیرد و در مرحله بعدی تقاضا برای دلار نیز بالا برود. این فرصت طلایی برای واردکننده در حالی ایجاد شده که مشخص نیست دلیل ثبات نرخ‌ها در بازار نیما چیست؟ آیا بازارساز در حال فعالیت در آن بازار است یا واقعا عرضه صادرکننده‌ها بالا رفته.

آیا دلار بازهم گران می‌شود؟

در این گزارش آمده است: در چهارمین روز هفته، دلار توانست برای دقایقی خود را به بالای مرز حساس ۲۷ هزار و ۸۰۰ تومان برساند، ولی در اواخر روز میزان فروش‌های ارزی زیاد شد و اسکناس آمریکایی در محدوده ۲۷ هزار و ۶۵۰ تومان آرام گرفت. این قیمت ۵۰ تومان بیشتر از روز دوشنبه بود و انتظار برخی از معامله‌گران را برای ادامه روند افزایشی بالا برد.

با این حال، برخی از معامله‌گران فنی تصور می‌کنند که دلار به قله قیمتی کوتاه مدت خود رسیده است و در روزهای بعد، سطح فروش‌ها در بازار بیشتر خواهد شد. این گروه عدم توان حفظ دلار بالای مقاومت ۲۷ هزار و ۷۰۰ تومان را عاملی دانستند که خبر از احتمال افت قیمت‌ها و خروج خریداران بزرگ از بازار می‌دهد.

در این میان برخی معامله‌گران اعتقاد دارند که ۴ عامل و تکانه زمینه‌ساز رشد قیمت دلار در روزهای قبل شدند و برخی از آنها همچنان بر بازار اثر دارند. به عنوان مثال، مشخص نبودن آینده برجام و لغو مذاکرات هسته‌ای یکی از مهم‌ترین عواملی بود که در روزهای قبل زمینه‌ساز افزایش خریدهای احتیاطی در بازار شد. همچنان درباره آینده مذاکرات خبر مشخصی به بازار نرسیده است و این عامل می‌تواند به عنوان متغیر افزایشی جهت‌دهنده به قیمت دلار باشد.

 در مقابل، ‌تاثیر یکی از تکانه‌های مهم بر بازار ارز در روز گذشته کاهش یافته بود. در حالی که از هفته گذشته نا‌امنی‌های افغانستان بسیار مورد توجه معامله‌گران قرار گرفته بود، دیروز این متغیر چندان مورد توجه بازیگران ارزی نبود. به نظر می‌رسد آغاز دوباره تجارت ایران و افغانستان عاملی بود که تا حدی انتظارات صعودی معامله‌گران داخلی را کاهش داد.

یک متغیر دیگر نیز در هفته‌های اخیر بر افزایش قیمت دلار و سایر بازارها اثر گذاشته است و آن، وضعیت متغیرهای پولی و افزایش آنهاست. به نظر می‌رسد تا زمانی که سیر رشد تند نقدینگی وجود دارد، ایجاد مدیریت باثبات در بازار ارز دشوار باشد. بازار هنوز از دولت جدید سیگنال خاصی را دریافت نکرده است که چگونه قصد دارد کسری بودجه خود را بدون قرض گرفتن از بانک مرکزی مرتفع کند. تکانه چهارمی ‌که در روزهای اخیر زمینه‌ساز افزایش قیمت دلار شد، خروج از تعطیلات کرونایی بود. بسیاری از افراد که در دوران تعطیلات نیاز به ارز داشتند، پس از پایان این تعطیلات، از روز یکشنبه وارد بازار شدند و افزایش حجم تقاضای آنها نیز موجب شد قیمت دلار در مسیر افزایشی قرار بگیرد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied