شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی//

بلیچینگ بهتر است یا کامپوزیت؟

در این مقاله قصد داریم شما را با دو روش درمانی و ترمیمی، بلیچینگ دندان و کامپوزیت دندان آشنا کنیم.

تاثیر دهان و دندان‌ها بر روی زیبایی ظاهری بر کسی پوشیده نیست، ولی گاها ممکن است بر اثر گذر زمان یا مراقبت‌های نادرست، سلامت و زیبایی دندان ها تحت تاثیر قرار گیرند. در این مقاله قصد داریم شما را با دو روش درمانی و ترمیمی، بلیچینگ دندان و کامپوزیت دندان آشنا کنیم.      

بلیچینگ دندان‌ها              

بلیچینگ روشی برای تغییر رنگ دندان‌ها و سفید کردن دندان‌ها است، ولی قابلیت تغییر فرم دندان‌ها را ندارد. در این روش از پراکسید‌های هیدروژن استفاده می‌شود و طرز کار به این صورت می‌باشد که غلظت‌های مختلفی از این مواد را روی مینای دندان‌ها قرار داده می‌شود که به مرور زمان این مواد به ساختار زیرین و عاج دندان ها نفوذ می‌کنند و باعث اکسید شدن مواد رسوب شده می‌شوند و  باعث از بین رفتن تغییر رنگ در دندان‌ها می‌شود.

بلیچینگ به‌طور معمول به دو روش انجام می‌شود:

  1. بلیچینگ در مطب

در روش بلیچینگ در مطب، دندان پزشک معالج ابتدا برای جلوگیری از بروز آسیب‌های احتمالی به لثه‌ها در اثر برخورد مواد شیمیایی، محافظ روی لثه‌ها قرار می‌دهد. سپس غلطت‌های مختلفی مواد بلیچینگ را روی دندان‌ها قرار می‌دهد.

برای انجام واکنش و سفید شدن رنگ دندان‌ها نیاز به عامل فعال کننده می‌باشد که از لیزر یا گرما به این منظور استفاده می‌شود و روشی که به طورمعمول مورد استفاده قرار می‌گیرد، استفاده از لیزر آبی رنگ است. این روش درمانی سریع است و نسبت به سایر روش‌های درمانی آسیب کمتری به ساختار دندان‌ها وارد می‌شود.

  1. بلیچینگ در خانه

 در این روش فرد با مراجعه به دندانپزشک، قالبی متناسب با شکل و فرم دندان‌های برای او تهیه می‌شود. سپس برای انجام بلیچینگ مواد مخصوص را روی قالب قرار می‌دهد و برای مدتی هر روز حدودا نیم ساعت از ان استفاده می‌کند.

باید توجه داشته باشید که تاثیر این روش کاملا نسبی است و بستگی به جنس دندان‌های فرد نیز دارد و انجام بلیچینگ در مطب نتایج بهتری را می‌تواند به دنبال داشته باشد.

کامپوزیت دندانی

کامپوزیت دندان روشی است که برای تغییر رنگ و تغییر فرم دندان‌ها به کار می‌رود. اساس کار این روش به این صورت است که مواد مورد استفاده به‌طور مستقیم بر روی دندان‌ها قرار داده می‌شوند و دندانپزشک با شکل دادن این مواد روی مینای دندان مشکلات احتمالی مثل وجود ترک یا فاصله‌دار بودن دندان‌ها را رفع می‌کند و هم‌زمان به اصلاح فرم و سفید کردن آن‌ها نیز می‌پردازد.

با توجه به اینکه مواد کامپوزیت روی دندان‌ها قرار می‌گیرند و تغییرات مورد نیاز بر روی آن‌ها اعمال می‌شود، میزان آسیب به مینای دندان‌ها به حداقل می‌رسد. البته با توجه به اینکه در این روش تراشی در سطح دندان‌ها ایجاد نمی‌شوند، ممکن است نتیجه به‌دست آمده کمی برجسته‌تر از حالت عادی دندان‌ها باشد.

 

این روش درمانی-ترمیمی تنها در یک جلسه به اتمام می‌رسد و نتایج حاصل کاملا بستگی به مهارت و تبحر دندانپزشک دارد و هرچقدر دقیق‌تر انجام شود، شکل ظاهری بهتری حاصل خواهد شد.

مواد مورد استفاده در کامپوزیت بر حسب محل قرارگیری دندان‌ها متفاوت است. برای مثال برای دندان‌های جلویی که بیشتر در معرض دید هستند از مواد بسیار ریز استفاده می‌کنند، ولی برای دندان‌های عقبی به دلیل اینکه فشار زیادی را تحمل می‌کنند، از مواد نسبتا درشت و با استحکام بالاتر استفاده می‌شود.

کامپوزیت دندان یک روش درمانی دائمی نیست و با توجه به میزان مراقبت و جنس مواد مورد استفاده این مدت زمان متغییر است و ممکن است مشکلاتی به وجود بیاید. مشکلاتی مثل:

  • تغییر رنگ

 اگر فرد بعد از استفاده از این نوع کامپوزیت از لحاظ تغذیه مراقبت‌های لازم را انجام ندهد و از غذا‌ها و نوشیدنی‌های رنگی به طور مداوم استفاده کند، رنگ کامپوزیت‌های به‌کاررفته تغییر می‌کنند و در این صورت نیاز به ترمیم یا استفاده دوباره از کامپوزیت جدیدی است.

  • حساسیت‌های دمایی

 در ابتدا و بعد از مدت کوتاهی ممکن است در فرد حساسیت‌های دمایی به وجود آید که معمولا کوتاه مدت هستند و با گذر زمان سازش و هماهنگی به وجود می‌آید. در صورتی که حساسیت‌ها در دراز مدت نیز ادامه داشتند و رفع نشدند باید به دندانپزشک معالج مراجعه شود.

  • شکستن دندان‌های کامپوزیت شده

 در صورت استفاده بیش از حد از غذا‌های خشک و سفت ممکن است ترک‌ها و شکستگی‌هایی در کامپوزیت‌های استفاده شده به وجود آید.

اگر به دنبال روشی ماندگار برای زیبایی دندانهایتان هستید، میتوانید از لمینت دندان هم استفاده کنید که شباهت زیادی به کامپوزیت دندانی دارد اما مزایایی دارد که لمینت را از کامپوزیت برتری داده است.

به دنبال بهترین مرکز برای کامپوزیت یا بلیچینگ میگردید ؟

انتخابی اگاهانه داشته باشید و توجه کنید انتخاب دندانپزشک زیبایی ماهر و توجه به مواد به‌کاررفته در هر روش و ماندگاری آن‌ها تاثیر بسیار مهمی در نتیجه حاصله دارند. به این منظور مرکز دندانپزشک زیبایی دکتر محمدرضا فرهنگی  می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. دکتر محمدرضا فرهنگی به عنوان بهترین دندانپزشک زیبایی در تهران با داشتن سالها تخصص و بهره بردن از بهترین مواد در دندانپزشکی و کارکردن با بهترین و معتبرترین لابراتورهای دندانپزشکی توانسته است رضایت خاطر بیماران را در خصوص کلیه درمانهای دندانپزشکی زیبایی به دست اورد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied