شمانیوز
شما نیوز

حقوق کارمندان

آخرین خبر از وضعیت حقوق کارمندان | حقوق کارمندان و کارکنان دولت کاهش نمی‌یابد

شایعه کاهش حقوق کارمندان و کارکنان دولت تکذیب شد.

به گزارش شمانیوز، شایعاتی در شبکه‌های اجتماعی مبنی بر کاهش حقوق کارمندان و کارکنان دولت به راه افتاد که این امر موجب نگرانی مردم از کاهش حقوق کارمندان شد. شایعاتی که انتشار آن به دلیل کاهش درآمدهای دولت از فروش نفت و کسری بودجه منطقی به نظر می‌رسید، اما در نهایت کاهش حقوق کارمندان از سوی مسئولان تکذیب شد تا خیال مردم از دریافت دستمزدهایشان راحت باشد. 

از این رو سازمان برنامه و بودجه کشور در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: اخبار و مطالبی که در مورد کاهش حقوق کارمندان و کارکنان دولت در برخی از شبکه‌های اجتماعی به نقل از معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور منتشر شده کذب محض است.

در این اطلاعیه تاکید شده است که اصلاحات ساختاری و افزایش بهره‌وری با اتکا به نیرو‌های توانمند کشور از جمله کارکنان دولت از جمله برنامه‌هایی است که این سازمان در قالب برنامه و همچنین بودجه سال آینده با جدیت آن را دنبال می کند.

همچنین پیش از این واریز حقوق کارکنان و بازنشستگان برخی ارگان‌های دولتی نظیر وزارت آموزش و پرورش به تاخیر افتاد و گمانه زنی‌هایی در این باره ایجاد کرد. 

هزینه چند برابری حقوق و منابع تضمین نشده

اما حواشی حقوق در حالی مطرح می‌شود که در بودجه سال جاری افزایش حقوق کارکنان و بازنشستگان تا ۲۵ درصد پیش بینی و مقرر شد که دریافتی‌های بالای ۱۰ میلیون تومان مشمول این ۲۵ درصد نشده و فقط به میزان ثابت دو میلیون و ۵۰۰ هزار تومان افزایش حقوق داشته باشند.

این در حالی است که هزینه‌های جاری دولت به طور قابل توجهی در بودجه امسال افزایش داشت؛ به طوری که در لایحه پیشنهادی دولت تا دو برابر رشد داشته و به ۶۳۷ هزار میلیارد تومان رسیده بود ولی در نهایت با مصوبه مجلس در قانون بودجه هزینه‌های جاری که عمده آن را پرداخت حقوق در برمی‌گیرد به بیش از ۹۱۸ هزار میلیارد تومان رسید.

افزایش تند هزینه‌های جاری در حالی صورت گرفته که در سوی دیگر منابع پایدار و تضمین شده‌ای در بودجه پیش بینی نشده بود ‌و موجب شده دولت در سال جاری نیمی از هزینه‌های خود را از محل استفراض از بانک مرکزی و فروش اوراق تامین کند که منابع ناپایدار و عامل افزایش تورم است.

ثبت‌نام وام قرض‌الحسنه بازنشستگان در روزهای آینده

درباره ثبت‌نام بازنشستگان برای دریافت وام قرض‌الحسنه اظهار کرد: براساس برنامه‌ریزی ثبت‌نام از متقاضیان هر ماه از طریق سایت خانه کانون کارگران و بازنشستگان در استان‌های مختلف از جمله شهر تهران انجام می‌شود.

وی تصریح کرد: براساس برنامه‌ریزی که از توسط سازمان تأمین اجتماعی لحاظ شده است اوایل هر ماه سایت اشاره شده باز و بازنشستگان می‌توانند با مراجعه به آن اقدام به ثبت‌نام برای دریافت وام قرض‌الحسنه کنند.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی شهر تهران ضمن اشاره به اینکه مبلغ در نظر گرفته شده برای وام بازنشستگان 7 میلیون تومان است گفت: این وام با سود 4 درصد و بازپرداخت دو ساله برای بازنشستگان  در نظر گرفته شده است.

دهقان‌کیا اضافه کرد: در همین ارتباط  بازنشستگان می‌توانند در روزهای آینده با مراجعه به سایت کانون کارگران و بازنشستگان اقدام به ثبت‌نام سهمیه شهریور و در نهایت دریافت وام خود کنند.

وی درباره زمان پرداخت وام 7 میلیونی شهریورماه به بازنشستگان گفت: کسانی که در سایت اشاره شده ثبت‌نام و در نهایت تأیید شوند وام خود را چند روز پس از حقوق شهریورماه دریافت خواهند کرد.

رئیس کانون بازنشستگان تأمین اجتماعی ادامه داد: امسال قرار است 400 هزار بازنشسته از وام قرض‌الحسنه 7 میلیونی استفاده کنند که یک‌ششم از بازنشستگان کل کشور را، بازنشستگان شهر تهران تشکیل می‌دهند.

حداقل حقوق و دستمزد بازنشستگان تامین اجتماعی در سال ۱۴۰۰

بخشی از این ارقام افزایش حداقل حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی به صورت اصلاح در موارد بن معیشتی، حق مسکن، عائله‌مندی و حق اولاد می‌باشد. حق عائله‌مندی به ۳ میلیون و ۷۰۰ هزار ریال و حق اولاد به مبلغ ۹۶۰ هزار ریال به ازای هر فرزند افزایش یافته است.

بر اساس خبری که امروز ۲۱ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ از سوی علی دهقان‌کیا رییس کانون بازنشستگان تهران منتشر شده است ایشان در خصوص رقم نهایی افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی و رقم دقیق افزایش حقوق این عزیزان گفتند: متاسفانه دیروز صبح اعلام شد احکام متناسب سازی به صورت اشتباه محاسبه شده است.این اشتباه محاسباتی به این دلیل اعلام شد که ملاک افزایش حقوق را تیر ماه ۹۹ قرار داده بودند درحالی که حقوق اسفندماه بازنشستگان باید ملاک قرار می‌گرفت.

دهقان‌کیا در خصوص اصلاح اشتباه فوق افزود: به هرحال طبق اطلاعیه مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی محاسبه مجدد در دستور کار قرار گرفت، و ظرف ۲۴ ساعت از اعلام دستور مدیرعامل باید احکام جدید ابلاغ شود.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied