`
شمانیوز
شما نیوز
ارز فی

قیمت تخم‌ مرغ

هر شانه تخم‌ مرغ 35 هزار تومان بفروش می‌رسد / احتمال افزایش قیمت هر شانه تخم مرغ تا 80 هزار تومان

قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار به 35 هزار تومان رسید.

به گزارش شمانیوز، مشکل تامین نهاده‌های دامی موجی از افزایش قیمت را در محصولات پروتئینی به همراه داشته و قیمت تخم‌مرغ هم از این قاعده مستثنی نیست. قیمت هر شانه تخم مرغ در بازار اکنون به 35 هزار تومان رسیده و به گفته رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران اگر ارز دولتی برای تامین نهاده‌های دامی در اختیار تولیدکنندگان قرار نگیرد قیمت هرشانه تخم مرغ به 80 هزار تومان می‌رسد.

ناصر نبی‌پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه بازار تخم مرغ تغییر محسوسی نسبت به هفته اخیر نداشته است، اظهار کردم: هم اکنون متوسط نرخ هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۱۷ هزار و ۲۰۰ تا ۱۷ هزار و ۴۰۰ تومان معادل شانه‌ای ۳۵ هزار تومان است.

وی با اشاره به انتقاد وزیر جهاد کشاورزی نسبت به قیمت‌گذاری دستوری افزود: وقتی قیمت تمام شده هر کیلو تخم مرغ ۱۷ هزار تومان است، چطور مرغدار می‌تواند هر کیلو محصول را ۱۴ هزار تومان بدهد.

نبی‌پور ادامه داد: بنا بر برآوردهای صورت گرفته قیمت واقعی هر کیلو تخم مرغ با احتساب نهاده‌های فعلی ۱۷ هزار و ۸۰۰ تومان به وزارتخانه پیشنهاد شده است که همواره برآورد می‌شود در شورای قیمت‌گذاری، وزیر جهاد نرخ فعلی را اعلام کند.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه قیمت جوجه یک‌روزه تخم گذار به ۱۶ هزار تومان رسیده است، بیان کرد: امسال با کاهش تولید جوجه، قیمت بالاست که با افزایش تولید جوجه از مرداد به بعد پیش‌بینی می‌شود که در شش ماهه دوم سال بازار به تعادل برسد.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به تولک بردن اجباری مرغ‌ها گفت: قرار بود ۱۰ میلیون قطعه مرغ تخم گذار به کشتارگاه برود، اما به دلیل شرایط تولید، دولت به تولیدکنندگان اعلام کرد که از کشتار این مرغ‌ها اجتناب کنند تا با تولک بردن اجباری، این مرغ‌ها به چرخه تولید برگردند.

وی از توزیع نهاده دامی با ارز دولتی تا پایان سال خبر داد و گفت: طبق اذعان وزیر جهاد کشاورزی تا پایان سال نهاده دولتی در اختیار مرغداران قرار می‌گیرد، در حالی که با حذف ارز دولتی و آزاد شدن نهاده دامی پیش‌بینی می‌شود که قیمت هر شانه تخم مرغ به ۸۰ هزار تومان برسد.

نبی پور افزود: با توجه به شرایط فعلی نهاده دامی، نرخ واقعی هر کیلو تخم مرغ ۱۷ هزار تا ۱۹ هزار تومان است و در شرایط فعلی قیمت بالاتر نخواهد رفت.

وی با اشاره به اینکه مشکلی در عرضه تخم مرغ نداریم، بیان کرد: روزانه ۲۶۰۰ تا ۲۷۰۰ تن تخم مرغ در کشور تولید می شود که با این وجود کمبودی در عرضه وجود ندارد.

نبی پور با اشاره به اینکه مشکلی در تامین نهاده نداریم، گفت: گرچه سامانه بازارگاه نهاده دامی اعلام می‌کند، اما به دلیل مشکلات حمل بدست مرغدار نرسید که با این وجود تولید کننده برای جلوگیری از گرسنگی مرغ ناچار به تامین از بازار آزاد است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار با اشاره به اینکه صادرات تخم مرغ کماکان ممنوع است، تصریح کرد: بنابر آمار امسال ۶۲ تا ۶۳ هزار تن تخم مرغ صادر شده است.

به گفته این مسئول با توجه به اثر کالای جایگزین و گرانی سایر محصولات پروتئینی، سرانه مصرف تخم مرغ بالا رفته که این موضوع هم بر نوسان قیمت تخم مرغ اثر گذار است.

کارشکنی کامیون‌دارها

اگرچه واردات خوراک مرغ به وضعیت عادی برگشته است و به گفته مرغداران، میزان واردات و ثبت سفارش‌ها افزایش پیدا کرده است و بازارگاه سهمیه مرغداران را به موقع تحویل می‌دهد. اما این بار کامیون‌دارها کارشکنی می‌کنند و گویا راضی نمی‌شوند خوراک دام و طیور را با هر قیمتی بارگیری کنند!

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران با اشاره به وضعیت واردات دان مرغ توضیح داد: وضعیت تحویل خوراک مرغ از بازارگاه بهتر شده است. نهاده دام و طیور به اندازه کافی در بنادر موجود است اما یکی از مشکلات اساسی مرغداران عدم بارگیری خوراک مرغ است.

ناصر نبی‌پور گفت: کامیون‌دارها به جز ارقامی که در بارنامه ثبت می‌شود مطالبه بیشتری دارند. طبق قانون هزینه بارگیری هر تن خوراک مرغ از بندر امام تا محل مرغداری حدود ۳۴۰ هزار تومان است اما کامیون‌دارها به این ارقام راضی نیستند و هر کامیون‌داری برای بارگیری خوراک مرغ نرخ تازه‌ای اعلام می‌کند.

بررسی‌ها حاکی از این است که به دلیل فصل برداشت هندوانه، خربزه و گندم حمل این کالاها برای کامیون‌دارها صرفه اقتصادی بیشتری دارد. از این‌رو به جای بارگیری خوراک مرغ و دام دیگر کالاها را بارگیری می‌کنند تا پول خوبی بدست آورند.

حمل دان مرغ صرفه نیست!

رئیس اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران با انتقاد از اینکه نرخ کامیون‌دارها روزانه در حال تغییر است، بیان کرد: با هزینه‌های تمام شده کامیون‌دارها هم نسبت به عدم بارگیری حق دارند. به هر حال این افراد عضوی از جامعه هستند و با افزایش قیمت لاستیک و روغن بارگیری اجناس مرغداران برای آنها هم صرفه اقتصادی ندارد.

مشکل مرغداران گوشتی هم عدم بارگیری خوراک مرغ توسط کامیون‌داران است. آنها می‌گویند کامیون‌دارها خوراک مرغ را با هر قیمتی تحویل نمی‌دهند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied