شمانیوز
شما نیوز

سرم

فاسد شدن 5٠٠ تن سرم در انبار گمرک

فاسد شدن 5٠٠ تن سرم در انبار گمرک شهریار در حالی اتفاق افتاد که کشور با کمبود سرم روبرو است.

به گزارش شمانیوز500 تن سرم آلمانی مربوط به یک شرکت در شیراز می‌باشد که در سال 1395 طی 13 قبض انبار حدود 260 تن سرم که در قالب 12 تا 13 کامیون در انبار گمرک شهریار تخلیه شد این در حالی است که کشور با کمبود سرم روبرو است.

صبح امروز پژمانفر نماینده مجلس در صحن علنی گفت: سرم‌های آلمانی وارداتی در سال 95 همگی فاسد شده‌اند، باید فکری برای کالاهای رسوب شده در گمرکات کرد.

در همین راستا قالیباف در پاسخ به تذکر پژمانفر تاکید کرد: کالاهایی که وارد کشور و گمرک شده و به دلایل مختلف در گمرک باقی می‌ماند، ممکن است فاسد شدنی باشد و نباید به این موضوع بی‌توجهی شود، کمیسیون اقتصادی این موضوع را پیگیری کند.

پیگیری‌‌‌ها در این خصوص نشان میدهد، محموله سرمهای وارداتی آلمانی مربوط به یک شرکت در شیراز می‌باشد که در سال 1395 طی 13 قبض انبار حدود 260 تن سرم که در قالب 12 تا 13 کامیون در انبار گمرک شهریار تخلیه شد.

اگر به هردلیلی یک کالا اظهار نشود انبار یا مرجع تحویل گیرنده موظف است، بعد از سه ماه از تاریخ قبض انبار موضوع را به گمرک محل گزارش کند. در ادامه در صورت عدم اظهار کالا به گمرک( به دلیل عدم ارائه مجوزها یا ...) گمرک با تنظیم اظهارنامه متروکه کالا را باید تحویل سازمان اموال تملیکی دهد. در این بین معما توقف 5 ساله این محموله در انبار گمرک تهران و فساد سرمهای آلمانی خبر ساز شده است. در ماجرای سرمهای المانی وارداتی که از سال 1395 در گمرک شهریار رسوب کرده، ابهاماتی در خصوص انجام وطیفه دستگاههای مختلف از جمله گمرک، سازمان غذا و دارو و اموال تملیکی مطرح شد.

مقصر رسوب 5 ساله سرم تاریخ گذشته/گمرک، اموال تملیکی یا غذا و دارو؟

در همین خصوص قاسمخانی مدیر کل گمرک تهران در گفتگو با خبرنگار تسنیم گفت: انبارها آمار ماهیانه را به ما  به عنوان گمرک می دهند هر ماه وظیفه دارند که این آمار را به ما بدهند.  محموله مذکور در مدت مقرر نتوانسته بود به هر دلیل مجوز لازم ا از سازمان غذا و دارو کسب کند.

به همین دلیل بعد گذشت مدت زمان قانونی انبار موضوع را به گمرک اطلاع داده و گمرک طبق قانون اقدام به تنظیم اظهارنمه متروکه میکند.

این درحالی است که شرکت واردکننده مدتی بعد یعنی در سال 97 اقدام به درخواست اعاده متروکه کرده و سیر تشریفات کالا مجددا به جریان می افتد. در این بین مجوز لازم از سازمان غذا و دارو نیز صادر میشود. این درحالی استکه  زمانی که سازمان غذا و دارو مجوز داده بود 6 ماه فقط از انقضای محموله سرم مانده بود، روی 6 ماه هم قاعدتا این کالا وقتی می رود بازار و پخش می شود، به دست مصرف کننده زمانی می رسد که عملا انتهای تاریخ مصرفش است. ای درحالی است که گمرک سال 97 اجازه ترخیص نداده بود به استناد تبصره ذیل ماده  33  قانون،  باید دو سوم تاریخ مصرف مانده باشد  به همین دلیل اجازه ترخیص نداده بود.

وی افزود، معاونت حقوقی وزارت دارایی هم تایید کرده بود که کالا به این دلیل  در گمرک مانده بود وتمام اقدامات قانونی بوده است.

به گفته قاسم خانی، انبار به عنوان مرجع تحویل گیرنده کارشان را درست انجام داده اند  و به گمرک هم اعلام کرده بود اظهار نامه هم ارسال شده بود به سازمان تملیکی اما دوباره صاحب کالا رفته بود درخواست اعاده طبق قانون داده بود اسناد را برگردانده بود به گمرک که برود مجوز بهداشت را بگیرد که این دو فرایند سال زمان برده است. 

زمانی که کالا متروکه می شود، برهه ای بوده که اظهارنامه ها کاغذی بوده است. با توجه به اینکه اظهارنامه هایی که سال 95 و 96  کاغذی بوده و این فاصله مصادف می شود با صادر شدن اظهارنامه الکترونیکی و اظهارنامه های کاغذی از چرخه خارج می شود. مجددا سال 99 گمرک برای این کالا اظهار نامه  متروکه الکترونیکی تنظیم می‌کند منتها چون  تاریخ محصول به طور کامل گذشته  و منقضی شده بود و در سال 99 تاریخ مصرف نداشت عملا به درد سازمان تملیکی هم نمی خورد و کالا باید امحا می شد. 

در پایان سازمان غذا و دارو باید به این سوال پاسخ دهد که چرا در مدت مشخص اولیه برای ترخیص این محصول مجوزهای لازم را صار نکرده است.

سرم چیست؟

سِرُم‌ها (به فرانسوی: Sérum) محلول‌های مایع نگهدارنده یا کریستالوئیدی حاوی الکترولیت، آب و نیازهای سلولی هستند که از طریق سیاهرگ‌ها تجویز می‌شوند.

سرمها اصولاً به چهار گروه کلی تقسیم‌بندی می‌شوند:

محلولهای کریستالوئید جهت جبران کاهش مایعات یا الکترولیتها مانند سرم رینگر، رینگرلاکتات، سرم نرمال سالین، سرم قندی نمکی و سرم قندی

محلولهای کلوئید جایگزین پلاسما جهت جبران کاهش حجم داخل عروقی مانند دکستران و هماکسل

محلولهای غذایی (جایگزینی تغذیه وریدی) مانند سرم آمینو اسیدی و سرم اینترالیپیدی

محلولهای با کاربرد درمانی خاص مانند سرم مانیتول

محلولهای کریستالوئید ممکن است جهت جانشین کردن الکترولیتها و آب از دست رفته از طریق اسهال و استفراغ بکار روند. مصرف بیش از حد آن‌ها سبب تجمع سدیم و حجم آب اضافی در بدن، اِدِم ریوی و نارسایی قلب می‌شود. محلولهای هیپرتونیک در درمان مسمومیت با آب و افزایش حجم آب خالص بکار می‌روند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

  • ناشناس

    آفرین به مسئولین دلسوز ایران واقعا آدم نمیدونه چی بگه