شمانیوز
شما نیوز

معاون وزیر راه و شهرسازی:

برنامه ساخت یک میلیون مسکن در دستور کار قرار گرفت

معاون وزیر راه و شهرسازی از تدوین برنامه‌های اجرایی درخصوص قانون جهش تولید و تامین مسکن، خبر داد.

به گزارش شما نیوز: «محمود محمودزاده» در این خصوص، اظهار داشت: بالغ بر ۵۳۴ هزار واحد مسکن ملی در حال احداث داریم و ۴۰ هزار واحد بهره‌برداری شده است. پروژه‌های مسکن افتتاح شده بعضا بدون اتکا به منابع مصوب طرح اقدام ملی پیش رفت. به طور مثال حدود ۲۰۰۰ واحد توسط یک تعاونی در شهر سیرجان ساخته شد که از دولت زمین گرفتند و با خرید اوراق، تسهیلات دریافت کردند.
وی افزود: بخش دیگر، پروژه‌هایی است که در بافت فرسوه احداث شده که تسهیلات ۹ درصدی این مناطق را استفاده کردند و مابقی منابع از سوی مالکان تامین شد. این بخش سرفصل جداگانه‌ای با بانک مسکن دارد که حدود ۴۰ هزار واحد از طریق شرکت بازآفرینی معرفی شدند و برای ۲۰ هزار واحد تسهیلات پرداخت شده است. مدل سوم کسانی هستند که زمین گرفتند و بدون دریافت وام ساختند. این گروه ها جلوتر از دیگر پروژه‌ها هستند و در مرحله بهره‌برداری قرار دارند.

مسکن در مسیر جهش تولید

محمودزاده تصریح کرد: برخی پروژه‌های اقدام ملی به صورت گروه های کوچک به مردم واگذار شده و ما فقط درخصوص مدیریت و بحث های فنی کمک می‌کنیم. این افراد بعضا تسهیلات مسکن می‌گیرند و اگر نیاز نداشته باشند تسهیلات دریافت نمی‌کنند. همچنین تفاهم‌نامه‌ها با دستگاه های دولتی نیز شرایط خوبی دارند و جلو می‌روند.
معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۵۳۴ هزار واحد اقدام ملی در مراحل مخلتف اجرا هستند، گفت: امیدوارم با ابلاغ قانون جهش تولید که اخیرا به تایید نهایی شورای نگهبان رسیده گشایش‌های بیشتری در حوزه تسهیل‌گری در موضوعات مسکن ایجاد شود و همزمان با پروژه‌های نهضت ملی مسکن که جزو تعهدات دولت و طبیعتا وزارت راه و شهرسازی است به زودی شاهد جهش بزرگتری در تولید و عرضه مسکن باشیم.
وی با اشاره به برنامه دولت سیزدهم برای ساخت سالیانه یک میلیون واحد مسکونی در پایان، اظهار کرد: ما برنامه‌های اجرایی را درخصوص قانون جهش تولید و تامین مسکن تهیه کرده‌ایم که در شرف نهایی شدن است و در اولین جلسه شورای عالی مسکن که به ریاست محترم جمهوری با شرکت سایر دستگاه ها و نهادهای ذی‌ربط در این حوزه تشکیل می‌شود این برنامه به جمع بندی و تصویب نهایی می‌رسد. احتمالا این جلسه شهریورماه برگزار می‌شود.

جزئیات وام یک میلیارد تومانی در شهرهای کشور

مبلغ وام مسکن جوانان در کشور متفاوت است. مبلغ این وام در تهران بیشتر از سایر شهرها است. در کلانشهرها هم وام مسکن جوانان از شهرهای دیگر بیشتر است. آن‌طور که مدیرعامل بانک مسکن در نشست خبری خود اعلام کرد: «مبلغ وام مسکن جوانان در تهران یک میلیارد تومان، در مراکز استان‌ها ۸۵۰ میلیون تومان و در دیگر شهرهای بزرگ ۷۰۰ میلیون تومان است.»
به گفته شایان، کرج، مشهد، تبریز اصفهان، اهواز، شیراز و کرمانشاه جزو شهرهای بزرگ محسوب می‌شوند که مشمول دریاف وام ۸۵۰ میلیونی خواهند بود.

برداشت وام به چه صورت است؟

مدیرعامل بانک مسکن گفت: متقاضیان از امروز می‌توانند با افتتاح حساب مسکن جوانان و واریز ماهانه ۲۰۰ هزار تومان، ۱۵ سال بعد وام یک میلیاردی را دریافت کنند.
اینکه آیا امکان دریافت این وام زودتر از موعد۱۵ ساله است، مدیرعامل بانک مسکن گفت: «متقاضیان در تهران می‌توانند بعد از ۵ سال از افتتاح این حساب، با تغییر ضرایب مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان، در مراکز استان‌ها۳۵۰ میلیون تومان و در سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان برداشت داشته باشند.»
به گفته شایان «منابع تأمین این وام حساب سپرده جوانان است و به همین دلیل امکان برداشت آن زیر ۵ سال وجود ندارد.» برخی از سپرده‌گذاران که از سال‌های قبل، برای وام مسکن جوانان سپرده‌گذاری کرده‌اند این سؤال را دارند که افزایش مبلغ وام شامل حساب های قبلی هم می‌شود یا خیر؟ محمدحسن علمداری مدیر امور اعتبارات بانک مسکن، در پاسخ به این سؤال به «ایران» گفت: خیر. کسانی که از سال‌های قبل حساب افتتاح کرده‌اند با سقف‌های قبلی می‌توانند وام را دریافت کنند. یک راه حل این است که این افراد حساب قبلی خود را ببندند و سود خود را دریافت کنند و حساب جدیدی باز کنند. البته باید توجه کنیم با افتتاح حساب جدید، ۵ سال بعد امکان برداشت وجود دارد. البته به نظر ما افتتاح حساب جدید به نفع این افراد می‌شود. چون برای حساب قبل سودی به آنها تعلق می‌گیرد، بعد با اضافه کردن به مبلغ واریزی، اما از سقف بالاتر وام می‌توانند استفاده کنند. کسانی که می‌خواهند ۵سال بعد برداشت کنند به نفعشان است حساب قبلی را ببندند و حساب جدیدی باز کنند.

واریز مبلغ وام به چه صورت است؟

مبالغ واریزی در حساب مسکن جوانان بانک مسکن به‌صورت ماهانه، سالانه و یکجا است. به استناد اظهارات روز گذشته مدیرعامل بانک مسکن، حداقل مبلغ واریزی ماهانه به حساب پس‌انداز مسکن جوانان برای دریافت این تسهیلات ماهانه ۲۰۰ هزار تومان است. در شرایطی که متقاضی ۱۵ سال ماهانه ۲۰۰ هزار تومان به بانک بپردازد می‌تواند از سقف میزان این تسهیلات استفاده کند. مدیرکل اعتبارات بانک مسکن در مورد مبلغ واریزی به‌صورت ماهانه، سالانه و یکجا گفت: متقاضیان می‌توانند برای دریافت وام یک میلیارد تومانی در سال پانزدهم بعد از افتتاح حساب، برای واریز مبلغ به‌صورت ماهانه، تا ۲سال ماهانه ۲۰۰ هزار تومان، از سال سوم تا سال دهم ماهانه ۳۰۰ هزارتومان و از سال دهم تا آخر ماهانه ۴۰۰ هزار تومان را واریز کنند. مبلغ واریز سالانه ۲میلیون و ۴۰۰ هزار تومان و مبلغ واریز به‌صورت یکجا ۳۳ میلیون تومان است.که ضریب سود برای واریز ماهانه کمترین و برای واریز یکجا بیشترین ضریب خواهد بود.

سود وام چقدر است؟

به گفته مدیرکل اعتبارات بانک مسکن در حال حاضر سود وام حساب مسکن جوانان ۹ درصد است.
او افزود: البته سود زمان دریافت وام بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار تعیین می‌شود ولی چون حساب مسکن جوانان به‌صورت سپرده‌گذاری است، بر اساس مصوبه شورای پول و اعتبار سود حساب سپرده‌گذاری همیشه پایین‌تر است. مثلاً اگر ۱۰ سال دیگر، شورای پول و اعتبار نرخ سود را ۱۲ درصد کند، نرخ سود سپرده‌گذاری وام مسکن جوانان ۶ درصد خواهد بود، برعکس اگر سال‌های بعد، نرخ سود ۲۴ درصد اعلام شود، سود ۹ درصدی حال حاضر سپرده‌گذاری وام مسکن جوانان، ۱۲ درصد خواهد بود. نرخ سود تابع نرخ‌گذاری شورای پول و اعتبار و مخصوص سپرده‌گذاری است.

پوشش دهی وام چگونه است؟

با توجه به آخرین آماری که بانک مرکزی از متوسط قیمت مسکن اعلام کرده است، این قیمت در تهران ۳۰ میلیون تومان برای هر متر آپارتمان است. به این ترتیب وام یک میلیارد تومانی مسکن جوانان امروز برای خرید واحدی ۷۰ متری در شهر تهران، ۵۰ درصد مبلغ آن را پوشش می‌دهد.
مدیرکل اعتبارات بانک مسکن در خصوص پوشش دهی مبلغ جدید وام مسکن جوانان گفت: هدف ما این است که بر فرض تورم فعلی، وام یک میلیارد تومانی در ۱۵ سال آینده ارزش ۴۰۰ میلیون را داشته باشد و حداقل ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه یک واحد مثلاً ۶۰ متری را پوشش دهد.

شرایط حساب برای متقاضیان

متقاضی وام مسکن جوانان با افتتاح حساب پس‌انداز مسکن جوانان که یکی از انواع حساب‌های سپرده سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت است و با سپرده‌گذاری دائم و ماهانه که برنامه‌های آن توسط بانک مسکن ارائه‌شده است، پس از حداقل ۵ سال و حداکثر ۱۵ سال می‌تواند وام مسکن جوانان را دریافت کند. یکی از تفاوت‌های مهم حساب جوانان بانک مسکن با وام‌های دیگر بی‌نیازی به سپرده‌گذاری یکباره و یکجاست. کسانی که قصد افتتاح حساب برای دریافت وام مسکن را دارند می‌توانند سپرده‌گذاری خود را با واریز حداقل مبلغ ماهانه (به‌دفعات یا به‌صورت یکجا در ابتدای دوره) آغاز کنند.
براساس قوانین اعلام شده از طرف بانک مسکن، هر شخصی که به سن هجده سال تمام رسیده یا حکم رشد او از سوی دادگاه صادرشده باشد می‌تواند به‌نام خود یا کسانی که تحت سرپرستی و قیمومت او باشند حساب پس‌انداز مسکن جوانان افتتاح کند. برداشت از حساب پس‌انداز مسکن جوانان در هر مقطعی بلامانع است ولی برداشت از حساب باید به صورتی انجام گیرد که متوسط موجودی حساب از حداقل مبلغ تعیین‌شده توسط بانک مرکزی در هرسال کمتر نشود. در ابتدای هرسال حداقل مبلغ واریزی ماهانه افتتاح‌کنندگان حساب‌های جدید در آن سال توسط بانک مرکزی تعیین و ابلاغ خواهد شد. انتقال حساب وام مسکن جوانان به بستگان نزدیک (پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، مادربزرگ و پدربزرگ) مانعی ندارد.حساب وام مسکن جوانان، می‌تواند به نام مادر برای فرزندی که به سن قانونی نرسیده افتتاح شود و مادر حق برداشت از این حساب را دارد.
وام مسکن جوانان دارای بالاترین مدت‌زمان تقسیط بین دیگر تسهیلات بانک مسکن است و امکان تقسیط تا ۲۰ سال هم وجود دارد. نرخ سود تسهیلات اعطایی با توجه به مصوبات بانک مرکزی در زمان استفاده از تسهیلات تعیین می‌شود و دو روش برای بازپرداخت تعیین شده است. یکی بازپرداخت به روش ساده که حداکثر ۲۰ سال است و طولانی‌ترین زمان قسط‌ بندی است. دیگری بازپرداخت وام مسکن جوانان به روش پلکانی است که حداکثر ۱۲ سال طول می‌کشد.
همچنین اگر شهروندی از دریافت تسهیلات مسکن حساب پس‌انداز جوانان منصرف شود، سود سپرده به او پرداخت خواهد شد.امکان واگذاری تسهیلات نیز در این سپرده‌گذاری وجود دارد. در صورت انصراف، نرخ سود براساس نرخ سود سپرده‌های کوتاه‌مدت به‌حساب شخص پرداخت می‌شود و درصورت واگذاری امتیاز وام، انتقال حساب به بستگان نزدیک (پدر، مادر، فرزند، همسر، خواهر، برادر، نوه، مادربزرگ و پدربزرگ) امکانپذیر است.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied