شمانیوز
شما نیوز

بورس:

وضعیت بورس در نیمه دوم سال صعودی می شود؟

یک کارشناس بازار سرمایه از بهبود وضعیت بورس در نیمه دوم سال 1400 خبر داد.

به گزارش شما نیوز: «بردیا خسروانی» در این خصوص، اظهار داشت: بازار بورس اخیرا شاهد اصلاح قیمتی در اکثریت نمادهای بازار بوده است که یکی از دلایل آن را می‌توان به کاهش فروش مردادماه شرکت‌ها بدلیل قطعی برق دانست.
این کارشناس بازار سرمایه، افزود: این در حالی است که پیش‌بینی می‌شود بازار سهام در مهرماه روند صعودی به خود بگیرد؛ چرا که شرکت های حاضر در بورس و فرابورس غالبا در شهریور فروش بهتری نسبت به میانگین فروش 5 ماهه خودشان (شرکت هایی که دوره مالی با سال تقویمی یکسانی دارند) ثبت می‌کنند، که این گزارش ها در هفته اول مهرماه منتشر می‌شود.
وی همچنین پیش‌بینی کرد: رشد درآمدها از رشد هزینه ها برای اکثریت شرکت های بورسی بالاتر بوده و بنابراین با انتشار گزارش عملکرد 6 ماهه می توان انتظار داشت که در مهرماه روند بازار بویژه برای سهم هایی که گزارش فروش شهریور مطلوب و گزارش مالی فراتر از انتظار منتشر کنند، با افزایش تقاضا همراه باشد و بازار خوبی در جهت رشد قیمت سهم ها مخصوصا برای شرکت هایی که نسبت سودآوری آنها رشد کند، داشته باشیم. بنابراین بنظر می‌رسد روزهای پایانی شهریور فرصتی مناسب جهت خرید نمادهایی باشد که p/e فوروارد زیر 7 دارند.
این کارشناس بازار سرمایه ادامه داد: از طرفی دیگر در اقتصاد بین الملل هم قیمت کامودیتی ها بسیار مطلوب است و می‌توان به روند رشد آنها حداقل در کوتاه‌مدت امیدوار بود؛ چرا که صحبت‌ها حاکی از ادامه سیاست‌های انبساطی و ادامه پول‌پاشی‌ها جهت حمایت از اقتصاد شکل گرفته و اکثر روسای بانک های مرکزی دنیا بر حمایت از اقتصاد اتفاق نظر دارند.

بورس در نیمه دوم سال بهتر خواهد شد

وی گفت: با توجه به اینکه هنوز میزان اشتغال در سطح کشور های توسعه یافته به قبل از کرونا نرسیده است و اقتصادها از منظر میزان مصرف هنوز مشکل دارند و این میزان به سطوح قبل از بحران کرونا برنگشته است، بنابراین می توان اطمینان داشت که روند صعودی قیمت کامودیتی ها ادامه دار باشد. کما اینکه اکثر بانک های مرکزی دنیا بر عدم افزایش نرخ بهره تا سال 2022 اذعان دارند.
خسروانی بیان کرد: علاوه بر این، دلار نیمایی حدودا مطابق ارزش ذاتی دلار در ایران در حال معامله است. پس بازار بورس محل مناسبی برای سرمایه گذاری برای 6 ماهه دوم سال 1400 بویژه برای سهم هایی که نسبت به سودآوری که داشته اند قیمت مناسبی دارند، خواهد بود.
وی با اشاره به این که از ابتدای سال 1400 تا امروز بازدهی شاخص کل 17 درصد بوده است، گفت: با این وجود سهم‌‎هایی در بازار وجود دارند که بالای 100 درصد در این 6 ماهه رشد کرده اند که وجه اشتراک اکثر این نمادها نسبت قیمت به سودآوری مطلوب بوده است. بنابراین می‌توان نتیجه گرفت اصلاح اخیر بورس در نمادهایی که فروش مناسب و نسبت سودآوری مطلوب داشته‌اند، بی‌مورد صورت گرفته و این نمادها می‌توانند دوباره به روند صعودی خودشان ادامه دهند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied