شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی//

قالب اکستروژن با بهترین روش های ساخت توسط بهترین سازنده قالب های اکستروژنی کشور

قالب اکستروژن که برای ساخت پروفیل های آلومینیومی با مقاطع مختلف استفاده می‌شود، مراحل طراحی و ساخت پیچیده‌ای دارد که فقط از توان شرکتهای حرفه‌ای و متخصص بر می‌آید.

قالبهای اکستروژن به دیسکهای فولادی با گرید H13 و نورد گرم با ضخامت مشخص گفته می‌شود که فرم و شکل دهانه آنها تعیین کننده نوع پروفیل و محصول آلومینیومی تولید شده است. فرم و شکل دهانه بسته به نوع صنعت کاری و نیاز مشتری مشخص می‌گردد. همچنین طراحی و ساخت قالب اکستروژن نیازمند دانش و مهارت تخصصی و فنی بالایی است.

در ادامه به پارامترهای مهم ساخت قالب آلومینیوم، انواع این قالب ها و روش های ساخت اشاره خواهیم کرد.

1111

پارامترهای مهم در طراحی و ساخت قالب اکستروژن

قالبهای اکستروژن ابتدا باید طراحی شوند و سپس به یکی از دو روش سنتی (دستی) و تمام اتوماتیک (دستگاه CNC)، تولید گردند. اما این فرایند بدون در نظر گرفتن یکسری پارامترهای خاص به نتیجه مطلوب نخواهد رسید.

برای ساخت قالب اکستروژن باید موارد و پارامترهای مختلفی مثل ضخامت پروفیل، نوع آلیاژ آلومینیوم، نوع فولاد و فرم دهانه قالب که مشخص کننده نوع آن است، مشخص گردد که قیمت نهایی نیز بر همین اساس تعیین می‌شود. به عنوان مثال برای ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم باید مشخص شود که محصول نهایی مدنظر چیست مثل نبشی، قوطی، ناودانی، لوله و یا مقاطع خاص با کاربریهای اختصاصی صنعتی.

نوع آلیاژ آلومینیوم نیز باید مشخص شود که براساس نیاز صنعت کاری مشتریان است. معمولا آلیاژهای پرکاربرد 4 نوع هستند (سری 3، 4، 6 و 7). ضخامت پروفیل نهایی نیز اهمیت زیادی دارد که باید براساس آن قالب مناسب طراحی گردد.

انواع قالب اکستروژن

همانطور که گفتیم انواع قالب اکستروژن براساس نوع محصول نهایی مورد نظر وجود دارند که در مرحله طراحی باید مشخص شوند. براساس فرم دهانه، این قالبها به سه نوع توپر (Solid)، توخالی (Porthole) و نیمه توخالی (Semi- Porthole) تقسیم بندی می‌شوند.

قالبهای باز برای تولید مقاطع آلومینیومی بدون حفره یا محفظه استفاده می‌شوند مثل نبشی یا ناودانی. طراحی قالب اکستروژن باز به سه شکل Flat-Face، Pocket و Feeder انجام می‌گیرد.

 قالبهای توخالی یا همراه قالبهای باز (ترکیب سنبه و ماتریس) برای تولید محصولاتی با حداقل یک حفره استفاده می‌گردند مثل لوله‌های مستطیلی ساده. قالبهای نیمه توخالی معروف به قالبهای هیبریدی برای تولید محصولاتی با حفرات نیمه بسته استفاده می‌شوند.

سازنده قالب اکستروژن پس از مشخص کردن نوع قالب و اتمام مرحله طراحی وارد فاز ساخت قالبها می‌شود که مراحل و نحوه تولید آن در ادامه توضیح داده شده است.

2222

قالب اکستروژن نیاز به تجهیزات پیشرفته دارد

مراحل تولید قالب اکستروژن آلومینیوم

در صورتی که مرحله طراحی به شکل حرفه‌ای انجام شده باشد و افرادی متخصص در این زمینه فعالیت داشته باشند می‌توان گفت که اولین و مهمترین مرحله با موفقیت سپری شده است.

 در صورتی که طراحی و ساخت قالب اکستروژن آلومینیوم به خوبی صورت نگیرد، محصول نهایی ضخامت کافی پیدا نمی‌کند و در نتیجه مقاومت کمی خواهد داشت که به نوبه خود باعث تاب برداشتن پروفیل در طی مرحله پرس می‌شود.

در مورد طراحی قالب تا پیش از این، تجربه سازندگان قالب نقش اساسی را بازی می‌کرد اما با بکار گرفتن شبیه‌سازها (Simulator) و شبیه سازی پرس اکستروژن، کلیه اطلاعات مورد نیاز جهت طراحی قالب اکستروژن را نرم افزار با توجه به داده‌های ورودی پرس اکستروژن و مقطع مورد نیاز استخراج کرده و کار طراحی را بسیار آسان کرده است.

مراحل تولید قالب اکستروژن پس از مرحله طراحی به شرح زیر هستند:

  1. برحسب اینکه مقطع محصول نهایی به چه فرمی باشد، برش فولاد انجام می‌گیرد؛
  2. تراشکاری و کلفت کاری اولیه جزو مراحل ابتدایی بسیار مهم هستند که باید به دقت و توسط تیم متخصص انجام گیرد؛
  3. ماشینکاری مرحله بعدی است که به دو شکل دستی و یا با دستگاه CNC قابل انجام است؛
  4. سخت کاری یا Hardening فولاد پس از ماشین کاری شروع می‌شود؛
  5. مقطع مورد نظر باید وایرکات شود تا بتوان روی آن اسپارک کاری انجام داد؛
  6. در این مرحله لازم است که تنش گیری روی فولاد انجام شود؛
  7. سنگ کاری پس از تنش گیری برای افزایش کیفیت لازم است
  8. قالبها آماده شده و فیلر کاری یا پر کردن منافذ شروع می‌گردد.

پس از طی شدن مراحل ساخت قالب اکستروژن، تا زمانی که تست و تنظیم در شرایط و محیطهای مختلف انجام نشود، نمی‌توان به مشتریان تحویل داد. این مرحله ممکن است برحسب پیچیدگی نوع قالب بین 2 تا 5 روز طول بکشد.

روشهای ساخت قالب اکستروژن

به طور کلی دو روش برای تولید قالبهای اکستروژن استفاده می‌شود. روش اول شیوه سنتی است که ابتدا باید تراشکاری و سپس خط کشی بر روی قالب انجام گیرد تا به کمک ماشین کاری قسمتهای مشخص شده حذف گردند.

مراحل نهایی نیز شامل فیلرکاری (سوهان و سنگ انگشتی) است. با توجه به اینکه اکثر مراحل به شکل دستی است هزینه کمتری خواهد داشت اما باید دقت داشت که قابلیت تکرار ندارد و در صورت بروز اشتباه قالب از دور خارج خواهد شد. از طرفی وابستگی زیاد به ماشین کاری دارد که جزو معایب آن است.

روش CAD-CAM بهترین روش برای ساخت قالب اکستروژن است که دقت و سرعت عمل بسیار بالایی دارد و حتی پیچیده ترین قالبها نیز با این روش تولید می‌شوند. در این روش ابتدا فولاد مورد استفاده برای تولید قالب، باید تحت عملیات مختلف مثل برشکاری، ماشین کاری، اسپارک، حرارت دهی، سنگ کاری و تنش گیری قرار گیرد.

سپس طرح مورد نظر به کمک برنامه‌های کامپیوتری طراحی شده و به دستگاه‌های CNC منتقل می‌شود تا به طور اتوماتیک قالب مدنظر ساخته شود. این روش خاصیت تکرارپذیری دارد و قالبها نیز طول عمر بالاتری دارند.

3333

قیمت قالب اکستروژن آلومینیوم

قیمت قالب اکستروژن آلومینیوم براساس فاکتورهای مختلفی مثل آلیاژ مورد استفاده، نوع شیوه ساخت، تعداد قالب، زمان درخواستی مشتری، مدل طراحی، ضخامت قالب،  نوع آن و درصد پیچیدگی تعیین می‌شود.

طبیعتاً اگر سازنده قالب اکستروژن حرفه‌ای باشد نه تنها زمان ساخت کمتر خواهد شد بلکه کیفیت نهایی و دقت ساخت نیز بسیار بالا خواهد رفت و چه بسا هزینه نهایی نیز کمتر شود.

دیجی آلوم به عنوان یکی از بزرگترین تولید کنندگان قالبهای اکستروژن به کمک تجهیزات پیشرفته و مهندسین متخصص آماده دریافت سفارشات شماست. در این مرکز مشاوره رایگان به مشتریان داده شده و براساس پارامترهای گفته شده، فرایند طراحی و ساخت شروع می‌شود. در نهایت نیز تست نهایی برای عملکرد بی نقص قالبها انجام می‌گیرد.

 

 

اطلاعات تماس

آدرس:

ایران، تهران، خیابان شریعتی، کوچه ذکایی، پلاک ۳۵، واحد ۲

تلفن :

۲۲۸۷۶۸۳۲ ۰۲۱ - ۲۲۸۸۱۶۲۷ ۰۲۱ - ۲۲۸۸۱۶۲۶ ۰۲۱

ساعات کاری:

شنبه تا چهارشنبه (۹:۰۰ صبح - ۵:۰۰ بعد از ظهر) پنجشنبه (۹:۰۰ صبح - ۱:۰۰ بعد از ظهر)

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied