شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

بهترین ارائه دهنده خدمات مدیریت سرور مجازی و اختصاصی

اکثریت شرکت ها برای بسیاری از امور IT از جمله ذخیره سازی داده ها، میزبانی وب سایت ها، ایمیل ها و برنامه ها به زیرساخت سرور خود وابسته هستند. در حالیکه بسیاری از مشاغل با استفاده از سرورهای مستقر در مراکز داده بزرگ به خدمات ابری روی آورده اند، هنوز تعداد قابل توجهی از سازمان ها از سرورهای داخلی استفاده می کنند و یا از ترکیب سرورهای داخلی و ابری برای میزبانی داده های سرور استفاده می کنند که در هر صورت نیاز به مدیریت سرور وجود دارد. مدیریت یک سرور، چه داخلی و چه در فضای ابری، شامل سخت افزار، نرم افزار، امنیت و پشتیبانی است.

 

اکثریت شرکت ها برای بسیاری از امور IT از جمله ذخیره سازی داده ها، میزبانی وب سایت ها، ایمیل ها و برنامه ها به زیرساخت سرور خود وابسته هستند. در حالیکه بسیاری از مشاغل با استفاده از سرورهای مستقر در مراکز داده بزرگ به خدمات ابری روی آورده اند، هنوز تعداد قابل توجهی از سازمان ها از سرورهای داخلی استفاده می کنند و یا از ترکیب سرورهای داخلی و ابری برای میزبانی داده های سرور استفاده می کنند که در هر صورت نیاز به مدیریت سرور وجود دارد. مدیریت یک سرور، چه داخلی و چه در فضای ابری، شامل سخت افزار، نرم افزار، امنیت و پشتیبانی است.

 

مدیریت سرور چیست؟

به فرایند نظارت و نگهداری از سرورها به منظور عملکرد حداکثری سرور، مدیریت سرور می گویند. مدیریت سرور شامل مدیریت سخت افزاری، مدیریت نرم افزاری، امنیت و بک آپ گیری و پشتیبانی است. اهداف اصلی استراتژی مدیریت سرور موثر عبارتند از:

 • به حداقل رساندن کندی و خرابی سرور
 • ایجاد سرورهای ایمن
 • سرورها بتوانند نیازهای جدید و رو به تکامل سازمان را تأمین نمایند.

   

مدیریت سخت افزار

عملکرد خوب سخت افزار، پایه و اساس مدیریت موثر سرور است. عدم وجود سخت افزار قابل اعتماد، بهره وری کسب و کار را تحت تأثیر قرار می دهد؛ بنابراین مهم است که حداقل پنج جزء اصلی را به طور مداوم کنترل کنید تا از عملکرد سخت افزار سرور اطمینان حاصل شود. این اجزای سخت افزاری عبارتند از:

 1. واحد پردازش مرکزی  : CPU سی پی یو مغز یک سرور است که تمام محاسبات را برای اجرای برنامه ها انجام می دهد. سی پی یو ها باید دائماً تحت نظارت باشند تا از استفاده بیش از حد جلوگیری شود. استفاده بیش از حد سی پی یو به این معنی است که هیچ ظرفیت اضافی برای کاربران برای انجام وظایف وجود ندارد و سرعت سرور پایین می آید.

برای جلوگیری از استفاده بیش از حد از سی پی یو، ممکن است لازم باشد تراشه را ارتقا دهید و یا سی پی یوهای های بیشتری اضافه کنید؛ همچنین میبایست برنامه های غیر ضروری که منابع سیستم را اشغال می کنند متوقف نمایید. یک گزینه پیچیده تر تنظیم عملکرد سایر عناصر سیستم است تا فشار کمتری به سی پی یو وارد شود.

 

 1. حافظه دسترسی تصادفی RAM: رم حافظه کاری سرور است. این نوع ذخیره سازی موقت سریعتر از هارد دیسک های دائمی اجرا می شود. با توجه به این مزیت سرعت، برنامه هایی که از RAM اجرا می شوند عملکرد بهتری خواهند داشت. این فاکتور، مخصوصاً برای راه اندازی یک هاست پرسرعت بسیار مهم و تأثیرگذار است.

هرچه RAM سرور شما بیشتر باشد، عملکرد بالقوه آن بهتر است. شما باید میزان استفاده از RAM را زیر نظر داشته باشید و در صورت نزدیک شدن به ظرفیت، مقدار بیشتری را در نظر بگیرید.

 

 1. هارد دیسک: هارد دیسک محل ذخیره دائمی سرور است. حتی وقتی دستگاه خاموش است، برنامه ها و داده ها در اینجا ذخیره می شوند. هنگامی که هارد دیسک به حداکثر ظرفیت نزدیک می شود، عملکرد آن کاهش می یابد.

شما باید فضای ذخیره سازی هارد دیسک، افزودن درایوهای جدید یا حذف داده های غیر ضروری را همواره پیگیری کنید.

 

 1. دمای پردازنده: سرورها می توانند مقدار زیادی گرما تولید کنند. اکثر سرورهای فیزیکی دارای دماسنج هستند که به شما کمک می کنند که تشخیص دهید دمای سی پی یو در محدوده نرمال است یا خیر. اگر دمای سی پی یو بیش از حد بالا رفت، بلافاصله سرور را خاموش کنید و مشکل را ارزیابی کنید.

فن های خنک کننده یکی دیگر از اجزای مهم یک سرور فیزیکی هستند. این فن ها هوای خنک بیرون را جذب کرده و هوای گرم شده توسط CPU را خارج می کنند. در صورت خرابی فن، سرور می تواند بیش از حد گرم شود و باعث آسیب دائمی به سرورگردد.

 

 1. محیط کار: علاوه بر دمای سرور، باید به محیطی که سرور در آن قرار دارد نیز توجه کنید. اتاق سرور باید دارای درجه حرارت و رطوبت مناسب باشد.

 

پشتیبانی سخت افزار، پشتیبانی شبکه و انتقال اطلاعات در تمامی پلن های شرکت صباهاست برای شما انجام می گردد. مانیتورینگ سرور نیز در پلن طلایی این شرکت انجام می شود.

 

مدیریت نرم افزاری

همانند سخت افزار، نرم افزارهای یک سرور نیز نیاز به نظارت و نگهداری منظم دارد. اطمینان حاصل کنید که وابستگی های نرم افزاری را در زیرساخت خود درک کرده اید.

همچنین، به یاد داشته باشید که همواره از بهترین روش ها در مدیریت برنامه استفاده کنید. نرم افزارها و سیستم عامل های موجود باید از نظر عملکرد و امنیت به طور مرتب به روز شوند؛ زیرا عملکرد ضعیف می تواند سایر قسمت های سیستم را تحت تاثیر قرار دهد و به طور بالقوه سیستم را آسیب پذیر نماید .حذف نرم افزارهای قدیمی که از آنها استفاده نمی کنید را در برنامه خود قرار دهید.

نصب سیستم عامل و کنترل پنل، پیکربندی وب سرور، کانفیگ سرور ایمیل چه در سرورهای مجازی و چه اختصاصی در تمامی پلن های شرکت صباهاست برای شما انجام می گردد. همچنین کانفیگ دیتابیس نیز در پلن طلایی این شرکت موجود می باشد.

 

امنیت

6

یک جزء مهم در مدیریت سرور، ایجاد یک شبکه ایمن است. این سیاست های امنیتی بسته به نیازها و نوع صنعت کسب و کار می تواند متفاوت باشد. راه حل های رایج امنیتی سرور شامل موارد زیر است:

 • نصب و به روز رسانی نرم افزار آنتی ویروس
 • قرار دادن فایروال برای جلوگیری از تردد غیر مجاز
 • استفاده از خط مشی گذرواژه یا نرم افزار کنترل دسترسی
 • رمزگذاری ذخیره سازی داده های حساس و اتصالات خارجی شبکه
 • پیاده سازی ابزارهای  SIEM  

کانفیگ امنیت سرورهای اختصاصی از جمله مواردی است که در تمامی پلن های شرکت صباهاست موجود می باشد. علاوه بر مورد ذکر شده، ویروس اسکن سرور در پلن طلایی این شرکت برای شما انجام می گیرد.

 

بک آپ ها

مسئولیت نهایی شما برای مدیریت سرور موثر، بک آپ گیری منظم است. از دست دادن داده های مهم می تواند برای هر شرکت فاجعه بار باشد.

منبع تغذیه سرور نیز باید پشتیبان داشته باشد؛ بنابراین داده ها در هنگام قطع برق از بین نمی روند. همچنین ابزارهایی وجود دارد که به شما امکان می دهد پشتیبانی ها و بازیابی ها را به سرعت و به صورت خودکار انجام داده و به راحتی وضعیت پشتیبان گیری را رصد کنید تا از دست دادن اطلاعات احتمالی جلوگیری کنید.

خوشبختانه شرکت صباهاست در پلن های مختلف خود فضای اضافه برای بک آپ گیری را در اختیار شما قرار می دهند و در پلن های نقره ای و طلایی این شرکت کانفیگ بک آپ برای شما انجام می گردد.

با توجه به اهمیت مدیریت سرور و زمان بر بودن فرایندهای مرتبط با آن و اینکه انجام تمامی امور یاد شده نیازمند تجربه و دانش می باشد؛ در صورتیکه قادر به مدیریت و نگهداری سرور خود نیستید، بهتر است از خدمت پشتیبانی شرکت هایی همچون صباهاست بهره مند گردید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied