شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

تقلب در آزمایش اعتیاد چه پیامدهای حقوقی دارد؟

تست اعتیاد را شاید تجربه کرده باشید! این موضوع همیشه برای موارد به ظاهر منفی نیست، مثل درخواست طلاق از طرف زن از مردی که اعتیاد مضر دارد. هرچند در اینجا هم نجات یک انسان از یک زندگی بیمار مطرح است. آزمایش اعتیاد گاهی برای ثبت‌نام در برخی از رشته‌های دانشگاهی، استخدام، ازدواج، پروانه کسب‌وکار یا اخذ مجوز برای فعالیت‌های دیگر لازم است. مثلاً آیا کسانی که می‌خواهند زندگی مشترک را آغاز کنند و فرزندانی را به دنیا بیاورند و تربیت کنند که آینده‌ساز کشورند یا افرادی که قرار است با هزینه دولت که همان جیب ملت است فوریت‌های پزشکی بخوانند تا جان انسان‌ها را پیش از رسیدن به اورژانس بیمارستان حفظ کند، نباید خودشان سالم و به دور از اعتیاد باشند؟

4 - Copy

اگر جواب شما مثبت است؛ یعنی تست اعتیاد اگر نه همه جا اما خیلی جاها لازم و ضروری است. با این نگاه، نسبت به تقلب در تست اعتیاد هم باید حساس و مراقب بود؛ چرا که پیامدهای مضر فردی و جمعی آن بسیار زیاد و گسترده است. قانون‌گذار نیز مبارزه با مواد مخدر را جدی گرفته و حتی استعمال آن را جرم دانسته مگر در مواردی که طبق قانون استثنا شده است.

بحث درباره اعتیاد و آسیب‌های مختلف آن زیاد است و تمام‌شدنی نیست و در این یادداشت نگاهی کوتاه به پیامدهای حقوقی تقلب در تست اعتیاد داریم. اگر با مشکلات قانونی و حقوقی با موضوع اعتیاد مواجه هستید به سایت بنیاد وکلا سری بزنید و از مطالب و خدمات حقوقی آن مانند سامانه انتخاب وکیل خوب و حرفه‌ای استفاده کنید.

تقلب در تست اعتیاد

در اینترنت درباره روش‌های تقلب در اعتیاد مطالب زیادی منتشر شده است و البته ضمن آگاهی‌بخشی درباره وجود این پدیده اما به نوعی هم به همه آموزش می‌دهد که چگونه از این ترفندها استفاده کنند! نکته دیگر اینکه از یک سو، در تست‌های اعتیاد نیز احتمال خطا وجود دارد و همیشه منفی یا مثبت بودن است اعتیاد به معنای اعتیاد یا عدم اعتیاد افراد نیست. و از سوی دیگر، امکان انواع تقلب در آزمایش اعتیاد وجود دارد و به همین دلیل منفی شدن آن نشان‌دهنده عدم اعتیاد نیست. با وجود این، پیشرفت‌های علمی و پزشکی، تشخیص اعتیاد را دقیق‌تر و متنوع‌تر کرده است و نیز مراکز انجام این تست با شیوه‌های تقلب در آن آشنا شده‌اند و با تدابیر آزمایشگاهی و حقوقی (مثل احراز هویت متقاضی و خوداظهاری مکتوب و امضا شده) در مقابله آن تلاش می‌کنند.

با وجود این همه مسائل پیرامونی اعتیاد و تست اعتیاد، اگر مشکل حقوقی با مسئله اعتیاد داشتید مشاوره حقوقی تلفنی با وکیل متخصص به شما کمک زیادی خواهد کرد؛ زیرا می‌توانید از وکلا و کارشناسان حقوقی‌اش که در موضوع اعتیاد تخصص و سابقه کاری دارند بهترین مشورت را بگیرید.

 

4

آیا تقلب در تست اعتیاد جرم است؟

قانون مبارزه با مواد مخدر در ۳ آبان ۱۳۶۷ در مجمع تشخیص مصلحت نظام اسلامی تصویب شده و سپس برای موادی از آن آیین‌نامه‌های اجرایی تدوین و تصویب گردیده است. در ماده یک این قانون، «استعمال مواد مخدر به هر شکل و طریق مگر در مواردی که قانون مستثنی کرده باشد» را جرم تعریف کرده است و اینکه مشمول مجازات‌های مقرر در این قانون هستند. در ماده هشت نیز مواد مخدر را نام برده است: هروئین، مرفین، کدئین، متادون و دیگر مشتقات شیمیایی مرفین و کوکائین، عصاره شیمیایی حشیش و روغن حشیش. سپس در ماده پانزدهم از تاریخ لازم‌الاجر شدن این قانون «کلیه معتادان به مواد مخدر مذکور در ماده هشت» را موظف می‌کند ظرف شش ماه برای ترک اعتیاد اقدام کنند و برای آن شرایط و مقرراتی هم ذکر می‌کند. و طبق ماده شانزدهم، پس از انقضای این مدت قانونی، برای معتادان به مواد مخدر ماده هشتم، حسب مورد مجازات جریمه نقدی، حبس و شلاق در نظر گرفته است.

بنابراین این جمله که «معتاد مجرم نیست، بیمار است» مبنای قانونی و حقوقی ندارد. مصرف مواد مخدر به صورت علنی قطعاً جرم است و مجرم قابل‌تعقیب و بازداشت است. در عین حال، مراکز قانونی به معتادان فرصت می‌دهند که به مراکز ترک اعتیاد مراجعه کنند و به دلیل مصرف مواد مخدر و اعتیادآور در خفا بازداشت نمی‌شوند.

با وجود جرم‌انگاری برای استعمال مواد مخدر و خیلی از امور وابسته به این مواد، و نیز الزام قانونی تست اعتیاد برای موارد زیادی از مجوزها و استفاده از حقوق مدنی و شهروندی و مانند آن، اما در قانون، تقلب در تست اعتیاد، جرم معرفی نشده و برای آن مجازاتی بیان نگردیده است. البته روشن است اگر تقلب در آزمایش اعتیاد ثابت شود، امتیازاتی را که بر اساس آن به افراد تعلق گرفته است می‌توان لغو کرد. و گاهی نیز استفاده از حقوق مدنی مشروط به اثبات اعتیاد طرف مقابل است؛ مانند تقاضای طلاق از طرف زن به علت اعتیاد مضر شوهر یا گرفتن حضانت و نگهداری فرزندان پس از طلاق به دلیل اعتیاد همسر.

بنابراین تقلب در تست اعتیاد پیامد کیفری برای اشخاص ندارد؛ اما در پرونده‌های قضایی که مسئله یا موضوع آن به اعتیاد مربوط است و قاضی به انجام تست اعتیاد حکم داده است، می‌توان تکرار تست اعتیاد را یا انجام آن به یک شیوه دیگری که دقیق‌تر و حساس‌تر است درخواست کرد.

در این موارد، دلایل و شواهد برای قانع کردن مقام قضایی برای تجدیدنظر و صدور حکم مجدد برای تکرار یا تغییر نوع آزمایش اعتیاد، خیلی اهمیت دارد و بهتر است از مشاوره حقوقی کمک بگیرید تا متخصصان حقوقی که با قوانین جدید و رویه‌های قضایی آشنا هستند بهترین راهکار قانونی را برای تنظیم دادخواست ارائه کنند. همچنین انتخاب وکیل خوب و حرفه‌ای که بیان قوی، دانش به‌روز، سابقه و تخصص در زمینه پرونده‌های اعتیاد دارد خیلی مفید و کارگشاست که این امکان در بنیاد وکلا فراهم شده است.

8

پزشکی قانونی یکی از مراکز تست اعتیاد و الکل است که مراجع قضایی به آن نامه می‌دهند. آزمایشگاه‌های مراکز بهداشت دانشگاه‌های علوم‌ پزشکی نیز جزو مراکز رسمی تست اعتیاد هستند که مراجع صادرکننده مجوزهای مختلف افراد را به آنها ارجاع می‌دهند.

متأسفانه موضوع اعتیاد در میان کودکان و نوجوانان و افراد نابالغ و زیر هجده سال نیز جزو پدیده‌های شوم اعتیاد است. در رسیدگی به پرونده این افراد و تست اعتیاد آنها، امتیازات ویژه دادگاه اطفال و نوجوانان وجود دارد.

در پایان، مناسب است فهرست‌وار با اعمال مجرمانه مربوط به مواد مخدر که در قانون مبارزه با مواد مخدر آمده است آشنا شوید:

کشت خشخاش؛ کشت شاهدانه برای تولید مواد مخدر، واردات، صادرات، تولید، نگهداری، حمل، خرید، توزیع،  فروش، دایر یا اداره کردن مکان استعمال مواد مخدر، استعمال مواد مخدر به هر شکل و طریق مگر در مواردی که قانون مستثنی کرده باشد، ساخت وسایل و ابزار تولید یا استعمال مواد مخدر، فراری یا پناه دادن به متهمان یا مجرمان مواد مخدر، نابود یا پنهان کردن ادله جرم مجرمان مواد مخدر.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied