شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

بیماری زگیل تناسلی

زگیل تناسلی یا زگیل مقاربتی یکی از بیماری‌های عفونی است که می‌توان آن را از روی نشانه‌هایی که دارد و همچنین با استفاده از تستhpv  شناسایی کرد. بیماری زگیل تناسلی ممکن است به دلایل مختلفی برای زنان و مردان و حتی کودکان به وجود آید. ما در این مطلب به دلایلی که باعث به وجود آمدن این بیماری در فرد می‌شود پرداخته و درباره تست hpv و نحوه درمان این بیماری توضیحاتی را ارائه خواهیم کرد. در انتها نیز آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد را به شما معرفی خواهیم کرد که می‌توانید برای انجام آزمایشات مختلف مانند آزمایش اچ پی وی به این مرکز مراجعه کنید.

89

زگیل تناسلی چیست؟

حتماً در هر دوره‌ای از زندگی برای شما پیش آمده که نوعی از زگیل را روی بخش‌های مختلف پوست بدن خود دیده باشید. گاهی اوقات زگیل می‌تواند روی پوست دست‌ها و یا پاها و .. دیده شود. زگیل‌ها نوعی از تومورهای خوش خیم و غیر سرطانی به شمار می‌آیند که به صورت برجسته روی پوست ایجاد شده و برخی از آن‌ها پس از مدتی حتی بدون نیاز به مصرف دارو از بین می‌روند و برای از بین بردن برخی از آن‌ها نیز ممکن است نیاز به استفاده از دارو باشد که پزشک متخصص پوست می‌تواند داروی مناسب را برای شما تجویز نماید.

اما در مواردی این نوع از زگیل‌ها ممکن است در نواحی آلت تناسلی به وجود آیند. به جهت آن که نوعی ویروس DNA دار با نام HPV یا پاپیلومای انسانی باعث به وجود آمدن این نوع زگیل می‌شود، ممکن است در اثر آمیزش با فرد بیمار و یا از طریق تماس مستقیم با پوست فرد بیمار  این بیماری به سایر افراد نیز انتقال پیدا نماید.

در چنین شرایطی دیگر نمی‌توان آن‌ها را یک مشکل پوستی ساده تلقی کرد و با دیدن اولین نشانه‌ها لازم است به پزشک مراجعه کنید و با دادن تست hpv و مشخص شدن جواب تست، دوره درمان را آغاز نمایید. این بیماری می‌تواند در شرایط زیر به افراد سالم نیز انتقال یابد.

  • استفاده از صندلی توالت فرنگی که پیشتر فرد بیمار از آن استفاده کرده باشد.
  • ارتباط بدنی با فرد بیمار مانند در آغوش گرفتن و یا تماس با دست‌های فرد بیمار
  • شنا کردن در استخر یا استفاده از وان مشترک
  • سابقه وراثت و انتقال از طریق ژنتیک
  • استفاده اشتراکی از وسایل غذاخوری و یا سهیم شدن در غذای فرد بیمار
  • رعایت نکردن بهداشت

چگونه می‌توان از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی پیشگیری کرد؟

بی‌شک یکی از مهمترین راه‌ها برای جلوگیری از ابتلا به بیماری زگیل تناسلی یا hpv پیشگیری است. بنابراین بهتر است از برقراری رابطه جنسی واژینال، مقعدی یا دهانی با فردی که می‌دانید مبتلا به این بیماری و یا مشکوک به آن است خودداری کنید. همچنین در حال حاضر واکسن   hpv نیز در دسترس قرار دارد که می‌توان با تزریق آن به دختران و پسرانی که پیش از زمان سن ازدواج و برقراری رابطه جنسی قرار دارند، از ابتلا به این بیماری جلوگیری نمود.

57

تست hpv چگونه باعث شناسایی بیماری زگیل تناسلی می‌شود؟

از آن جا که ممکن است گاهی جوش‌هایی در آلت تناسلی به دلایل مختلف به وجود آید لازم است چنانچه شاهد برجستگی‌هایی در این ناحیه از بدن بودید برای شناسایی آن حتما به پزشک مراجعه کرده و با انجام تست اچ پی وی نسبت به درمان آن اقدام کنید. زیرا در برخی افراد ممکن است این بیماری برای مدت نهفته باشد و نمود ظاهری آن مدتی بعد ظاهر گردد. بنابراین بهترین راه شناسایی بیماری زگیل تناسلی از طریق انجام آزمایش ویروس HPV در آزمایشگاه‌های معتبری است که این آزمایش را انجام می دهند.

در حال حاضر دیگر شناسایی این بیماری با استفاده از روش‌های سنتی انجام نمی‌شود بلکه با پیشرفت علوم و فناوری و همچنین در دسترس بودن روش‌های جدید و سریع می‌توان بیماری زگیل تناسلی را در آزمایشگاه‌های پاتولوژی توسط پزشکان این حوزه شناسایی کرد.

اما یک نکته مهم در این زمینه وجود دارد. در حال حاضر تست hpv را نمی‌توان برای مردان انجام داد و وجود بیماری زگیل تناسلی را از طریق این تست شناسایی کرد، بلکه اگر شواهدی از قبیل نشانه‌های ظاهری زگیل در ناحیه مقعد و یا آلت تناسلی دیده شود، تنها نشانگر این بیماری در فرد خواهد بود.

اما انجام تست hpv در زنان می‌تواند به منظور غربالگری برای سرطان دهانه رحم انجام شود که البته این تست سرطان را مشخص نمی‌کند، اما عامل پاپیلومای انسانی را که می‌تواند باعث بیماری سرطان دهانه رحم شود را شناسایی می‌کند. در این صورت می‌توان اقدامی سریع‌تر و به موقع برای درمان سلول‌های پیش سرطانی یا غیرطبیعی انجام داد. انجام تست hpv و پاپ اسمیر را می‌توان در بانوان همزمان انجام داد و بهتر است برای جمع آوری نمونه سلولی بهتر، این آزمایش در دوران قاعدگی انجام نشود. در طی این آزمایش که در آزمایشگاه‌های پاتوبیولوژی انجام می‌شود سلول‌ها از دهانه رحم برداشته می‌شود تا بتوان وجود هر نوع ناهنجاری را بررسی کرده و بیماری اچ پی وی را شناسایی کرد.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد

عموما آزمایشات کلینیکی در آزمایشگاه‌های پاتولوژی انجام می‌شوند و با استفاده از این آزمایش‌ها پزشکان می‌توانند وضعیت بالینی بیمار و همچنین بیماری‌های خاص وی را در هر زمینه‌ای شناسایی کنند و سپس برای درمان و مدیریت بیماری و همچنین جهت جلوگیری از بروز برخی بیماری‌ها داروهای مورد نیاز را تجویز نمایند.

57 - Copy

آزمایشگاه‌ها عموما از دو بخش طبی و بخش پاتولوژی تشکیل می‌شوند که در این صورت به آن آزمایشگاه پاتوبیولوژی می‌گویند. آزمایشگاه عماد نیز یک آزمایشگاه پاتوبیولوژی به شمار می‌آید که از بخش‌های هماتولوژی، سرولوژی، هورمون، بیوشیمی، میکروبیولوژی، الایزا و.. تشکیل یافته و بیماران می‌توانند با مراجعه به بخش پذیرش و سپس واحدهای نمونه گیری، برای انجام آزمایش‌های مختلف در این مرکز اقدام نمایند. از جمله خدماتی که در آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد به مشتریان ارائه می‌شود، می‌توان به نمونه گیری در محل مورد نظر بیمار، سیستم جواب‌دهی آنلاین، انجام انواع آزمایش‌ها مانند تست hpv، آزمایش‌های هورمونی، آزمایش کرونا و .. اشاره کرد. در حال حاضر که به جهت وجود بیماری همه گیر کرونا بهتر است از قرار گرفتن در مکان‌های شلوغ و مراکز درمانی خودداری شود، آزمایشگاه عماد شرایطی را مهیا کرده تا افراد بتوانند نمونه را در محل مورد نظر خود تحویل داده و جواب آزمایش را به صورت آنلاین دریافت نمایند. برای اطلاع از تمامی خدمات آزمایشگاه پاتوبیولوژی عماد می‌توانید سایت این مرکز را به آدرس الکترونیکی https://emadlab.com ببینید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied