شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

نگاهی به مشکلات گردشگری و راهکارهای آن

گردشگری و ایران گردی، همواره به عنوان یکی از مهم ترین راه های ارز آوری و درآمد زایی برای کشور مطرح بوده است. حتی در یکی از جلسات مدیران کشوری، به عنوان جایگزین صادرات نفت نیز مطرح شده است. اما مسئله این است که اگر چه گردشگری و ایران گردی یکی از مهم ترین مسائل درآمدزایی است، ولی چرا اینقدر در این صنعت عقب هستیم؟ چرا آنطور که باید رونق گردشگری ایجاد نمی شود؟ چه کسب و کارهایی در راه حل این مشکلات قدم گذاشتند؟ آیا گردشگری مجازی کمکی به ما می کند؟ در این بخش به بررسی اساسی این مسئله و پاسخ به پرسش های فوق می پردازیم.

75

مشکل کجاست؟

ایران زمین و این کشور پهناور آسیایی، همواره مهد تمدن، تاریخ، فرهنگ و طبیعت بوده است. سرزمین چهارفصلی که از هر گوشه گوشه آن پر است از جاذبه های گردشگری، تاریخی، تفریحی و طبیعی. از شمال سرسبز آن گرفته تا کویر لوت، از کوهستان های اردبیل گرفته تا دریای نیلگون خلیج فارس، از تاریخ و تمدن تبریز گرفته تا عظمت و بزرگی شیراز، همه و همه نشان دهنده این واقعیت است که ایران زمین، بهشت گردشگران است.

اما مشکل کجاست؟ چرا کمتر کسی با جاذبه های گردشگری ما آشناست؟ چرا صنعت گردشگری ایران آنگونه که باید به حق خود نرسیده است؟ برای این مورد دلایل مختلفی و اساسی می توان مطرح کرد. مثلا:

  • عدم معرفی جامع و کامل گردشگری ایران
  • عدم ساماندهی بوم گردی ها و اقامتگاه ها
  • عدم معرفی دقیق تفریح ها و امکان رزرو
  • معرفی سوغات ها
  • و...

منظور از عدم معرفی جامع گردشگری ایران چیست؟

منظور ما این است که یک دایره المعارف گردشگری جامع و کامل و در دسترسی نداریم تا به وسیله آن گردشگران داخلی و خارجی با گردشگری ایران آشنا شوند. هر چند در این زمینه سایت های خوبی وارد فعالیت شدند و به معرفی جاذبه های گردشگری و ایران گردی پرداختند ولی جای کار بسیاری باقی مانده است. هر چند گردشگری مجازی خود باعث معرفی بهتر جاذبه ها می شود ولی در این زمینه نیز کار جدی انجام نشده است.

البته سامانه ای وجود دارد که شما می توانید جاذبه های گردشگری که دیده اید را در آن ثبت کنید تا با نام شما به نمایش درآید. که در ادامه به معرفی آن نیز خواهیم پرداخت.

ساماندهی بوم گردی ها چرا و چگونه؟

حتما خواهید پرسید این قضیه چقدر ضروری است. پاسخ روشن است، بوم گردی ها خط مقدم معرفی فرهنگ و صنایع دستی و آداب و رسوم یک منطقه هستند. لازم است با سازماندهی مناسب و منسجم، این قابلیت را در اختیار مسافران قرار دهیم که بتوانند به راحتی به بوم گردی های مناسب دسترسی پیدا کنند و در کنار آنها باشند.

نباید از رزرو بوم گردی و حتی رزرو سوئیت  محلی غافل ماند. چرا این نوع اقامتگاه ها خط مقدم معرفی فرهنگ و آداب و رسوم یک منطقه هستند و باید نگاه ویژه ای به آنها داشت.

15613

معرفی دقیق تفریح ها و امکان رزرو

قطعا بعد از حل مشکل اقامت، نوبت به حل مسئله تفریح می رسد. اینکه ما در شهر مقصد چه تفریحی داشته باشیم، و یا حتی شهر مقصد چه تفریح های منحصر بفردی دارد، می تواند مهم باشد. مرجعی که باید این تفریح ها را معرفی کند بسیار مهم است. بسیار مهم است که ما بتوانیم تفریح ها را به مردم معرفی کنیم.

معرفی این تفریح ها به خودی خود موجب رونق گردشگری شهری و شهرگردی می شود و یکی از گزینه های رونق تورهای درون شهری است. مسافران در شهر می گردند، بیشتر با شهر و تفریح های منحصر به فرد آن آشنا می شوند و می تواند موجب رونق کسب و کار محلی نیز شود. لذا جای خالی یک سامانه و مرجع جهت حل این مشکل به شدت حس می شود.

آیا سامانه ای در این راستا قدمی برداشته است؟

برخی سایت ها برای حل مشکلات گردشگری و مواردی که گفته شد قدم هایی برداشته اند. اما مسئله این است که استمرار نداشته و نیمه راه کار را رها کردند. وبسایت های اقامتگاهی مناسبی هم فعالیت می کنند ولی مشکل ارتباط با میزبانان و مدیریت تمامی موارد ذکر شده همچنان باقی است.

اما در این میان می خواهیم یک سامانه ای را معرفی کنیم که از سال 1397 فعالیت خود را شروع کرده است. سامانه ای که به این مشکلات دید خاص و ویژه ای دارد. ابتدا مشکل اقامتگاه و سپس مشکل تفریحات و تجربه ها را حل کرده است. جالب اینجاست که با تاسیس بخش جاذبه ها، به معرفی جاذبه ها از قلم مسافران پرداخته است. این سامانه هوشمند که اتراق نام دارد، هم اکنون با بیش از ده هزار نصب اپلیکیشن و مشتری، جز پیشتازان این عرصه است. اپلیکیشن اتراق در نوع خود بسیار منسجم و عالی است که حتی می توانید جاذبه هایی که هیچ کس نمی شناسد را در آن ثبت کنید.

ما در این بخش به بررسی مشکلات سفر پرداختیم و نگاهی به راه های موجود در اینترنت داشتیم. هر چند که راه کارها کافی نیست ولی قدم های خوبی برداشته شده است که امیدواریم همچنان منسجم باشند. ما همچنان این سامانه ها و خصوصا سامانه اتراق را زیر نظر داریم و امیدواریم قدم های بزرگ تری نیز در راستای رونق گردشگری بردارند.

 

 

لینک گردشگری مجازی :

https://otrag.ir/%D9%85%D8%AC%D9%84%D9%87-%D8%A7%D8%AA%D8%B1%D8%A7%D9%82/%D9%85%D8%B1%D8%AC%D8%B9-%DA%AF%D8%B1%D8%AF%D8%B4%DA%AF%D8%B1%DB%8C-%D9%85%D8%AC%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D8%A7%DB%8C%D8%B1%D8%A7%D9%86.html

 

لینک رزرو بوم گردی:

https://otrag.ir/search/Home/%D8%A8%D9%88%D9%85%20%DA%AF%D8%B1%D8%AF%DB%8C

 

لینک اتراق:

https://otrag.ir/

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied