`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

ارز فی

علت خرید ملک در خارج توسط ایرانیان

دلیل علاقه ایرانی‌ها به خرید ملک در خارج چیست؟ خرید ملک در کشورهای خارجی چه مزایایی دارد؟ کدام کشورها بهترین شرایط را برای خرید ملک دارند؟

به گزارش شمانیوز: طی یک دهه اخیر شاهد این بوده‌ایم که بسیاری از شهروندان ایرانی، اقدام به سرمایه گذاری در بازار املاک و مستغلات کشورهای خارجی کرده‌اند. با وجود اینکه خرید ملک در خارج توسط ایرانی‌ها سابقه طولانی دارد اما این موضوع در یک دهه اخیر شدت یافته است. به طوری که مثلا خرید ملک در ترکیه تنها در عرض 3 سال چیزی حدود 10 برابر افزایش پیدا کرده است. اما واقعا دلیل خرید ملک در خارج توسط ایرانی‌ها چیست و خرید ملک در کشورهای خارجی چه مزایایی دارد؟

خرید ملک در خارج به این 3 دلیل

 بررسی دلایل خرید ملک در خارج توسط ایرانیان نشان می‌دهد که مواردی مثل عدم ثبات اقتصادی در ایران و کاهش ارزش پول ملی طی سالهای اخیر از مهم ترین انگیزه‌های شهروندان ایرانی برای خروج سرمایه‌شان به سایر کشورها بوده است. اما در کنار این‌ها، عوامل دیگری نیز بر شدت این نوع سرمایه گذاری افزوده است که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

عدم ثبات اقتصادی و کاهش ارزش پول ملی

متاسفانه طی یک دهه اخیر، نوسانات بازار ارز و مشکلات مربوط به تحریم‌ها باعث شده که ثبات اقتصادی کشورمان با اخلال مواجه شود. در نتیجه، همواره نگرانی‌هایی از بابت ادامه همین روند وجود داشته و در نتیجه، بسیاری از افراد تصمیم گرفته‌اند که سرمایه‌ها خود را وارد کشورهایی کنند که از ثبات اقتصادی برخوردارند.

شاید سرمایه گذاری در بخش املاک کشورهای خارجی مثل بازار املاک ایران پرسود نباشد اما خیال سرمایه گذاران راحت است که در یک فضای اقتصادی باثبات سرمایه گذاری کرده‌اند و هر زمان که بخواهند می‌توانند ملک خود را به پول کنند. در حالی که موضوعاتی مانند تحریم و احتمال درگیری‌های منطقه‌ای و... همواره سرمایه‌های داخل کشور را تهدید می‌کند.

از طرف دیگر، ارزش پولی ملی ایران طی دو دهه اخیر دائما در حال کاهش بوده و همین موضوع باعث شده که سرمایه شهروندان ایرانی روز به روز ارزش خود را از دست بدهد. در نتیجه، بسیاری از ایرانی‌ها تصمیم گرفته‌اند تا سرمایه خود را وارد بازارهای خارجی از جمله بازار املاک و مستغلات کشورهای دیگر کنند تا از این طریق بتوانند ارزش سرمایه خود را حفظ نمایند.

مقرون به صرفه بودن خرید ملک در خارج

شاید باورکردنی نباشد اما ایران و به ویژه شهر تهران یکی از گران‌ترین شهرهای دنیا از لحاظ قیمت ملک است. بر اساس آمارهای جهانی برای صاحب خانه شدن یک خانوار متوسط در تهران بین 33 تا 70 سال زمان نیاز است! تهران از این نظر در بین 10 شهر اول دنیا قرار می‌گیرد. جالب است بدانید که با هزینه خرید یک ملک در شمال تهران می‌توانید در مناطق خوب شهرهای آمریکا و کانادا خانه بخرید. حتی با پول خرید یک ملک در مناطق متوسط تهران امکان خرید ملک در کشورهای اروپایی مثل یونان و فرانسه را دارید! خب با این تفاسیر طبیعی است که خیلی از افراد سرمایه خود را به خرید ملک در خارج اختصاص می‌دهند.

6f1e7000-e14c-44a8-ac50-571d51ccbf71

 

امتیازات کشورهای خارجی به خریداران ملک

بسیاری از کشورهای دنیا طرح‌های جذب سرمایه خارجی را در پیش گرفته‌اند که بر اساس آن، شهروندان خارجی که اقدام به خرید ملک در این کشورها کنند می‌توانند از مزایای خاصی مثل گرفتن اقامت و حتی تابعیت آن کشور بهره مند شوند.

در واقع شهروندان ایرانی این امکان را دارند تا با خرید یک ملک بر اساس شرایط تعیین شده توسط کشور مورد نظر، ضمن اینکه صاحب ملک در آن کشور شوند اجازه اقامت و حتی حق شهروندی و پاسپورت آن کشور را نیز به دست آورند. مثلا با خرید ملک در یونان می‌توانید اجازه کار و زندگی به صورت قانونی در این کشور را به دست آورید و حتی بعد از چند سال تبدیل به یک فرد دو تابعیتی با دو پاسپورت شوید. همچنین هر زمان که دلتان خواست می‌توانید بدون نیاز به ویزا به یونان و حتی سایر کشورهای حوزه شینگن سفر کرده و برای مدت دلخواه در این کشورها اقامت داشته باشید.

 

مزایای خرید ملک در خارج در یک نگاه

تا اینجا مهم‌ترین دلایل اشتیاق ایرانی ها به خرید ملک درخارج را بررسی کردیم. در ادامه، تمام مزایای خرید ملک در خارج به صورت خلاصه آمده است:

  • سرمایه گذاری کم ریسک و مطمئن
  • حفظ ارزش پول و سرمایه
  • خرید ملک با قیمت مناسب و واقعی
  • امکان گرفتن اقامت کشور مقصد
  • امکان اخذ حق شهروندی و پاسپورت کشور مقصد
  • امکان اجاره دادن ملک در کسب درآمد قابل توجه
  • امکان سفر به کشور مقصد بدون نیاز به ویزا در هر زمانی
  • بهره مندی از امکانات و خدمات کشور مقصد از جمله خدمات درمانی، آموزشی و...
  • امکان گرفتن اقامت و پاسپورت کشور مقصد برای اعضای خانواده
  • امکان باز کردن حساب خارجی

بهترین کشورها برای خرید ملک توسط ایرانی ها

برخی کشورهای دنیا به دلیل شرایطی که دارند، بهترین گزینه‌ها برای خرید ملک محسوب می‌شوند که در ادامه به معرفی آنها می‌پردازیم.

خرید ملک در یونان

یونان یکی از بهترین شرایط را در بین تمام کشورهای اروپایی حوزه شینگن از لحاظ خرید ملک دارد. فقط با خرید ملکی به ارزش 250هزار یورو می‌توانید اقامت کشور یونان را بگیرید (برای آپدیت احتمالی، به سایت نیلگام مراجعه نمایید). در مقایسه با کشورهایی مثل اسپانیا که حداقل میزان سرمایه گذاری آنها 500 هزار یورو است، یونان یک گزینه ایده آل به حساب می‌آید. ضمن اینکه بعد از چند سال امکان اخذ تابعیت و پاسپورت یونان را نیز خواهید داشت. از طرف دیگر، یونان یک کشور توریستی است و می‌توانید با اجاره دادن ملک خود درآمد زیادی از این طریق به دست آورید.

 

b6e50f98-c361-49db-8c5b-912e166ae7b7

خرید ملک در ترکیه

ترکیه کشوریست که طی سالیان اخیر بیشترین سرمایه گذاری ملکی در آن توسط شهروندان ایرانی انجام شده است. همسایگی به ایران و شباهت‌های فرهنگی از یک سو و امکان گرفتن حق شهروندی و پاسپورت ترکیه از سوی دیگر باعث شده تا ترکیه یک گزینه جذاب برای ایرانیان باشد. با خرید یک ملک با حداقل ارزش 250هزار دلار می‌توانید پاسپورت ترکیه را بگیرید. البته حتی با مبلغ خیلی کمتر از این هم امکان خرید ملک در ترکیه و گرفتن اقامت این کشور را دارید.

خرید ملک در فرانسه

فرانسه هم طرح تمکن مالی را ارائه کرده که بر اساس آن یک شهروند خارجی می‌تواند با خرید ملک که در واقع زیرمجموعه تمکن مالی است در این کشور اقامت بگیرید. برای خرید ملک در فرانسه به حداقل 70 هزار یورو نیازخواهید داشت که در مقایسه با قیمت ملک در تهران یک عدد فوق العاده است. با گرفتن اقامت فرانسه می‌توانید در تمامی کشورهای حوزه شنگن رفت و آمد داشته باشید.

خرید ملک در دومینیکا

دومینیکا یکی از کشورهایی است که در چند سال اخیر به محبوبیت زیادی بین سرمایه گذاران خارجی رسیده است. این کشور زیبا و گردشگرپذیر، تابعیت و پاسپورت خود را در ازای سرمایه گذاری 220هزار دلاری در بخش املاک و مستغلات این کشور اعطا می‌کند.

با توجه به مسائل حقوقی و قانونی مربوط به خرید ملک در خارج از کشور بهتر است بی گدار به آب نزنید و از وکلای حقوقی در این زمینه کمک بگیرید. شرکت مهاجرتی نیلگام سال‌هاست که خدمات مربوط به خرید ملک در خارج از کشور را در نقاط مختلف دنیا ارائه می‌دهد و از صفر تا صد فرآیند خرید ملک، شما را همراهی می‌کند. برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان نیلگام تماس بگیرید.

منبع: nilgam.com

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied