`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

ارز فی

هر آنچه می‌بایست در رابطه با گلبول‌های سفید خون و آزمایشات WBC و Lymph بدانید!

به نقل از تابناک امروزه با پیشرفت علوم آزمایشگاهی و با برخورداری از نتایج برخی از آزمایش مهم همچون آزمایش lymph و آزمایش WBC پزشکان خیلی زود می‌توانند به رشد سلول‌های سرطانی و یا بروز انواع بیماری‌ها عفونی و دیگر اختلالات جسمانی پی ببرند.

به گزارش شمانیوز، به نقل از تابناک امروزه با پیشرفت علوم آزمایشگاهی و با برخورداری از نتایج برخی از آزمایش مهم همچون آزمایش lymph و آزمایش WBC پزشکان خیلی زود می‌توانند به رشد سلول‌های سرطانی و یا بروز انواع بیماری‌ها عفونی و دیگر اختلالات جسمانی پی ببرند.

حتما بارها درباره نقش گلبول‌های سفید، این سلول‌های خونی که از بدن انسان‌ها محافظت می‌کنند و نقش سرباز را در بدن دارند شنیده‌اید. اما شاید درباره تاثیر گلبول‌های سفید و تعداد آن‌ها در سلامت بدن و اینکه آزمایش lymph و آزمایش WBC به چه علت انجام می‌گیرند اطلاعات کافی نداشته باشید.

آزمایش lymph یا لنفوسیت چیست؟

لنفوسیت یا lymph نوعی گلبول سفید موجود در خون است. این گلبول‌ها در داخل مغز استخوان تولید می‌شوند. شاید این گلبول‌ها خیلی کوچک باشند اما تنها با وجود آنهاست که بدن قادر به تولید ترکیبات ضد عفونت و ضد سرطان خواهد بود. در آرمایش lymph نه شمار بیش از حد نرمال این گلبول‌های سفید نشانه خوبیست و نه کاهش آن‌ها. معمولا آزمایش لنفوسیت یکی از فاکتورهاییست که در آزمایش خون یا CBC مورد بررسی قرار می‌گیرد. از آنجایی که CBC یکی از آزمایشات روتین بشمار می‌رود، بنابراین همیشه آزمایش لنفوسیت نیز همراه آن انجام خواهد گرفت.

 

آزمایش lymph در CBC چیست؟

لنفوسیت یا lymph در آزمایش CBC سطح لنفوسیت موجود در خون را نشان می‌دهد. این گلبول سفید خون محرک سیستم ایمنی جهت تولید پادتن محسوب می‌شود و پادتن‌ها وظیفه مبارزه و دفع سلول‌های سرطانی و عوامل عفونت‌زا را برعهده دارند.

همیشه تغییرات میزان لنفوسیت موجود در خون به این معنا نیست که فرد دچار بیماری شده است. گاهی افزایش لنفوسیت نسبت به حدود نرمال به علت فعالیت شدید است که معمولا در ورزشکاران این مورد دیده می‌شود. ولی در مواردی هم باید نسبت به این تغییر ناگهانی واکنش نشان داد و علت نوسان را پیدا کرد، چون می‌تواند نشانه بروز بیماری لنفوسیتوز در بدن بیمار باشد.

سطح بالای لنفوسیت در آزمایش lymph

ایسنا در ادامه افزود افزایش ناگهانی سطح لنفوسیت در خون نشانه واکنش طبیعی جسم و سیستم ایمنی نسبت به ورود یک مهاجم همچون عفونت و یا بروز التهاب در بدن است. اما در موارد بسیاری نیز افزایش سطح لنفوسیت نشان از ابتلای فرد به عارضه لنفوسیتوز است.

لنفوسیتوز چیست؟

لنفوسیتوز بیماری خطرناک و فوق‌العاده جدیست که بخاطر پیشرفت سرطان خون، پیشرفت بیماری خود ایمنی و یا تشدید یک نوع عفونت در بدن بوجود می‌آید.

سطح پایین لنفوسیت در آزمایش lymph

در پاره‌ای از موارد کاهش سطح لنفوسیت خیلی نگران کننده نیست و به علت فعالیت‌های بدنی شدید رخ می‌دهد. اما گاهی این سطح پایین لنفوسیت نگران کننده است و احتمال دارد که فرد مبتلا به لنفوسیتوپنی شده باشد. البته کاهش لنفوسیت به دلایل دیگری همچون سوء‌تغذیه و استرس نیز بروز می‌کند.

لنفوسیتوپنی چیست؟

این بیماری یا بخاطر ابتلای بیمار به برخی از عارضه‌ها همچون ایدز، یکی از انواع بیمار‌یهای خود ایمنی، بیماری اسکلروز یا بیماری ارثی نادر بروز می‌کند یا اینکه از راه ژن والد به فرزند می‌رسد.

افزایش و کاهش لنفوسیت نشانه چیست؟

بطور کلی در مغزاستخوان دو نوع سلول لنفوسیت B و T تولید می‌شود که هریک وظاف متفاوت دارند. سلول‌های B پادتنی هستند که با عوامل خارجی یعنی آنتی ژن‌ها مبارزه می‌کنند و سلول‌های T برای مبارزه با سلول‌های سرطانی و کنترل پاسخ ایمنی بدن به عوامل خارجی تولید می‌شوند. حال مهم است که کاهش و افزایش هریک نشانه چیست؟

افزایش  و کاهش غیرنرمال لنفوسیت T نشانه چیست؟

افزایش غیرنرمال لنفوسیت T می‌تواند نشانه  ابتلا به سرطان خون، سرطان گلبول‌های سفید، ابتلا به انگل، بروز عفونت ویروسی، ابتلا به بیمار‌ی‌های مقاربتی و یا ابتلا به سل و بیماری‌های مرتبط با ریه باشد.

کاهش غیرنرمال لنفوسیت T می‌تواند نشانه   ابتلا به سرطان، HIV و یا دریافت ژن از والد باشد.

افزایش و کاهش غیرنرمال لنفوسیت B

افزایش غیرنرمال لنفوسیت B می‌تواند نشانه ابتلا به میلوما متعدد، سرطان ماکروگلوبولینمی والدن استروم، سرطان لنفوسیتی مزمن و یا سندرم DiGeotge باشد.

کاهش غیرنرمال لنفوسیت B می‌تواند نشانه ابتلا به اچ آی وی و یا لوسمی لنفوبلاستی حاد باشد.

WBC در آزمایش خون چیست؟

WBC در آزمایش خون به معنای تعداد گلبول‌های سفید خون است. شمارش گلبول‌های سفید در آزمایش خون یا CBC یکی از فاکتورهای فوق‌العاده مهم بشمار می‌رود. هرگونه کاهش و افزایش غیرطبیعی تعداد گلبول‌های سفید در خون می‌تواند نشانه و هشداری باشد نسبت به اینکه بیماری، عفونت یا نوعی التهاب در بدن رخ داده یا اینکه در حال تشدید است. گلبول‌های سفید همانند گروه دفاعی در بدن عمل می‌کنند و با عوامل خارجی و بیماری‌زا همچون باکتری‌ها مبارزه می‌کنند. نقش دیگر گلبول‌های سفید این است که ایمنی بدن را افزایش داده و از آن در برابر رشد سلول‌های سرطانی و بیماری‌های خودایمنی مراقبت کنند.

1b08d6fe-3e41-4ba6-ab1a-2662b7489f1c

چرا بدن WBC تولید می‌کند؟

جسم انسان برای اینکه بتواند با هر نوع عامل خارجی بیماری‌زا یا عامل داخلی مضر مقابله کند، لکوسیت یا همان گلبول سفید خون و سلول‌های بافتی مشتق از لکوسیت‌ها را دارد.

این دو گروه همیشه در ارتباط با هم هستند و با در کنار یکدیگر به دو روش از بدن مراقبت می‌کنند:

  • تولید پادتن و لنفوسیت حساس شده: هر دو یا یکی از آن‌ها می‌توانند بیماری یا اختلال رخ داده را خنثی کنند.
  • مبارزه و ازبین بردن ویروس و باکتری با استفاده از فاگوسیتوز.

در بدن چند نوع WBC تولید می‌شود؟

انواع WBC در بدن عبارتند از:

  • لنفوسیت‌ها
  • مونوسیت‌ها
  • پلاسماسل‌ها
  • نوتروفیل‌های چند هسته‌ای
  • بازوفیل‌های چند هسته‌ای
  • ائوزینوفیل‌های چند هسته‌ای

آزمایش خون در منزل با هومکا!

امروزه دیگر دریافت خدمات آزمایشگاهی تنها وابسته به حضور افراد در مراکز آزمایشگاهی نیست. هومکا این زمینه را فراهم کرده که همه مردم بتوانند در هر نقطه از شهر خدمات درمانی و آزمایشگاهی دریافت کنند. جهت انجام آزمایش WBC و Lymph و برقراری ارتباط با کارشناسان هومکا می‌توانید از شماره 02191025595 استفاده کنید و یا به سایت هومکا با آدرس www.homeca.ir مراجعه نمایید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied