`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

چگونه یک جدول برنامه ریزی درسی درست کنیم؟

برنامه ریزی درسی، هر شخصی بر اساس فرصت های زمانی و توانایی خود می بایست برنامه ای به مخصوص به خود داشته باشد تا بر مبنای آن به موفقیت و نتیجه مورد دلخواه خود در زمینه تحصیلی دست پیدا کند.

برنامه ریزی درسی، هر شخصی بر اساس فرصت های زمانی و توانایی خود می بایست برنامه ای به مخصوص به خود داشته باشد تا بر مبنای آن به موفقیت و نتیجه مورد دلخواه خود در زمینه تحصیلی دست پیدا کند.

 

به همین خاطر موفقیت هر فرد رابطه مستقیمی به توانایی وی در مدیریت زمان و برنامه ریزی اصولی و منظمی دارد که به صورت پیوسته و منسجم به آن عمل نماید.

 

از اصلی ترین موارد برنامه ریزی کنکور و برنامه ریزی درسی موفق، مشخص کردن هدف خود و ثبت کردن آن به صورت کتبی می باشد.

 

 

داوطلبان گرامی می توانند در صورت بروز و به وجود آمدن هرگونه پرسش در زمینه برنامه ریزی درسی و مشاوره تحصیلی کنکور با برقراری تماس با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۲۵ پاسخ سوالات خود و راهنمایی لازم را از مشاوران مجرب مجموعه ایران تحصیل دریافت نمایند.

 

 

برنامه ریزی درسی

 

از آنجایی که برنامه ریزی درسی هر فرد، مخصوص خود آن شخص با توجه به توانایی ها، ویژگی ها، عادات و ... می باشد، در نتیجه آگاهی از اصول برنامه ریزی و نیز دریافت راهنمایی از مشاور تحصیلی کنکور، کمک شایانی به موفقیت فرد می نماید.

 

 

مراحل برنامه ریزی درسی

 

۱) آماده کردن لیستی از کارهای موردنظر

 

همه کارهایی را که در طول روز انجام می دهید با استفاده از یک قلم و کاغذ، از زمان بیدار شدن تا خواب همچون ساعات خواب و بیداری، برنامه کلاسی، انجام دادن تکالیف، شام و ناهار، استراحت و … را یادداشت نمایید.

 

به این ترتیب، شما از زمان های تلف شده و یا خالی، آگاهی پیدا کرده و می توانید مطالعه و انجام کارهای مهم را جایگزین آن ها نمایید.

 

 

۲) یادداشت دقیق برنامه

 

بعد از شناسایی زمان های خالی و هدر شده، به برنامه ریزی برای آن ها بپردازید. سپس به صورت واضح مشخص نمایید که چقدر زمان جهت مطالعه کدام یک از درس ها صرف نمایید.

 

زمان مرور و جمع بندی دروس، استراحت، تفریح و … به طور دقیق نوشته و مشخص نمایید تا دچار سردرگمی نشوید.

 

برای مثال مشخص نمایید که در طول روز چه زمانی فیلم ببینید و یا از فضای مجازی استفاده نمایید. چرا که این عملکرد، علاوه بر عمل به برنامه ریزی، سبب ایجاد عادات درست در زندگی فردی می شود.

 

۳) طراحی جدول زمانبندی

 

از مهمترین موارد برنامه ریزی، طراحی جدول زمان بندی می باشد که می بایست در ابتدای کار نسبت به انجام آن اقدام نمایید.

 

نکته قابل توجه این است که شما باید حتما جدول زمان بندی مخصوص به خود و بر اساس کارها و زمانی که در اختیار دارید، تنظیم نمایید.

 

جدول مذکور، به ساماندهی ذهن شما کمک کرده و موجب می گردد تا مطلع شوید که چه زمانی باید به انجام کدام کار بپردازید و کدام درس ها را مطالعه، مرور و یا جمع بندی نمایید.

 

 

12

۴) تعیین اولویت های درسی

 

به طور قطع، برخی از درس ها در برنامه ریزی هر فرد از اهمیت بیشتری نسبت به برهی دیگر برخوردار بوده و زمان زیادی را باید صرف یادگیری آن نمایید.

 

به همین خاطر در چنین مواقعی می بایست آن ها را در اولویت برنامه خود قرار دهید. این حرکت در اختصاص دادن زمان لازم برای مطالعه هر یک از درس ها کمک کرده و در نتیجه هر کاری در زمان مناسب آن انجام می گیرد.

 

 

۵) منابع مطالعاتی

 

منابع مطالعاتی، موارد مهمی هستند که در امر درس خواندن به آن احتیاج داریم. در مرحله نخست، چنانچه قصد شرکت در آزمونی هایی همچون کنکور سراسری دارید، باید از مواد امتحانی آن اطلاعات کافی کسب نموده و سپس متناسب با نیاز خود به تهیه منابع کنکور مثل کتاب ها، فیلم ها و سایر منابع آموزشی اصلی و کمک درسی اقدام نمایید.

 

با استفاده از بودجه بندی کنکور نیز می توان از ضرایب و اهمیت هر درس آگاه شده و تعداد منابع و ساعات مطالعه لازم را برای آن ها در نظر بگیرید.

 

 

۶) دسته بندی دروس به ساده و دشوار

 

سختی و آسانی هر یک از دروس متفاوت بوده و در یک درجه یکسان قرار ندارند، به همین خاطر میزان زمان و انرژی مصرفی برای هر درس با دیگر دروس متفاوت خواهد بود.

 

بنابراین بهتر است تا مطالعه را از درس های ساده تر شروع نمایید، چرا که این دروس می توانند به عنوان محرک عمل نموده و انگیزه شما را برای ادامه مسیر افزایش پیدا کند.

 

 

۷) موارد غیر درسی

 

بدون شک، درس خواندن بدون وقفه، از بازدهی مناسبی برخوردار نخواهد بود، به همین خاطر در برنامه هر فرد لازم است تا زمان هایی را جهت استراحت، تفریح و انجام کارهای شخصی و مورد علاقه خود قرار گیرد.

 

برنامه خود را به گونه ای خشک و نامنعطف طراحی نکنید، چرا که پرداختن به ابعاد مختلف زندگی موجب می شود تا انرژی و قوای شما برای انجام فعالیت های درسی تقویت گردد.

 

 

۸) منعطف بودن

 

رویدادهای غیرمنتظره بسیاری وجود دارد که امکان انجام برخی از کارهایی را که برای آن ها برنامه ریزی کرده ایم را غیر ممکن می نماید.

 

به همین خاطر لازم است تا در جدول زمان بندی خود ساعت هایی را به عنوان زمان جبرانی در نظر داشته باشید. در واقع برنامه ای منعطف داشته باشبد تا در زمان های اضافی به انجام کارهای عقب افتاده خود رسیدگی نمایید.

 

 

۹) مورد بررسی قرار دادن وضعیت

 

با توجه به برنامه خود، بازه های زمانی همچون بازه یک هفته ای و یا یک ماهه را در نظر بگیرید و وضعیت خود را از لحاظ پیشرفت یا پسرفت در انجام برنامه فعلی بررسی نمایید.

 

این امر سبب می شود تا نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی نموده و برای بهبود عملکرد خود، تلاش بیشتری نمایید.

 

 

13

 

نکات مهم برنامه ریزی درسی

 

علاوه بر موارد مذکور، می بایست به نکاتی دیگر همچون تعیین هدف، دفتر برنامه ریزی، داشتن برنامه روزانه، هفتگی، ماهانه و تهیه چشم اندازی برای آینده توجه نمایید.

 

 

■ تعیین هدف

 

برای چه هدفی در کنکور ثبت نام کرده اید؟ برای رسیدن به هدف بزرگ خود، بایستی اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مشخص نمایید، یعنی آن هدف اصلی را به بخش های کوچک تری تقسیم نمایید.

 

برای مثال جهت پذرش در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران، بایستی دروس رشته تجربی را به خوبی مطالعه کرده و علاوه بر آن، از منابع کنکور تجربی، خلاصه نویسی مطالب، تست زنی، مرور و… نیز بهره ببرید.

 

 

■ دفتر برنامه ریزی

 

یک دفتر برنامه ریزی، جهت ثبت رویدادها، ساعات مطالعه، استراحت و … نیاز دارید. اتفاقاتی که در طول هفته برای شما می افتد، یادداشت کرده و در پایان روز و یا هفته، ساعت هایی را که به مطالعه پرداخته اید، جمع کرده و با هفته ها و روزهای قبل مقایسه نمایید.

 

در نتیجه این کار، تلاش می کنید تا هر روز بیشتر و بهتر از روز قبل به هدف خود نزدیک شوید. علاوه بر این، در دفتر مذکور می توانید چند تا از کارهای مهم خود که برایتان اولویت بیشتری دارند، ثبت کرده و به انجام آن بپردازید‌.

 

■ برنامه ریزی

 

همان گونه که اشاره شد، بر اساس شرایط هر فرد، مدت زمان خاصی در نظر گرفته می شود و به همین خاطر، پس از اتمام بازه مورد نظر، فرد می بایست مجددا برنامه ای تازه برای خود در نظر بگیرد.

 

▪︎برنامه ریزی روزانه: چنانچه می خواهید هر روز یک برنامه جدید برای خود طراحی کنید، می بایست برنامه خود را شب قبل و یا صبح همان روز بنویسید.

 

▪︎برنامه ریزی هفتگی: برای هفت روز هفته پیش روی خود چه حجمی از چه دروس را می خواهید مورد مطالعه و بررسی قرار دهید.

 

▪︎برنامه ریزی ماهانه: هدف مطالعه درس های مورد نظر خود را بایستی برای بازه 30 روزه مشخص نمایید، برای مثال در یک ماه کدام یک از مباحث را می خواهید به صورت کامل فرا بگیرید.

 

▪︎برنامه ریزی در تمامی زمینه ها از جمله درس خواندن گامی بلند در راستای رسیدن به اهداف و در واقع زیر بنای اصلی دستیابی به موفقیت محسوب می گردد.

 

14

 

داوطلبان گرامی می توانند در صورت بروز و به وجود آمدن هرگونه پرسش در زمینه برنامه ریزی درسی و مشاوره تحصیلی کنکور با برقراری تماس با شماره ۹۰۹۹۰۷۲۹۲۵ پاسخ سوالات خود و راهنمایی لازم را از مشاوران مجرب مجموعه ایران تحصیل دریافت نمایند.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید