`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

آشنایی با اصول نگهداری تجهیزات دندانپزشکی

تجهیزات دندانپزشکی مهم ترین بخش هر مطب هستند. شناخت این تجهیزات و آشنایی با اصول نگهداری آن برای هر پزشکی ضروری است. داشتن وسیله های دندانپزشکی به مراحل درمان کمک شایانی می کند.

خرید تجهیزات دندانپزشکی از جای معتبر و همین طور با هزینه تمام شده منطقی می تواند در هزینه های مطب شما و البته هزینه های درمان بیمار لحاظ شود.

آینه های دندانپزشکی

آینه ها از ساده ترین تجهیزات دندانپزشکی هستند اما در عین همین سادگی جز مهم ترین ابزار کار دندان پزشک محسوب می شود. آینه فرو رفته یا آینه دهانی سر گردی دارد و شماره 4 و 5 آن بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

مزیت آینه های دندانپزشکی:

1- دادن دید غیر مستقیم

2- تاباندن نور به سطوح مورد نیاز

3- استغفار بافت های نرم

 

آنگل از دیگر تجهیزات پزشکی برای دندان پزشک

آنگل دیگر وسیله مورد نیاز در دندانپزشکی است که برای مشخص کردن دور ایرموتور به آنگل می توان به نواری رنگی که معمولا در انتهای آنگل قرار دارد نگاه کرد:

1- تبدیل و نسبت دور ایرموتور به آنگل 1 به 1 است،هنگامی که نوار آبی باشد.

2- تبدیل و نسبت دور ایرموتور به آنگل 1 به 5 است،هنگامی که نوار قرمز یا نارنجی باشد.

3- دور موتور کاهش می یابد و نسبت ها 2به1 ، 4به1 ، 10به1 ، 20به 1 و 40به1 خواهد بود، هنگامی که نوار سبز باشد.

4- دور موتور کاهش می یابد و نسبت ها 22به1 ، 25به1 خواهد بود، هنگامی که نوار مشکی باشد. از این آنگل اکثرا در جراحی و ایمپلنت استفاده میشود.

  • هندپیس های جراحی که به صورت مستقیم است همیشه نسبت دور ایرموتور به آن 1 به 1 است.

میکروسکوپ دندانپزشکی

چرا خرید و داشتن میکروسکوپ دندانپزشکی در حرفه درمان دندان مهم است؟

بینایی طبیعی چشم ها در سن 40 سالگی شروع به تحلیل رفتن و ضعیف شدن می‌کند. عدم اهمیت دادن به این نقص بینایی می تواند یک مشکل در حرفه دندانپزشکی ایجاد کند و درمان بیمار را از کیفیت بیندازد. چشم های بدون کمک فقط تا سطح دهانه کانال را می توانند ببینند.

  • عدم پذیرش و کم جلوه دادن میدان دید می تواند کار ماهرترین دندان پزشک ها را هم زیر سوال ببرد.
  • برای نمونه بسیاری از پوسیدگی های شیارهای دندانی یا میکروفرکچرها با قوت چشم های نرمال هم دیده نمی شود اما با میکروسکوپ تا انتهای اپکس را می توان دید.

معجزه بزرگ نمایی در درمان دندان

بسیاری از دندان پزشکان با استفاده از بزرگ نمایی در اندودنتیکس بهره زیادی برای درمان برده اند. در واقع، این امر مستقیماً بر تصمیم گیری در حفظ دندان غیرقابل ترمیم قبلی تأثیر می گذارد. افزایش دید و روشنایی می تواند موارد زیر را تسهیل کند:

تشخیص پوسیدگی و ترک دقیقه،

تشخیص بهتر کانال ها برای باز کردن، پرفوریشن ها و فرکچرها،

شناسایی آناتومی مبهم،

مدیریت کانال های اسکلروزه،

تایید تمیزی کانال قبل از انسداد،

ترسیم و حذف سنگ های پالپ،

مدیریت سوراخ شدن و تحلیل دندان،

بازیابی نقطه نقره ای، ابزار جدا شده و ستون شکسته دانست.

برای همین نکته هاست که خرید میکروسکوپ را به شما پیشنهاد می کنیم

خرید فایل روتاری در تجهیزات دندانپزشکی

در ۱۵ سال اخیر شاهد اقبال وسیع فایل های روتاری نیکل-تیتانیوم در فرآیندهای درمان ریشه بوده ‌ایم. با تقریب خوبی می‌توان این ابزارها را یکی از عظیم ‌ترین پیشرفت‌ های تکنولوژیک در تاریخ معاصر دندانپزشکی به حساب آورد. در درمان ‌های ریشه امروزی نه تنها از فایل ‌های روتاری به عنوان ابزار مکانیزه، که از طیف وسیعی از ابزارهای تسهیل‌ کننده اندو از قبیل موتورهای اندو یا اپکس لوکیتور و غیره نیز استفاده می‌شود. بنابراین در هنگام خرید و استفاده از این ابزارها لازم است که دقت کافی به خرج داده و با مطالعه کافی قدم در این راه بردارید.

دسته بندی فایل های روتاری

فایل روتاری را می‌توان در دو دسته فایل ‌های با چرخش دائم یا فایل ‌های رسیپروکال (با حرکت رفت و برگشتی) جای داد. پاکسازی و شکل‌دهی قدرتمند به انواع روت کانال به کمک فایل ‌های چرخشی یا رسیپروکال قابل تحقق خواهد بود. در ساخت این فایل ‌ها از مواد مختلفی استفاده می ‌شود؛ با این حال شایع‌ ترین آن‌ها نیکل-تیتانیوم (NiTi) است. فایل‌های نیکل-تیتانیوم قابلیت خم شدن و سازگاری با شکل کانال عصب‌کشی را دارا بوده و به راحتی مجدداً به شکل اولیه خود بازمی‌گردند. این فایل ها را می توانید از سایت روبیکان انتخاب و خریداری کنید.

در استفاده از فایل روتاری دقت کنید

سایت روبیکان به شما پیشنهاد می کند، هرگز سعی نکنید با زور ابزارهای روتاری را به کار ببرید. این کار باعث می‌شود که تنش مضاعف به تجهیزات شما وارد شود. برای زمانی که فایل به خوبی در طول کانال پیش نمی‌رود نیز تمهیداتی تعبیه شده است. گزینه نخست استفاده از یک فایل با اندازه کوچک‌تر خواهد بود. معمولاً در مواردی که جایگذاری فایل حول انحناها صورت می‌گیرد، از این روش استفاده می‌شود. گزینه دیگر این است که فایل را بیرون آورده و مجدداً تلاش کنید. گاهی اوقات می‌توان از تیپر کمتر نیز استفاده کرد.

  • می‌توانید ابتدا از فایل‌های دستی برای تعیین مسیر مورد نظر استفاده نموده و متعاقب آن فایل‌های روتاری را به کار برید.

نتیجه کلی

خرید تجهیزات پزشکی در هر زمینه برای دندان پزشک امری ضروریست که نمی تواند در آن کوتاهی و تعلل کند. خرید کردن از ساده ترین ابزار مانند آینه تا پیچیده ترین آن مثل میکروسکوپ باید با دقت خاص و همراه با فروشندگان متخصص و آگاه در این رشته اتفاق بیفند.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها