`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

چرا باید از صاعقه گیر الکترونیکی در محافظت از سازه‌ها استفاده کنیم؟

از گذشته‌های دور، برخورد صاعقه آسیب‌های فراوانی را در تخریب و آتش‌سوزی اشیاء و مکان‌ها به وجود می‌آورد. برای جلوگیری از این صدمات، تصمیم‌های مختلفی از گذشته‌های دور گرفته می‌شد. از مثال‌ها آن می‌توان به نصب میله در بام‌های مختلف برای دفع این آسیب‌ها اشاره کرد.

با گذشت زمان و پیشرفت تکنولوژی صاعقه گیر الکترونیکی به عنوان راهکاری مناسب برای کاهش خطرات رعدوبرق و صاعقه به وجود آمد.

 

صاعقه گیر الکترونیکی

صاعقه‌گیر الکترونیکی چیست؟

صاعقه گیر الکترونیکی یک شی فلزی است که برای محافظت از سازه، بر روی ساختمان نصب می‌شود. صاعقه گیر الکترونیکی به منظور دفع برخورد صاعقه مورد استفاده قرار می‌گیرد. در هنگام رعدوبرق، صاعقه به میله صاعقه گیر الکترونیکی برخورد کرده و به جای عبور از سازه، از طریق یک سیم به زمین هدایت می‌شود. در واقع صاعقه گیر الکترونیکی باعث جلوگیری از آتش‌سوزی و یا برق‌گرفتگی ساختمان‌ها می‌شود. صاعقه گیر الکترونیکی دارای بخش‌های متفاوتی است. هر یک از این بخش‌ها با عملکرد خود در زمان وقوع حادثه، بار انرژی را کاهش می‌دهند. با کاهش و تخلیه انرژی صاعقه در این خازن‌ها، آسیبی ناشی از تغییر ولتاژ گسترده به دستگاه‌های الکترونیکی وارد نمی‌شود. بر همین اساس می‌توان گفت نصب صاعقه‌ گیر الکترونیکی در بناهای مختلف امری ضروری است که باید جدی گرفته شود.

میله صاعقه گیر چیست؟

اصلی‌ترین بخش صاعقه گیر در واقع میله صاعقه گیر به شمار می‌رود. این میله برای انجام عملکرد حفاظتی خود به سیستم ارت زمین متصل می‌شود. این میله‌ها باید خاصیت رسانایی بالایی را در هدایت جریان‌های برقی صاعقه بر عهده داشته باشند. به همین دلیل میله صاعقه‌ گیر عموما دارای جنس آلمینیومی، مسی و یا فولاد هستند. این میله‌ها در اشکال متنوعی در بازار موجودند. از انواع آن می‌توان به کروی، قلم‌مویی و ... اشاره کرد.

نحوه عملکرد صاعقه گیر الکترونیکی

همانطور که گفتیم میله صاعقه گیر الکترونیکی اصلی‌ترین بخش این دستگاه به شمار می‌رود. میله صاعقه گیر با جذب بارهای الکتریکی، انرژی مورد نیاز واحد جرقه‌زن این دستگاه را ذخیره می‌کند. تنها چند لحظه قبل از رعدوبرق، شدت میدان الکتریکی افزایش پیدا می‌کند. این افزایش باعث می‌شود انرژی ذخیره‌شده به نوک میانی میله هدایت شده و هدایت جریان صاعقه را با استفاده از یونیره کردن هوای اطراف به عهده بگیرد.

شمارنده صاعقه گیر

یکی از ویژگی‌های جذاب صاعقه گیرهای الکترونیکی داشتن فیچر شمارنده و یا کنتور است. شمارنده صاعقه گیر، تمامی صاعقه‌ها را بر اساس زمان و ساعت ثبت و ضبط می‌کند.

انواع صاعقه‌گیر الکترونیکی

انواع صاعقه‌گیرهای الکترونیکی را می‌توان به دو دسته فعال و غیرفعال تقسیم‌بندی کرد.

صاعقه‌گیرغیرفعال

این نوع از صاعقه گیر از یک میله ساده نوک تیز تشکیل شده است. مخروط ایمنی که در نوک آن وجود دارد با زاویه 45 درجه و گاه برای امنیت بیشتر تا 35 درجه محیط اطراف را پوشش می‌دهد.

صاعقه‌گیر فعال

امروزه اغلب صاعقه‌گیرهای الکترونیکی با تکنولوژی فعال در بازار موجود هستند. این نوع صاعقه گیر با استفاده از تکنولوژی خازنی، هوا را یونیزه کرده و به این ترتیب ایمنی محیط را افزایش می‌دهد. در میله صاعقه گیر فعال یک جزء فعال‌کننده وجود دارد. این جزء باعث می‌شود تا در برابر صاعقه واکنش لازم به وجود بیاید.

برندهای محتلف صاعقه گیر الکترونیکی موجود در بازار

صاعقه‌گیرهای الکترونیکی در بازار دارای برندهای محتلفی هستند. بهتر است قبل از انتخاب برند پیش از انتخاب برند این صاعقه‌گیر باید توجه داشته باشیم که با گسترش شهرنشینی و رشد ساختمان‌ها بلند در سطح شهر و قیمت صاعقه گیر، استفاده از نوع الکترونیکی آن گزینه‌ای مهم و به‌صرفه برای محافظت از سازه‌ها به شمار می‌رود.

دلایل مختلفی برای استفاده از صاعقه‌ گیر الکترونیکی وجود دارد. از جمله آن‌ها می‌توانیم به: کیفیت مناسب، طول عمر بالا، واکنش سریع نسبت به صاعقه، قیمت مناسب و ... اشاره کنیم. در بازار انواع متفاوتی از صاعقه‌گیرهای الکترونیکی در برندهای مختلف وجود دارد. این تنوع در برند حق انتخاب بالایی در خرید صاعقه گیر به مشتریان ارائه می‌کند. در اینجا به بررسی برخی از این برندها می‌پردازیم.

صاعقه گیر لیوا

این صاعقه گیر پر طرفردار الکترونیکی محصول کشور ترکیه است. از دلایل محبوبیت صاعقه گیر لیوا می‌توان به ویژگی‌های زیر اشاره کرد:

بدنه‌ این صاعقه گیر از جنس استیل و ضد زنگ است. همین موضوع آن را مناسب مناطق آلوده و مرطوب کرده است. صاعقه گیر لیوا بدون نیاز به منبع انرژی و با استفاده از گرادیان ولتاژ کارایی بالایی را در تخلیه انرژی ارائه می‌کند. این صاعقه گیر را می‌توان بهترین قیمت صاعقه گیر از نظر عملکرد در بازار دانست. برای خرید صاعقه گیر لیوا باید به شعاع‌های حفاظتی آن که از 64 تا 120 متر است توجه کرد. همین موضوع باعث تغییر در قیمت صاعقه گیر لیوا می‌شود.

ec114109-a99e-4589-a7c2-5310f4d387cb

صاعقه گیر الکترونیکی لیوا

صاعقه گیر تندر

صاعقه گیر تندر با استفاده از استاندارد NFC 17-102 توسط کشور ایران ساخته شده است. خرید صاعقه گیر تندر به دلیل قیمت و عملکرد مناسب آن، مورد توجه بسیاری از افراد است. این صاعقه گیر الکترونیکی نیاز به برق و باتری ندارد. تامین انرژی آن توسط میدان مغناطیسی که در زمان صاعقه به وجود می‌آید تامین می‌شود.

کیفیت این دستگاه به شکلی است که می‌توان در کنار رقبای خارجی خود قرار گیرد. قیمت صاعقه گیر تندر بسته به مدل و اندازه شعاع آن متفاوت است.

صاعقه گیر الیپس

این صاعقه گیر الکترونیکی با استفاده از یونیزاسیون و عملکرد خازنی انرژی خود را دریافت می‌کند. در واقع می‌توان گفت صاعقه گیر الیپس انرژی خود را از اختلاف انرژی موجود در جو به دست می‌آورد. این صاعقه گیر الکترونیکی محصول کشور فرانسه است. خرید صاعقه گیر الیپس به دلیل گارانتی طولانی مدت و قیمت مناسب برای سازه‌های مختلف توصیه می‌شود. شعاع‌های مختلف این صاعقه گیر عملکرد آن را از 84% تا 99% تضمین می‌کنند.

e7954f5b-c5fa-42e1-88c9-3cde4aedc9d1

صاعقه گیر الکترونیکی الیپس

 

صاعقه گیر امگا

یکی دیگر از انواع صاعقه گیر کشور فرانسه صاعقه گیر امگا نام دارد. این صاعقه گیر در چهار مدل مختلف در بازار ارائه می‌شود. خرید صاعقه گیر امگا به دلایلی مانند ساختار قوی در زمان برخورد صاعقه‌های متمادی، قابلیت سازگاری با شرایط آب‌وهوایی مختلف و ... توصیه می‌شود. قیمت این صاعقه گیر نیز مانند سایر صاعقه گیرهای الکترونیکی بر اساس مدل و اندازه شعاع متفاوت است. 

خرید صاعقه‌گیر الکترونیکی

اگر شما نیز به دنبال خرید صاعقه‌گیر الکترونیکی در مدل‌های مختلف هستید سایت – در خدمت شماست. این سایت با گارانتی، قیمت مناسب و تنوع بالایی که در خرید صاعقه گیر به مشتریان خود ارائه می‌دهد، گزینه‌ای مناسب برای این کار است. همواره در نظر داشته باشید که صاعقه گیر الکترونیکی با وجود هزینه اولیه، می‌تواند نقش موثری در کاهش خسارات ناشی از صاعقه داشته باشد. این موضوع زمانی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که سازه شما، دارای وسایل زیاد برقی باشد. در تمامی این موارد بهتر است تردید را کنار گذاشته و هم‌اکنون برای خرید صاعقه گیر الکترونیکی از سایت نیرو ایستااستعلام قیمت نمایید.

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها