`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

دانلود جزوه تفسیر موضوعی قرآن تایپ شده با قابلیت ویرایش

جزوه تفسیر موضوعی قرآن

جزوه تفسیر موضوعی قرآن

شامل دو فرمت پی دی اف و  ورد
تایپ شده با کیفیت بالا
با قابلیت ویرایش و جستجو

دانلود جزوه

 

بخشی از متن فایل:

وقتی داخل شد دید مرغ و خروس و گوسفند و گاو هم دارد. خیلی ناراحت شد و وقتی فهمید زمین زراعی هم دارد عصبانی شد و با پرخاشگری به آن عالم گفت این چه وضعی است؟ شما دیگر چرا فریفته دنیا شده اید. از شما بعید است که در دنیا غرق شوید. آن عالم

گفت چه کنم می خواهی همه را بگذارم و بروم. اصلاً پیشنهادی دارم ایام حج نزدیک است می خواهی فردا با هم به سمت مکه برویم. من هم هر چه دارم می گذارم و با تو همراه می شوم. درویش گفت بعید می دانم شما بتوانید چنین کنید. اما اگر بتوانید نشان می دهد که اهل دنیا نیستید. صبح فردا عالم و درویش از شهر خارج شدند و به سمت مکه حرکت کردند. آن درویش دائم منتظر آن بود که عالم بهانه بیاورد و برگردد اما دید چند منزل دور شدند و سفر جدی است. ناگاه به خود آمد و روی دست خود زد و گفت ای وای. عالم گفت چه شده؟ درویش گفت: من آن قدر حواسم به شما پرت شد که کشکولم را منزل شما جا گذاشتم. عالم گفت خوب مگر چه دانلود جزوه تفسیر موضوعی قرآن جا بگذاری. گفت نه من بدون کشکولم نمی توانم زندگی گنم!!!. 

از آن طرف ممکن است فرد میلیاردری را پیدا کنید( البته آنچه یافت می نشود، آنم  آرزوست ) هر روز چک های چند صد میلیونی از زیر دستش می آید و می رود اما هیچ وابستگی به داراییهایش ندارد و هر موقع بخواهد در جای خود خرج می کند و شب هم که می خوابد بدون قرص خواب آور و بدون هیچ نگرانی به خواب می رود با این تفکر که حتی ممکن است صبح از خواب بیدار نشود؛ این شخص اهل دنیا نیست. 

باز هم می گویم بحث ما در مورد دارایی و اینکه از چه راهی به دست آورده، حلال یا حرام و اینکه در چه راهی خرج کرده، نیست. این بحثها در جای خود قابل طرح است؛ بحث ما در مورد دل است که به چه وابسته است. 

اهل دنیا، عاشقان دنیا هستند با تمام مظاهر آن. دنیا آسمان و زمین و نعمتهای الهی نیست چراکه آنها آیات خدا و نعمتهای الهی اند. منظور از دنیا، وابستگی ماست. شخصی به کبوتر وابسته است، فردی دیگر به موبایل و یا پول و یا شهرت و یا قدرت و ... تمام اینها مصادیق و مظاهر دنیا هستند. 

امام صادق می فرماید هر دلی که وابسته به دنیا باشد هیچ وقت روی آرامش و راحتی را نخواهد دید و همیشه در سختی و رنج و بلا به سر می برد. 

شاید در ابتدای امر عجیب به نظر برسد. شاید بگویید کدام رنج و بلا؟ بیایید صدای قهقهه های مستانه شان را از ویلاهاشان بشنوید. ببینید چه عروسی هایی می گیرند؛ در چه خانه هایی زندگی می کنند و چه ماشین هایی سوار می شوند. 

برای فهم مطلب باید قدم به قدم پیش رویم تا به حقیقت مساله پی ببریم. 

اول اینکه یکی از لذت بخش ترین لذتهای دنیا، لذت » آرامش « است. آرامش حالتی است چشیدنی که در آن نه نگرانی و ترسی هست و نه غم و اندوهی و نه اضطرابی. بسیاری از دوندگی ها و تلاشهای انسانی برای رسیدن سریع تر به همین لذت آرامش است. اگر بشر روزبروز از وسایل سریع تر استفاده می کند برای این است که زود تر به آرامش برسد و زمان بهره مندی از آن را بیشتر کند. در واقع سرعت، کمال ماشین است نه کمال انسان؛ کمال انسان ،آرامش است. و البته باید به این نکته هم توجه داشته باشیم که محل آرامش در دل است نه در جسم. ممکن است جسم و بدنِ شخصی در » آسایش « باشد اما ذره ای آرامش هم در دل نداشته باشد. مثلاً فردی را می بینیم که در ساحل دریا در سایه لمیده و مشغول خوردن نوشیدنی خنک است؛ شاید سریع قضاوت کنیم و تصور کنیم که او در اوجِ آرامش است. ما چه می دانیم که او فرزند معتادی دارد و یا می خواهد همسرش را طلاق دهد و یا در معامله ای ورشکست شده است. ما از دل او خبر نداریم که چه دغدغه هایی او را به اینجا کشانده تا برای چند ساعت هم که شده از تمام اضطراب ها و اندوه ها خلاصی یابد اما باز هم نمی تواند . 

دانلود رایگان جزوه تفسیر موضوعی قرآن pdf

برخی چیزها موجب خلل در آرامش می شوند، ضد آن هستند و با آرامش سازگاری ندارند. از مهمترین آنها ترس و غم است. اگر ترس و غم وارد دل شوند آرامش از دل بیرون می رود. ترس و غم را نباید دست کم گرفت. 

روایتی بسیار زیباست که شخصی نزد امیرالمومنین(ع) آمد و از ایشان پرسید قوی ترین مخلوق خدا چیست؟ 

حضرت کمی سکوت کردند و فرمودند یکی از قوی ترین مخلوقات خدا کوه است. کوه با آن صلابت و عظمتی که دارد جزوه تفسیر موضوعی قرآن را خیره می کند و به حقارت وا می دارد. بعد از کمی مکث فرمودند البته چیزی هست که از کوه قوی تر است و آن آهن است که بر کوه غلبه پیدا می کند. و بعد از کمی تأمل باز فرمودند البته یک چیز هست که از آهن قوی تر است و آن آتش است که بر آهن دانلود جزوه تفسیر موضوعی قرآن می یابد و آن را ذوب می کند. بعد فرمودند البته آب از آتش قوی تر است چرا که بر آن غلبه می یابد. سپس فرمودند و باد از آب قوی تر است که آن را از این طرف دنیا به آن طرف می برد. و تنها موجودی که می تواند قدرت باد را به تسخیر خویش درآورد انسان است. پس قوی ترین مخلوق خدا انسان است و همین انسان قوی را کافی است خداوند غمی به دل او بیندازد تا زمین گیر شود. بنابراین قوی ترین مخلوق خدا » غم « است. 

در این روایت غیر از محتوای عجیب و زیبایی که داشت نکته مهم تری هست و آن اینکه نگاه و زاویه دید ما راتغییر می دهد. متأسفانه اکثر ما ظاهربین هستیم و به تعبیر عرفی » عقلمان در چشم مان است «. در این روایت حضرت می خواهند این مطلب را به ما گوشزد کنند که برخی چیزها شاید خیلی چشم پرکن باشد اما چیزی نیست و برخی چیزها مانند باد و یا غم اصلاً به چشم نمی آیند اما بسیار قدرتمند هستند. لازم نیست همیشه خدا برای قدرت نمایی دریا بشکافد و یا زمین را زیر و رو کند گاهی برای عذاب کردن یک قوم کافی است خداوند متعال سپاه ترس و غم را بر ایشان بفرستد. این است قدرت نمایی خدای عزوجل . 

به هرحال غم و ترس مخل آرامش انسان است و با آن قابل جمع نیستند. اما اصل مطلب این است که دلی که عاشق دنیاست هیچ وقت روی آرامش را نخواهد دید چراکه همیشه غم و ترس همراه اوست. غم نداشته ها و ترس از دست دادن داشته ها عیش او را منّقّص کرده، دائماً او را آزار می دهد. 

برای مثال فردی را می بینیم که عاشق موبایل است( موبایل باز )و یا عاشق ماشین است و در حال حاضر موبایل و ماشینی که دارد از ما به مراتب بهتر است .به همین خاطر ما انتظار داریم شادی و آرامش او بیشتر از ما باشد اما وقتی با او صحبت می کنیم می گوید: دلتان خوش است! من چند مرحله از موبایل یا ماشینِ روز عقب هستم. 

افرادی را می بینیم که در خانه های آنچنانی زندگی می کنند با دانلود جزوه تفسیر موضوعی قرآن بسیار زیاد اما تنها چیزی که در این خانه ها پیدا نمی شود آرامش است؛ صاحب خانه تا چند قرص خواب آور نخورد خوابش نمی برد. مسکن یعنی محل سکونت و سکونت یعنی آرامش. این به این معناست که قرار است خانه ی انسان، محل آرامش او باشد در حالی که برای بسیاری از افراد برعکس است و تنها جایی که آرامش نیست خانه است هر چند ثروت و مال فراوان باشد. 

قرار است اشیائی که در تملک ماست برای رفاه و آرامش ما باشد و در خدمت ما باشد اما برخی از ماها در خدمت کفش و لباس و موبایل و ماشین و منزل مان هستیم. زهد این نیست که از مال دنیا نداشته باشیم زهد این است که به تعبیر امیر بیان(ع) مالک، باشیم نه مملوک. یعنی آن قدر مسلط بر اموالمان باشیم که در جایی که عقل و عرف می گوید باید خرج کنیم به راحتی بتوانیم آن را خرج کنیم؛ هم خود استفاده کنیم و بهره ببریم و هم اطرافیان مان .

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها