`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ اگهی

عمارت کلاه فرنگی شیراز

عمارت کلاه فرنگی شیرازعمارت کلاه فرنگی یکی از آثار تاریخی شهر شیراز می باشد. این بنای تاریخی که زمان ساخت آن در دوره زندیه بود با نام های باغ نظر، باغ موزه، باغ شاهزاده، آرامگاه وکیل، عمارت چهارفصل یا باغ حکومتی نیز نام برده می شود.

عمارت کلاه فرنگی شیراز از جذاب ترین و دیدنی ترین جاذبه های تاریخی واقع در این منطقه بوده و در مرکز شهر میان باغ سرسبزی قرار گرفته است.این عمارت با داشتن قدمت بسیار طولانی به دوران حکومت زندیه برمی گردد و پیکر کریم خان زند در شاه نشین شرقی این عمارت دفن شده است و با توجه به تلاش های بسیار انجمن آثار ملی ایران این عمارت به عنوان موزه پارس در حال حاضر به فعالیت مشغول بوده و آثار باقی مانده از دوران قبل از اسلام را در خود جای داده است. در این مقاله از آس چارتر به معرفی این بنای زیبا می پردازیم. برای سفر به شیراز و بازدید از این بنا تاریخی شما می توانید از سایت آس چارتر بلیط پرواز مشهد شیراز را به راحتی و با کمتر از سه دقیقه تهیه نمایید.

عمارت

آثار دیدنی عمارت کلاه فرنگی در شیراز

پس از مرگ کریم خان زند پیکرش را در عمارت کلاه فرنگی دفن کردند اما در دوران حکومت محمدخان قاجاریه به دلیل کینه ای که از وی داشت استخوان های باقی مانده پیکر زندیه را به زیر پلکان کاخ گلستان تهران انتقال داد و در زمان حکومت رضا شاه دوباره نبش قبر و استخوان های کریم خان زند به عمارت بازگردانده شد. این عمارت در سال 1315 با همت انجمن آثار ملی ایران و تلاش های بسیار شادروانان علی اصغر حکمت شیرازی، فریدون تولای و علی سامی تغییر کاربری داد و در حال حاضر به عنوان موزه پارس به فعالیت مشغول می باشد. آثار دیدنی موزه پارس به دوران ما قبل تاریخ و اسلام برمی گردد. در این مکان از قدیمی ترین و تاریخی ترین آثار برجای مانده وجود دارد. تعدادی از قرآن های تاریخی به خط منسوب از امام علی، امام حسن، امام صادق و چند تن از صحابه ی پیامبر که در زمان های گذشته در مسجد عتیق شهر شیراز نگهداری می شدند امروزه در این موزه مورد بازدید قرار داده شده است. آثار و اشیا موجود در آن، شامل اشیاء ماقبل تاریخ و دوران اسلامی است که از جمله این آثار؛ ظروف سفالی، مفرغی، کتب خطی، تابلوهای نقاشی و آثار لاکی مربوط به ادوار مختلف می باشد. ظروف مربوط به دوران قبل از اسلام و شمشیر شخصی کریم خان زند از دیگر آثار موجود در این عمارت می باشند.

معماری عمارت کلاه فرنگی

این عمارت به شکل هشت ضلعی با آزاره های سنگی یکپارچه، کاشی کاری منظم و یک دست، نقاشی های متفاوت و جذاب از مرغ ، گل و مناظر شکارگاه از معماری بسیار متحیری بهره مند می باشد. داخل عمارت یک تالار وجود دارد که بخش مرکزی آن گنبد دار و دارای چهار شاه نشین جانبی است و در چهار سوی ساختمان چهار آب نما وجود دارد که آب نمای بخش شمالی ساختمان در مسیر خیابان زندیه واقع شده است. عمارت کلاه فرنگی شیرازفضاهای درونی بنا شامل یک بخش مرکزی و چهار شاه نشین جانبی است. سطوح داخلی عمارت شامل طاق ها، میان طاق ها، مقرنس‌کاری‌ها و طاقچه‌ها است که تمامی نقوش داخل عمارت مشتمل بر طرح های اسلیمی و گل و مرغ می باشد. یک آب نمای یک پارچه از سنگ مرمر نیز در کف طراوت فضای داخلی را موجب گردیده است. پس از مرگ کریم خان وی را در این مکان بنا به وصیت نامه اش (وکیل الرعایا) به خاک سپردند و بخاطر همین دلیل است که این عمارت را آرامگاه وکیل می خوانند اما آقا محمد خان قاجار در سال 1206 خورشیدی بدلیل کینه‌ توزی دستور نبش قبرکریم خان را صادر کرد و استخوان‌های وی را به کاخ گلستان منتقل کردند و در زمان پهلوی اول استخوان‌ها نبش قبر گردید و به این مکان عودت شد.

عمارت

ماهیت کنونی عمارت کلاه فرنگی شیراز

در سال 1315 با پیگیری های بسیار شادروانان علی اصغر حکمت شیرازی ، فریدون توللی و علی سامی این عمارت را تغییر کاربری دادند و آن را به موزه تبدیل کردند. هم اکنون موزه پارس درون عمارت کلاه فرنگی قرار گرفته است و اشیاء مربوط به ماقبل تاریخ و همچنین دوران اسلامی در آن نگهداری می شوند.

موزه پارس

موزه پارس درون عمارت کلاه فرنگی شیراز واقع شده است. این موزه که در سال 1315 احداث گردید آثاری همچون کتب خطی، تابلو های نقاشی، آثار لاکی و ظروف سفالی مربوط به دوران پیش از تاریخ و دوران اسلامی را در خود جای داده است. قرآن های خطی که به امیر المومنین (ع) و امام حسن (ع) و امام صادق (ع) منسوب شده اند، نیز در این موزه قرار دارد. از بین قرآن هایی که در این موزه قرار گرفته اند دو نمونه ویژه در بین آنها مشاهده می شود که یکی از آنها قرآنی است که در قرن ششم آن را در دروازه قرآن شیراز قرار دادند و دیگری قرآنی با خط عثمان خلیفه سوم می باشد. قرآن قرار گرفته در دروازه قرآن در قرن ششم توسط سلطان ابراهیم بن شاهرخ تیموری نوشته شده است. در سال 1316 که یکسال از احداث موزه پارس گذشته بود این قرآن را به آنجا برده و نگهداری نمودند. چیزی که درباره این قرآن جالب است بدانید این نکته می باشد که در بین عموم مردم شایع شده بود هر برگ این قرآن وزنی برابر 17 من دارد و وزن کل قرآن نیز 17 من است. در این موزه یک تابلو از کریم خان زند در حال قلیان کشیدن نیز وجود دارد. در این تابلو که شهرتی به نسبت زیاد دارد افرادی معروفی را نیز نقاشی نموده اند. جعفر نقاش، خالق این اثر شناخته شده است. در موزه پارس آثار دیگری از نقاشان دیگری همچون میرمصور و صدرالدین شایسته که شاگردان کمال الملک بوده اند نیز دیده می شود. شمشیر کریمخان زند نیز در این موزه نگهداری می شود. یکی از آثار تاریخی قابل توجه یک سنگ مدور و به شکل استوانه در بخش غربی باغ است. به این سنگ لوح تاریخ می گویند و در سه دوره تاریخی مختلف سلجوقی، صفوی و قاجاریه بر روی آن به خطوط ثلث نسخ پهلوی و نستعلیق سه کتیبه نگاشته اند.

 

بهترین زمان بازدید از عمارت کلاه فرنگی در شیراز

با توجه به اینکه شهر شیراز یکی از محبوب ترین شهرهای توریستی و گردشگری در کشورمان می باشد سالانه انبوهی از گردشگران و توریست ها این شهر را در اولویت سفرهای تفریحی و گردشگری خود قرار می دهند. از این جهت می توان گفت در فصل تابستان ازدحام و شلوغی قابل توجهی در این شهر حاکم می باشد.

* مطلب فوق رپرتاژ اگهی می باشد و سایت شمانیوز مسئولیتی بابت آن ندارد . 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها