`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر

کاشت نهال مستلزم داشتن دانش و مهارت زیاد در زمینه کشاورزی می باشد. قبل از اقدام به کاشت نهال، باید اقلیم آب و هوایی و شرایط مناسب کاشت آن نهال را هم بدانید.

اگر کاشت نهال شما غیر اصولی و بدون داشتن اطلاعات باشد، نتیجه ی پایانی کار یک نهال خشک شده می شود. اگر شما نیز به فکر خرید نهال و کاشت آن در مناطق سردسیر هستید، توصیه میکنیم تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

طبق تحقیقات صورت گرفته، کشور ما دارای چندین اقلیم آب و هوایی مختلف می باشد. یکی از آنها اقلیم سرد است.

شرایط جوی مناطق سردسیر

  • این مناطق دارای زمستان های سرد و تابستان های معتدل می باشند.
  • دارای اختلاف دمای زیاد در شب و روز
  • رطوبت هوا در این مناطق بسیار پایین است.
  • زمستان های این مناطق بسیار سرد و با بارش فراوان برف همراه است.

 ما به شما این توصیه را می کنیم قبل از خرید نهال، آب و هوای محل کاشت نهال توجه کنید. در واقع نهال را باید با توجه به شرایط اقلیمی حاکم بر منطقه مورد نظر انتخاب کرد. معمولا می توان نهال ها را به دو دسته ی نهال های سردسیری و نهال های گرمسیری تقسیم کرد. نهال های گرمسیری مناسب مناطقی هستند که دارای آب و هوای خشک هستند و نهال های سردسیری برای مناطقی که آب و هوای سردی دارند مناسب می باشد. در واقع می توان گفت نهال های گرمسیری به آب و هوای سرد و نهال های سردسیر به آب و هوای گرم و خشک حساس هستند. پس این نکته مهم را در هنگام خرید نهال از یاد نبرید.

 

بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر

طبق مطالعات انجام شده در ایران، 15 اسفند که روز درختکاری نیز می باشد زمان مناسبی برای اینکار می باشد. البته روزهای قبل و بعد از روز درختکاری نیز مناسب کاشت نهال می باشند. این زمان یک زمان تقریبی است و در زمان کاشت نهال حتما نسبت به شرایط منطقه و آب و هوای محیط خود اقدام به کاشت نهال کنید. کاشت نهال در مناطق سردسیر یک مسئله بسیار مهم و حائز اهمیت می باشد. مدت زمان کاشت نهال در مناطقی که دارای آب و هوای سرد هستند کوتاه می باشد. اما بهترین زمان کاشت نهال در مناطق سردسیر را می توان بعد از گذراندن پاییز و زمستان  دانست.

در نتیجه بهترین زمان کاشت نهال زمانی است که، نهال در حال بیدار شدن از خواب زمستانی است. این زمان اواخر زمستان و ابتدای فصل بهار می باشد. اگر در فصل پاییز، زمانیکه هوا هنوز سرد است نهال را بکارید، نهال شما به علت مقاومت پایینی که دارد دچار آسیب می شود.

بهترین نهال برای مناطق سردسیر

اگر به دنبال دستیابی به محصول باکیفیت و همچنین سودآوری هستید، باید از زمان اقدام به کاشت نهال تا زمان برداشت میوه ها از نهال خود مراقبت کنید و اقدامات لازم را انجام دهید. در واقع در زمان خرید نهال برای مناطق سردسیر به این نکته توجه کنید که، نهالی را خریداری کنید که دیر گل باشد تا سرمای هوا در زمان شکوفه دادن نهال کم شده باشد. همچنین شکوفه های نهال خریداری شده نسبت به سرما مقاوم باشد.

در کشور ما قسمت نوار شمالی، معمولا دارای آب و هوای سرد هستند و در فصل زمستان این مناطق نسبت به شهرهای دیگر بیشتر شاهد بارش های برف هستند. دمای هوا در این مناطق در روز خنک ولی به هنگام شب بسیار سرد می شود. از جمله ی این شهرها می توان از همدان، اردبیل، تبریز و ... نام برد. نهال های مناسب برای مناطق سردسیر دارای ارقام مختلفی میباشند از جمله درختانی که کشاورزان در این مناطق می توانند در مناطقسردسیر اقدام به کاشت آن کنند، می توان به درختان گردو، گلابی، بلوبری، آلبالو و گیلاس اشاره کرد.

خرید نهال گردو

در ادامه به معرفی مختصری از نمونه نهال های مناسب مناطق سردسیری می پردازیم. البته لازم به ذکر است که انواع نهال ها دارای نوع ریشه لخت و نهال گلدانی میباشد.

نهال سیب

  • این نهال نسبت به سرما مقاومت بالایی دارد. درخت سیب برای مناطقی که دارای آب و هوای معتدل و سرد هستند، انتخاب مناسبی می باشد. درخت سیب حتی می تواند در دمای 40- درجه نیز مقاومت داشته باشد. هر چه دمای هوا در زمان رسیدن میوه سردتر باشد، بافت و مزه سیب دریافتی شما بسیار لذیذتر می شود. در صورتی که این نهال در مناطقی کاشته شود که شرایط آب و هوایی زمستان های آنجا نسبتا گرم باشد، نهال سیب شما خوب به عمل نمی آید.

نهال گیلاس

  • از دیگر نهال های سردسیری، گیلاس می باشد. این نهال هم به گرمای شدید حساس می باشد و در مناطقی که آب و هوای سرد دارند به خوبی رشد می کند. اگر منطقه کاشت نهال شما دارای رطوبت و آب و هوای شرجی می باشد، به هیچ وجه اقدام به کاشت نهال گیلاس نکنید.

نهال گردو

  • ارقام مختلف نهال گردو به دو دسته دیر گل و زود گل تقسیم می شوند. رقم دیرگل نهال گردو، تحمل سرمایی بالایی دارند. نهال های گردو می توانند سرماهای شدید فصل پاییز و زمستان را تحمل کنند بدون آنکه به آنها آسیبی برسد. اگر در منطقه ای هستید که چنین شرایط آب و هوایی را دارد، از کاشت نهال گردو به هیچ وجه غافل نشوید. از ارقام معروف نهال گردو دیرگل می توان به نهال گردو فرنور، نهال گردو چندلر، نهال گردو کانادایی اشاره کرد. این ارقام بهترین و مناسب ترین گزینه های کاشت در مناطق سردسیری می باشد.

نهال به

  • به جزء نهال های دیر گل می باشد. این نهال در مناطقی که دارای آب و هوای سرد و خشک هستند انتخابی هوشمندانه می باشد.

نهال گلابی

  • انواع نهال های پیوندی گلابی مناسب مناطق سردسیری می باشند. نهال گلابی در این مناطق رشد خوبی دارد و علی رغم سرمای هوا، می تواند محصول نهایی خوبی به شما ارائه دهد. انواع مختلف گلابی از جمله گلابی شاه میوه، گلابی نطنز و ... انتخابی مناسب برای این مناطق می باشد.

نهال بادام

  • از دیگر نهال های سردسیری، نهال بادام می باشد. بهترین مناطق برای رشد بادام مناطقی هستند که دارای زمستان های سرد و بهار معتدل می باشند. از ارقام بسیار مناسب نهال بادام برای کاشت در اینگونه مناطق می توان به نهال بادام خوشه ای اشاره کرد. نهال بادام خوشه ای یک نهال دیر گل می باشد. نوع دیرگل انتخاب مناسبی برای مناطق سردسیر می باشد زیرا زمان شکوفه دادن از سرمای هوا کاسته شده و سرمای هوا بر روی گل دهی و کیفیت بادام ها نیز اثری ندارد.

خلاصه مطلب:

با توجه به نکاتی که ذکر شد و همچنین انواع نهال هایی که معرفی شد، در صورت نیاز به خرید نهال با کیفیت بالا و مناسب باید حساسیت های بیشتری را لحاظ کرد. یکی از این موارد تهیه از مراکز معتبر میباشد، توصیه ما به شما خرید نهال از نهالستان اکین نهال میباشد. این مجموعه یکی از بزرگترین نهالستان های کشور میباشد.

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها