شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

مقایسه ویدیو کنفرانس با اسکایپ؛ برتری با کدام است؟

مقایسه ویدیو کنفرانس با اسکایپ؛ برتری با کدام است؟

امروزه بسیاری از نرم افزارهای پیام رسانی که در دست مردم قرار داد و کاربرانی میلیونی و یا میلیاردی به خود دیده اند قابلیت های تماس تصویری را به خدماتی که ارائه می دهند اضافه کرده اند و کاربران به راحتی می توانند تماس تصویری را حتی با چندین کاربر به طور همزمان با کیفیت بسیار خوبی تجربه کنند.

واتسپ، تلگرام اسکایپ و یا حتی اینستاگرام پلتفرم هایی پر قدرت با این قابلیت می باشند اما موضعی که در ادامه قرار است به آن بپردازیم بررسی این پیام رسان ها نیست بلکه سوالی است که ممکن است برای بسیاری از کاربران قابل توجه باشد و آن هم این است که مهم ترین تفاوت ویدیو کنفرانس با اسکایپ و نرم افزار های مشابه ارتباط های تصویری چیست ؟ و چرا سازمان ها برای برقراری ارتباط با دیگر سازمان ها و یا افراد و یا در یک جلسه  از ویدیو کنفرانس استفاده می کنند و هزینه های بسیار زیادی را خرج خرید تجهزات ویدیو کنفرانس می کنند. و این که در ادامه قرار است به شما مهم ترین پلتفرم ها نرم افزار های ویدیو کنفرانسی انلاین و افلاین را معرفی کنیم.

اهمیت ویدیو کنفرانس وارتباط ویدیویی  

به احتمال زیاد بعد از همه گیری کرونا  بود که استفاده از ارتباطات ویدیویی به شکل بسیار زیادی در سراسر دنیا اوج گرفت و افراد به دنبال راحت ترین و سریع ترین راه برای شرکت در جلساتی بودند که تا قبل از آ برای آنها هزاران کیلومتر را طی می کردند. خیلی از افراد امروز به دنبال استفاده از بهترین امکانات و تجهیزات برای برقراری یک ارتباط تصویری خوب هستند. طبق نظر سنجی که اخیرا در این زمینه در بین کارمندان در آمریکا انجام شده است 89 درصد از افراد ارتباط ویدیویی را به دلیل راحتی و سرعت و کیفیت مطلوب به ارتباط های حضوری تر جیح داده اند و در همین کشور در سال اخیر 75 درصد از جلسات به شکل ویدیو و از طریق استفاده از تجهیرات ویدیو کنفرانس انجام شده است.

زوم یا اسکایپ  ؟

زوم یک  پلتفرمی بسیار حرفه ای است و یک فناوری نوآورانه و پیشرفته مبتنی بر تکنولوژی  ابر بوده که تجهیزات کاملی از ابزار ها و تجهیزات یک کنفرانس خوب و حرفه ای را در خود جای داده است.

بسیاری از افراد از زوم برای راه اندازی و اداره کلاس های انلاین ستفاده می کنند ودر چند سال اخیر هم توانسته به خوبی جای خود را در بین کاربران بدست بیاورد و به محبوبیت بالا نیز برسد.

 در آن سو اما اسکایپ کمی قدیمی تر از زوم بوده و البته بیشتر مورد استفاده کاربران نیز قرار گرفته است از طریق اسکایپ می توانید ارتباط با کارمندان خود را از طریق پیام‌رسانی فوری، اشتراک‌ گذاری صفحه، اشتراک‌گذاری فایل، و همچنین تماس‌های ویدیویی یا صوتی غیررسمی از کامپیوتر ها تلفن همراه  را داشته باشید.مانند زوم، رابط چت بصری اسکایپ به کاربران اجازه می دهد پیام های سریعی را برای سایر کاربران ارسال کنند. کاربران می توانند بدون دردسر ویدیو را با صدا مستقیماً از پنجره چت خود تماشا کنند.

38dcb4a0-7fae-4ebd-a027-dc66e42934b2

مهم ترین تفاوت های ویدیو کنفرانس و اسکایپ کدام است ؟

حال که به مقایسه ویدیو کنفرانس با اسکایپ رسیده ایم  وقرار است که مزایا  و معایب این دو را با هم بررسی کنیم بهتر است که بدانیم که بسیاری از کابران و افرادی که از تجهیزات ویدیو کنفرانس  و به طور کلی از سیستم های صوتی و تصویری  کنفرانسی استفاده می کنند از پلتفرم های مانن اسکایپ و زوم متنفر نبوده و نیستند زیرا اعتقاد دارند که از این نرم افزار ها بهتر است برای ارتباط موثر تر با مشتریان خود استفاده کرده و برای ارتباطات درون سازمان و بین سازمانی بهتر است که از ویدیو کنفرانس استفاده کنند.

محدودیت های اسکایپ

از جمله محدودیت های مهمی که می تواند گریبان گیر یک ارتباط کنفرانسی که از طرق اسکایپ برقرار می شود محدودیت در زبان است در اسکایپ کاربران فقط می توانند ازیک زبان واحد استفاده کنند و لی درویدیو کنفرانس می توانید با استفاده از زبان های مختلف و همچنین استفاده از پروتکل های ارتباطی به نام h 323  می توانید با دیگر ویدیو کنفرانس ها ارتباط برقرار کنید.

نکته دیگری که می تواند جزو معایب استفاده از اسکایپ محسوب شود این است که شما فقط زمانی می توانید از طریق اسکایپ با فرد و یا افرادی ارتباط برقرار کنید که آنها نیز از همین پلتفرم استفاده کنند و دارای اکانت اسکایپ نیز باشند.

امنیت

ارتباطات ویدیو کنفرانسی به طور کل به دلیل این که بدون واسط انجام می گیرد و ازطریق ارتباط میان آی پا به طور مستقیم است می توان گفت که امنیت بیشتری نسبت به اسکایپ و همچنین زوم دارد.

در رابطه با امنیت در اسکایپ  نکته ای که در این موضوع وجود دارد این است که ارتباط در این پلتفرم با واسطه بوده و بر بستر پروتکل ها و سرورهای اسکایپ انجام می شود البته باید گفت شاید بسیاری از سازمان ها به همین دلیل است که از ویدیو کنفرانس استفاده کرده و دلشان نمیخواهد که از پلتفرم هایی واسط برای ارتباط استفاده کنند.

38dcb4a0-7fae-4ebd-a027-dc66e42934b2

دوربین

در مقایسه ویدیو کنفرانس با اسکایپ در استفاده از  قابلیت های دوربین میتوان گفت  که این دو اختلاف فاحشی را باهم در این زمینه  دارند  زیرا دوربین هایی که در تجهیزات ویدیو کنفرانس استفاده می شود قابلیت کنترل از راه دور  وهمچنین زوم را دارد اما در اسکایپ کاربر به دلیل استفاده از دوربین های وب کم و کامپیوتر قابلیت زوم و چرخش را ندارند.

میکروفن

عامل مهم دیگر در تفاوت این دو سیستم ارتباط تصویری با یکدیگر میکروفن ها هستند میکروفن های مورد استفاده در سیستم های کنفرانسی می توانند صدا را با وضوح بسیار بالا در محل مورد استفاده پخش کنند. در سالن های بزرگ امکان سری کردن میکروفن کنفرانس وجود دارد و افراد بدون کمترین نویز و همچنین بدون بازگشت صدای خود می توانند به ارتباط بپردازند.

این موضوع در اسکایپ و پلتفرمی های شبیه به آن بسیار کمتر بوده و اینجا هم تجهیزات ویدیو کنفرانس گوی سبقت را از اسکایپ ربوده است زیرا به دلیل یکپارچگی این دوربین و میکروفن در اسکایپ صدا با بازگشت و همچنین همراه با نویز و با کیفیتی پایین پخش خواهد شد.

 به طور کلی و در پایان باید گفت در مقایسه ویدیو کنفرانس با اسکایپ می توان گفت که هر چند که اسکایپ و یا زوم می تواند به طور رایگان نیاز بسیاری از کاربران را رفع کند اما بسیاری از سازمان ها به دلیل رعایت  دسیپلین و همچنین کلاس کاری خود علاقه به استفاده از  این تجهیزات صرف هزینه های زیاد برای تجهیز کردن خود هستند.

3201b07e-4d6d-46d1-b2a9-dc641f5c1b7a

دیگر تجهیزات وابسته به ویدیو کنفرانس

علاوه بر ویژگی ها و قابلیت هایی که در این مطلب به آن اشاره کردیم در این سیستم ها به راحتی می توانید تجهیزات و لوازم دیگری که می تواند به ارتباطی موثر بیانجامد نیز به سیستم های خود متصل کنید یکی از این تجهیزات بلندگو سقفی است که به خوبی می تواند در یک فضای بزرگ کمک بسیار زیادی به شما در همایش ها ، کنفرانس ها و دیگر جلسات شما بکند. استفاده از این اسپیکرها که هم بسیار زیبا بوده و به دلیل قرار گیری در سقف و یا دیوار می توانید جلوه ای زیبا به فضای مورد نظر شما بدهد.

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

تبلیغات متنی