`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

بهترین زمان برای سفر با تور گرجستان

بهترین زمان برای تور گرجستان ، تابستان است. زیرا نوامبر تا آوریل هوا در گرجستان سرد است و دما به زیر صفر می رسد.

بهترین زمان برای تور گرجستان ، تابستان است. زیرا نوامبر تا آوریل هوا در گرجستان سرد است و دما به زیر صفر می رسد. با این حال، هوای سرد می تواند از اوایل اکتبر شروع شود و تا اواسط مارس ادامه یابد. گرجستان در ماه ‌های زمستان، به‌ویژه در شمال کشور، شاهد برف سنگینی است. این برف هم اسکی‌ بازان و هم سوارکاران آزاد را به پیست ‌های اسکی مانند گوداوری، که با دو ساعت رانندگی به شمال از تفلیس فاصله دارد، جذب می‌کند.

 

 

چگونه با هواپیما به گرجستان برویم

  • با وجود اینکه در حاشیه اروپا قرار دارد، منطقه ای قابل دسترس برای سفر است. فرودگاه ‌های بین‌المللی تفلیس، کوتایسی و باتومی توسط شرکت‌ های متعددی از جمله خطوط هوایی ملی گرجستان ایرویز خدمات رسانی می‌کنند. پرتکرارترین پرواز ها از ترکیه و کشورهای حوزه خلیج فارس هستند. ساده ترین مکان برای پرواز فرودگاه بین المللی تفلیس است که پروازهای منظمی از شهرهای اروپای غربی و خاورمیانه دریافت می کند. لیست خطوط هوایی مقرون به صرفه که به گرجستان خدمات رسانی می کنند مرتباً تغییر می کند، اما تفلیس و کوتایسی قطب اصلی هستند. شهر تفریحی ساحلی باتومی توسط تعداد انگشت شماری از خطوط هوایی، با پروازهای منظم به ترکیه، اوکراین و خاورمیانه خدمات رسانی می شود.

 

رفت و آمد در شهرهای گرجستان

رفت آمد شهری در تور گرجستان اهمیت زیادی دارد. شهر های بزرگ گرجستان دارای سیستم های حمل و نقل عمومی نسبتاً سازمان یافته ای هستند، اگرچه حمل و نقل عمومی یکپارچه چندان زیاد نیستند. تفلیس تنها شهر دارای مترو است. در بقیه گرجستان، وسایل حمل و نقل اصلی اتوبوس و مارشوتکی (مینی بوس) به سبک روسی هستند. متروی تفلیس گرجستان فقط دو خط دارد. برای گشت و گذار در شهر، کارت مترومونی را از باجه بلیط ایستگاه مترو خریداری کنید و از آن برای پرداخت هزینه سفرهای مترو، اتوبوس های شهری و مارشوتکی استفاده کنید. اتوبوس‌های شهری بر اساس برنامه ‌هایی که بر روی تابلو های دیجیتال در ایستگاه‌ های اتوبوس نمایش داده می‌شوند، حرکت می‌کنند. اما marshrutky بیشتر از اتوبوس‌ها حرکت می‌کنند، که آنها را به وسیله حمل‌ونقل مطلوبی برای مردم محلی تبدیل می‌کند.

 

d368d109-edea-44fe-b367-967371699f25

سفر در اطراف

در تور گرجستان به این واقعیت می رسید که مارشوتکی علاوه بر اینکه ستون فقرات حمل‌ونقل عمومی در شهرها است، پرمصرف‌ترین نوع حمل‌ونقل در سفر در سراسر کشور است. خدمات بین مراکز اصلی، بسته به مقصد تقریباً هر ساعت یک بار انجام می شود. گرجستان همچنین دارای یک سیستم قطار نسبتاً سازمان یافته است که توسط راه آهن گرجستان اداره می شود. با این حال، از زمان اتحاد جماهیر شوروی، این شبکه به آرامی در حال ارتقاء است. تنها قطار نسبتاً سریع در مسیر تفلیس – باتومی حرکت می کند.

 

نکات پولی

هنگام سفر به گرجستان با گردشگری تامارا  به این نکته توجه کنید که دستگاه های خودپرداز به طور گسترده در دسترس هستند. اکثر مشاغل، از جمله هتل ها، فروشگاه های رفاه، رستوران ها و داروخانه ها، پرداخت های کارتی را می پذیرند. با این حال، اگر به سمت کوه ها یا روستاهای دورافتاده می روید، حتما پول نقد همراه خود ببرید. دلار آمریکا و یورو مفیدترین ارزهایی هستند که می توان به عنوان پول نقد پشتیبان حمل کرد.

 

هزینه سفر در گرجستان

بسته به نحوه سفر، گرجستان می تواند گران یا بسیار مقرون به صرفه باشد. هتل های زنجیره ای بین المللی مناسب کسانی است که مایل به خرج کردن هستند. اما گرجستان دارای تعداد زیادی هتل بوتیک کوچک، مهمانخانه های ارزان قیمت و آپارتمان های اجاره ای است. تفلیس، کوتایسی و باتومی از امکانات اقامتی برخوردار هستند. اجاره یک آپارتمان مرکزی از Airbnb می تواند حداقل 100 لاری (35 دلار آمریکا) برای یک شب هزینه داشته باشد. در حالی که هزینه یک اتاق هتل متوسط از 40 لاری (15 دلار آمریکا) به بالا خواهد بود.

 

d73826e6-49f1-4e8a-9485-22ef5fd67a92

سفر به گرجستان

 

  • هیچ رستورانی با ستاره میشلین ندارد، اما غذا های ملی گرجستان به عنوان بهترین غذاهای قفقاز شناخته می‌شود و فرصت ‌های زیادی برای پذیرایی با هر رنج قیمتی وجود دارد. یک وعده غذایی در یک رستوران گران‌ قیمت با یک بطری شراب گرجستانی می‌تواند 100 لاری (35 دلار آمریکا) یا بیشتر برای شما هزینه داشته باشد، اما خوردن در رستوران ‌های محلی به ندرت بیش از 20 لاری (7 دلار آمریکا) هزینه دارد.

قیمت حمل‌ونقل عمومی در شهرهای بزرگ می‌تواند برای یک مارشوتکای محلی 1 لاری (0.34 دلار آمریکا) باشد. بلیط برای سفر در سراسر کشور با marshrutka و اتوبوس بسته به مقصد متفاوت است. هزینه سفر بین تفلیس و باتومی حدود 30 لاری (10 دلار آمریکا) است. بازدید از مناظر نیز قیمت متوسطی دارد - هزینه ورودی موزه از 3 لاری (1 دلار آمریکا) تا 15 لاری (5 دلار آمریکا) متغیر است.

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها