`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

مزایای جدید مکمل سی ال ای برای بدن

سی ال ای (CLA) یک اسید چرب طبیعی است که در گوشت و محصولات لبنی یافت می‌شود. مکمل سی ال ای برای بدن فواید بسیاری دارد. مکمل‌هایی چون سی ال ای کارن ، سی ال ای دوبیس و سی ال ای مگنوم از مواردی هستند که داروخانه روشا جهت تامین این اسید چرب پیشنهاد می‌شود.

مزایای جدید مکمل سی ال ای برای بدن

قصد مصرف مکمل ‌های سی ال ای را دارید اما همچنان از اثرات شگفت‌انگیز آن بی خبرید یا برای مصرف آن دودل هستید توصیه می‌کنیم تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید تا با فواید سی ال ای (CLA) به طور کامل آشنا شوید.

فواید سی ال ای (CLA)

سی ال ای (CLA)  دارای فواید بسیاری برای افراد در زمنیه‌های مختلف است. فواید سی ال ای (CLA) شامل مواردی می شود که در این بخش  به طور کامل به ذکر هر یک پرداخته‌ایم. شواهد قانع کننده‌ای  نشان می‌دهد که سی ال ای (CLA) می‌تواند عملکرد متابولیک جوانی را تقویت کند و چربی بدن را کاهش دهد.

از فواید سی ال ای (CLA) کاهش نسبت توده و رسوب چربی بدن به خصوص در ناحیه شکم و افزایش رشد عضلات است. یکی از مکانیسم‌هایی که به موجب آن سی ال ای (CLA) چربی بدن را کاهش می دهد، افزایش حساسیت به انسولین است تا اسیدهای چرب و گلوکز بتوانند از غشای سلول های عضلانی عبور کرده و از بافت چربی دور شوند. این امر باعث بهبود نسبت ماهیچه به چربی می‌شود.

چرا باید از مکمل سی ال ای (CLA) استفاده کنیم؟

اخیرا پس از بررسی‌ها و تحقیقات بسیار زیاد مشخص شد که افراد در مقایسه با نسل های قبلی خود، دچار کمبود سی ال ای (CLA) هستند و این مسئله به دلیل مصرف کمتر گوشت قرمز و چربی‌های مفید است. همچنین به نظر می‌رسد تغییرات در شیوه‌های تغذیه گاوها و دام‌‌ها نیز باعث کاهش محتوای CLA در گوشت و شیر شده است. برای تولید بهینه سی ال ای (CLA)، گاوها باید به جای پروار شدن مصنوعی با انواع خوراک، از علف‌ها تغذیه کنند. گوشت گاوهایی که با علف تغذیه می‌شوند تا چهار برابر حاوی سی ال ای (CLA) هستند. محصولات لبنی امروزی تنها حدود یک سوم محتوای سی ال ای (CLA) را دارند. یکی از دلایل بزرگ اپیدمی چاقی فعلی در اکثر کشورها می‌تواند به دلیل کمبود سی ال ای (CLA) باشد.

CLA چربی بدن را تا 88 درصد کاهش می‌دهد.

اخیرا یک مطالعه در دانشگاه ایالتی لوئیزیانا تأیید کرد که تغذیه موش‌های نر با رژیم غذایی غنی‌شده با سی ال ای (CLA) به مدت 6 هفته منجر به کاهش 43 تا 88 درصدی چربی بدن، به خصوص در ناحیه چربی شکم (حتی زمانی که موش‌ها با رژیم غذایی پرچرب تغذیه می‌شدند) شده است. این تأثیر تا حدی به دلیل کاهش دریافت کالری توسط موش‌های حاوی سی ال ای (CLA) و تا حدودی به دلیل تغییر در متابولیسم آنها بود.

سی ال ای (CLA) حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد

مطالعه‌ای روی موش‌های دیابتی نشان داد که بخشی از اثربخشی سی ال ای (CLA) در جلوگیری از چاقی ممکن است در توانایی آن برای عمل به عنوان یک حساس‌کننده قوی به انسولین، در نتیجه کاهش مقاومت به انسولین و کاهش سطح انسولین باشد. از آنجایی که انسولین بالا عامل اصلی چاقی است، حفظ انسولین در محدوده طبیعی بسیار مهم است. با فعال کردن آنزیم‌های خاص و افزایش انتقال گلوکز به داخل سلول‌ها، سی ال ای (CLA) باعث کاهش سطح قند خون و عادی‌سازی سطح انسولین می‌شود.

 بنابراین، علاوه بر ضد آتروژن و ضد سرطان بودن، سی ال ای (CLA) ضد دیابت نیز هست که یکی از فواید بسیار عالی سی ال ای (CLA) محسوب می‌شود. استفاده از مکمل سی ال ای (CLA)  به جلوگیری از دیابت بزرگسالان کمک می‌کند که با مقاومت به انسولین ایجاد می‌شود.

e2e05cbc-a5f4-4583-b969-ea47ab164bfa

مکمل سی ال ای (CLA) به جلوگیری از شروع، ترویج و متاستاز سرطان سینه کمک می‌کند

در مطالعه ای که در موسسه سرطان Roswell Park در بوفالو انجام شد، به‌نظر می‌رسد وجود سی ال ای در بافت پستانی نقش محافظتی بالایی در برابر شروع سرطان پستان ایفا می کند.

مکمل سی ال ای (CLA) تراکم غدد را در بافت پستانی کاهش می دهد

مکمل سی ال ای (CLA) در طول دوره شکل‌گیری در رشد غدد پستانی، محافظت پایداری را در برابر سرطان سینه ایجاد می‌کند. یک مطالعه جدید و دقیق‌تر نشان داد که موش‌های ماده که با رژیم غذایی 1٪ CLA تغذیه شده بودند، 20٪ کاهش در تراکم مجرای لوبولار را نشان دادند، به این معنی که تراکم غددی پستان‌ها کمتر شده بود. تراکم بالای غدد یک عامل خطر بسیار مهم برای سرطان سینه است. این مطالعه نشان می‌دهد که مکمل رژیم غذایی دختران جوان با سی ال ای (CLA) ممکن است تراکم غدد بافت سینه آنها را کاهش دهد و درجات قابل توجهی از محافظت مادام العمر در برابر سرطان سینه را به همراه داشته باشد.

اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی با سی ال ای (CLA)

ثابت شده است که سی ال ای (CLA) تولید لنفوسیت ها و اینترلوکین 2 را تحریک می کند و سطوح ایمونوگلوبولین های خاص را افزایش داده، در حالی که آزادسازی ایمونوگلوبولین E مرتبط با آلرژی را کاهش می‌دهد. بهبود عملکرد ایمنی ناشی از مکمل سی ال ای (CLA) را نیز می‌توان بر اساس توانایی آن در کاهش تولید ترکیبات سرکوبگر سیستم ایمنی مانند لکوترین ها و پروستاگلاندین های سری دو و بهبود حساسیت به انسولین فرض کرد (انسولین بالا منجر به سرکوب سیستم ایمنی می شود).

اثرات ضد آتروژن سی ال ای (CLA)

پیش‌تر اشاره کردیم که سی ال ای (CLA) حساسیت به انسولین را بهبود می‌بخشد. از آنجایی که افزایش انسولین باعث افزایش آترواسکلروز می‌شود، هر عاملی که سطح انسولین را با بهبود حساسیت به انسولین کاهش دهد، می‌تواند به عنوان ضد آتروژن طبقه بندی شود. با این حال، سی ال ای (CLA) به دلیل توانایی آن در بهبود لیپیدهای سرم و اثر حفظ توکوفرول (ویتامین E) مزایای ضد آتروژن بیشتری دارد.

سی ال ای (CLA) کلسترول و تری گلیسیرید را کاهش می دهد

مطالعه‌ای در دانشگاه ویسکانسین-مدیسون نشان داد که خرگوش‌هایی که با 0.5 گرم سی ال ای (CLA) در روز مکمل شده بودند، کلسترول تام و LDL، نسبت LDL به HDL، کلسترول تام به HDL و تری گلیسیرید پایین‌تری را نشان دادند. در کالبد شکافی، آئورت خرگوش‌های حاوی CLA پلاک آترواسکلروتیک کمتری نیز نشان داده شد.

قابلیت اکسید شدن کلسترول عمدتاً متناسب با درصد اسید لینولئیک موجود در آن متفاوت است. بنابراین اسیدهای چرب پایدارتر، مانند سی ال ای (CLA)، که می‌توانند در کلسترول گنجانده شوند، باعث آسیب پذیری کمتر آن می‌شوند. خواص آنتی اکسیدانی CLA همچنین ممکن است در توانایی آن برای کمک به تمیز نگه داشتن رگ های خونی نقش داشته باشد.

اثرات احتمالی ضد پوکی استخوان با سی ال ای (CLA)

یک مطالعه آزمایشگاهی انجام شده در دانشگاه پردو نشان داد که در کشت‌های مختلف بافت موش صحرایی، از جمله بافت استخوان، مکمل سی ال ای (CLA) (در 1٪ رژیم غذایی) باعث کاهش سطح اسیدهای چرب امگا 6 و اسیدهای چرب تک اشباع شد. سطح پروستاگلاندین های التهابی سری دو نیز با تغذیه CLA کاهش یافت. از آنجایی که ترکیبات التهابی منجر به از دست دادن استخوان می‌شوند، CLA ممکن است به طور بالقوه در پیشگیری از پوکی استخوان استفاده شود. محققان در حال به دست آوردن درک بیشتری از اهمیت اسیدهای چرب مفید برای سلامت استخوان هستند.

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها