شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

معرفی انواع قالب های ساختمانی

یکی از مهم ترین کارها در ساخت و ساز ساختمان بتن ریزی می باشد که انتخاب نوع قالب بتن تاثیر زیادی براستحکام سازه دارد. به همین دلیل، قبل از ریختن بتن در محل ساخت و ساز، به قالبی نیاز دارید تا شکل و پایداری خاصی به بتن دهد. قالب ها عمدتاً به دو دسته قالب‌های دائمی و موقت طبقه بندی می شوند که انتخاب نوع قالب در ساخت بتن ریزی سقف و دیوار ، بسته به پروژه و بودجه مورد نظر می باشد.

معرفی انواع قالب های ساختمانی

انواع قالب های ساختمانی

1.قالب بندی فلزی

2

رایج ترین قالب های مورد استفاده در ساخت و ساز قالب های فلزی هستند؛ زیرا این نوع قالب ها استحکام و مقاومت بالاتری نسبت به قالب های چوبی و آجری دارند. علاوه بر این، از مزایای دیگر قالب های فلزی می توان به دوام بالا، سهولت اتصال، سرعت عمل بالا، قابلیت استفاده مجدد، بهره وری بالا و حمل و نقل اشاره کرد.

نکته قابل توجه در این است که این نوع قالب بندی به دلیل گران بودن، مناسب پروژه های کوچک است، به همین دلیل هنگام انتخاب نوع قالب بندی به بودجه و حجم کاری خود دقت کافی داشته باشید. برای پروژهای بزرگ تر از نظر هزینه، قالب بندی چوبی مناسب تر است، در حالی که مقاومت و دوام قالب های فلزی بیشتر است و تا سال ها می توان از آن استفاده کرد.

انواع قالب ‌بندی فلزی

این نوع قالب در انواع مختلفی همچون ثابت، رونده و لغزان ساخته می شود که بسته به پروژه خود باید نوع قالب ‌مناسب را انتخاب کنید؛ زیرا کارایی هر کدام با هم متفاوت است. همچنین از قطعات مختلفی همچون بولت چدنی، واشر کاس، تسمه بلت و جک دو پیچ در این نوع قالب بندی استفاده می شود.

2.قالب بندی چوبی

3

از آنجایی که قالب بندی چوبی هزینه های کمتری نسبت به مابقی قالب ها دارد، برخی افراد نگران این موضوع هستند که این نوع قالب ها دوام و پایداری کمتری داشته باشند و برای ساخت و ساز مختلف مناسب نباشد. در حالی که یک بررسی جهانی و کوتاه به ما نشان می‌دهد که چگونه قالب بندی چوبی ستون توانسته است برای بسیاری از ساخت و سازها مفید و مناسب باشد. در نتیجه با استفاده از یک تخته سه لایی، انواع پلای وود و تخته هفت لایه می توان قالب بندی ستون را به خوبی انجام داد.

وسایلی که در قالب بندی چوبی مورد استفاده قرار می گیرد به شرح زیر می باشد:

 • تخته قالب بندی
 • شمع مایل یا قائم
 • پشت بند اصلی
 • پشت بند فرعی

 

3.قالب بندی آجری

4

اگر به دنبال استفاده مجدد از قالب ها هستید، ما به شما قالب بندی آجری را پیشنهاد می کنیم؛ زیرا بعد از بتن ریزی می‌توان از این نوع قالب ها استفاده کرد. قالب بندی آجری در اطراف فونداسیون استفاده می شود و پس از حفظ بتن در محل مورد نظر باقی می ماند و یک نوع قالب دائمی محسوب می شود. برای جلوگیری از فشرده شدن بتن توسط آجر، یک لایه ورق نایلونی قبل از بتن مورد نیاز است.

4.قالب گیری بتن

آنچه در قالب گیری بتن باید مورد توجه قرار گیرد مقاومت قالب ها و مهاربندی مناسب آنها می باشد که برای افزایش دوام داربست استفاده از تسمه های طولی و عرضی الزامی است. قالب گیری بتن باید طوری طراحی شود که از خارج شدن بتن از میان آنها جلوگیری شود. برای اجرای قالب بتنی، بتن ها باید خنک باشند؛ زیرا در صورت گرم بودن باعث کاهش کیفیت بتن و تغییر رنگ آن می شود که این امر باعث می شود بتن شکل مناسب خود را از دست بدهد.

قالب مدولار چیست؟

نام دیگر قالب بتن، قالب مدولار است که این نوع قالب گیری در اندازه های مختلف ساخته می شود و در قالب گیری سازه های بتنی کاربرد دارد.

انواع قالب بندی بر اساس ساخت و ساز

 قالب بندی‌ ها را می‌توان با شکل و مصالح مختلف در بخش‌هایی از اسکلت ساختمان اجرا کرد. قالب‌ها را از نظر موقعیت مکانی می‌توان در چند دسته زیر قرار داد.

در سیستم قالب بندی از پنل های مختلفی برای قالب بندی استفاده می شود که بسته به نوع سازه و پلان اجرا می توان آن ها را به اشکال مختلفی ایجاد کرد.

نکات مهم که در قالب بندی باید در نظر گرفت

 1. قالب ها باید ثابت و محکم باشند.
 2. باید آب بندی مناسب انجام شود.
 3. توجه به ابعاد در انتخاب قالب بسیار مهم است.
 4. کیفیت مصالح ساختمانی و قالب بندی توجه شود.
 5. قالب ها باید به گونه ای باشند که حمل و نقل آنها آسان باشد.
 6. باید از دوام بالایی برخوردار باشند تا بتوانند فشار بار را تحمل کنند.
 7. برای بهبود کیفیت سطح بتن، استحکام و ماندگاری آن روغن قالب استفاده شود.
 8. قالب گیری و نصب قالب ها باید به گونه ای باشد که ابعاد، شکل و ظاهر بتن حاصل شود.
 9. باید به گونه ای طراحی و ساخته شوند که به راحتی بتوان آن ها را نصب کرد که این عامل باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه شما می شود.

قیمت قالب بندی

همانطور که مطلع هستید، قالب ها در انواع مختلفی تولید می شوند که قیمت آنها بسته به جنس و کاربردی که دارند با یکدیگر متفاوت است. به عنوان مثال قیمت قالب بندی فلزی از قالب بندی چوبی بیشتر است؛ اما یکی از دلایل اصلی که بر روی قیمت قالب های فلزی تاثیر می گذارد وزن آنها می باشد.

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied