`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

برای خرید مواد ترمیمی دندان‌پزشکی به چه نکاتی توجه کنیم؟

دندان‌پزشکی یکی از شاخه‌های مهم علوم پزشکی است که در آن دندان‌پزشک با انواع مختلف مواد ترمیمی از جمله کامپوزیت‌ها، باندینگ‌ها، آمالگام و ... کار می‌کند. به این ترتیب یکی از مهم‌ترین نیازهای هر مطب دندان‌پزشکی، خرید مواد ترمیمی باکیفیت است.

 

با توجه به گسترش خریدهای اینترنتی و وجود فروشگاه‌های معتبری نظیر دنتیوا که به طور تخصصی به فروش مواد دندان‌پزشکی می‌پردازند، دندان‌پزشکان دیگر نیازی نیست نگران تهیه مواد مورد نیاز مطب خود باشند. در این مطلب راجع‌به نکات مهمی که هنگام خرید مواد ترمیمی باید به آن‌ها توجه کنید بیشتر صحبت می‌کنیم.

مواد ترمیمی دندان‌پزشکی چیست؟

در گذشته‌ی نه چندان دور ترمیم و زیباسازی دندان‌ها شاید امری نشدنی بود اما امروز با توجه به پیشرفت تکنولوژی و وجود مواد ترمیمی دندان‌پزشکی، همه افراد می‌توانند برای بازیابی زیبایی دندان‌های خود اقدام کنند.

می‌توان گفت یکی از پردرخواست‌ترین اعمال دندان‌پزشکی، اعمال مربوط به ترمیم دندان‌ها یعنی ترمیم شکستگی دندان و یا ترمیم رنگ دندان‌ها است. به این ترتیب خرید مواد مورد نیاز برای ترمیم یکی از امور واجب دندان‌پزشکی است که هم برای دندان‌پزشک و هم برای بیمار اهمیت زیادی دارد. مواد ترمیمی انواع مختلفی دارند و دندان‌پزشک با توجه به نیاز بیماران خود ممکن است از هر کدام از آن‌ها استفاده کند.

آشنایی با انواع مواد ترمیمی دندان‌پزشکی

به این ترتیب امروزه یکی از نیازهای اصلی بیماران ترمیم دندان است و به همین دلیل استفاده دندان‌پزشک از مواد ترمیمی باکیفیت و مرغوب بسیار مهم و حیاتی است. در ادامه برخی از مهم‌ترین مواد ترمیمی در دندان‌پزشکی را معرفی می‌کنیم.

انواع مختلف مواد ترمیمی دندان

1- آمالگام، قدیمی اما قدرتمند

یکی از قدیمی‌ترین مواد ترمیمی در دندان‌پزشکی، آمالگام است که رنگ نقره‌ای دارد. این ماده در ابتدای مصرف انعطاف‌پذیری بالایی دارد و می‌تواند به خوبی تمام نواحی حفره دندان‌ها را پر کند.

آمالگام پس از جای‌گیری در دندان، بعد از صرف مدت کوتاهی سفت شده و بیمار بدون احساس هیچ‌گونه دردی می‌تواند از دندان‌های ترمیم‌شده خود استفاده کند. مهم‌ترین مزیت این ماده ترمیمی، استحکام و ماندگاری بالای آن است که باعث شده تا هنوز هم از آن استفاده شود.

2- کامپوزیت، ترمیم دندان با طبیعی‌ترین حالت ممکن

کامپوزیت یکی از مواد ترمیمی نسل جدید به رنگ سفید است که از ترکیب سرامیک و ماده پلاستیکی دیگری تولید می‌شود. مواقعی که آسیب‌دیدگی و پوسیدگی دندان خفیف باشد، معمولا دندان‌پزشک برای ترمیم دندان از کامپوزیت استفاده می‌کند.

مواد کامپوزیت برای ترمیم دندان

در مقایسه با آمالگام، کامپوزیت قیمت بالاتر و استحکام پایین‌تری دارد. نکات مهمی که هنگام خرید این ماده ترمیمی باید رعایت کنید عبارتند از:

 • عدم چسبیدن کامپوزیت به ابزار دندان‌پزشکی
 • ماندگاری بالای کامپوزیت در برابر سایش دندان‌ها
 • پالیش‌پذیری مطلوب
 • داشتن تناژ رنگی متناسب با رنگ دندان‌های بیمار
 • قابل کاربرد برای تمام دندان‌ها
 • بهرمندی از ثبات رنگی

لینک مفید: هنگام انتخاب مواد ترمیمی کامپوزیت با توجه به این نکات، برای خرید اقدام کنید. همچنین برای خرید اینترنتی کامپوزیت دندان در بهترین برند و قیمت می توانید از این لینک اقدام کنید.

3- گوتا پرکا، ماده ترمیمی با کمترین میزان حساسیت

گوتا پرکا یکی از بهترین مواد ترمیمی در دندان‌پزشکی است که می‌توان از آن برای ترمیم دندان‌هایی که ریشه آن‌ها کلا تخلیه شده استفاده کرد.

با پرکردن حفره تخلیه‌شده ریشه دندان با گوتا پرکا، می‌توان از ورود باکتری‌ها و ایجاد عفونت و پوسیدگی در دندان جلوگیری کرد. گوتا پرکا در درصدهای مختلفی تولید می‌شود که از بین آن‌ها گوتا پرکا 2 درصدی بیشترین کاربرد را دارد.

معرفی انواع مواد ترمیم دندان

4- سمان رزینی، بهترین چسب دندان

یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین مواد ترمیمی که در مطب دندان‌پزشکی خود به آن نیاز خواهید داشت، سمان رزینی است که برای چسباندن روکش‌ها، بریج‌ها، رستوریشن غیرمستقیم و ... به کار برده می‌شود.

هنگام خرید سمان رزینی دقت کنید که سمان مد نظر ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • کاربری آسان و راحت
 • قابلیت خود سفت‌شوندگی
 • تمیزکردن راحت بقایای آن از روی دندان‌ها
 • قدرت چسبندگی و استحکام اتصالی عالی

لینک مفید: برای اطلاع از قیمت مواد بلیچینگ هوم و آفیس دندان در وب سایت دنتیوا از طریق لینک زیر اقدام کنید.

5- دایکال یا کلسیم هیدروکساید

یکی دیگر از مواد ترمیمی که احتمالا در مطب دندان‌پزشکی به آن نیاز خواهید داشت، دایکال یا کلسیم هیدروکساید است که می‌توان از آن برای کف‌بندی حفره‌های دندانی استفاده کرد.

علاوه بر این می‌توان از دایکال برای درمان ریشه، ترمیم ریشه و همچنین ترمیم کانال‌های عفونی استفاده کرد. در هنگام خرید این ماده ترمیمی توجه کنید که ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • دایکالی که می‌خرید باید کمترین میزان حساسیت را ایجاد کند
 • پایداری بالا در برابر پوسیدگی
 • خاصیت جریان‌پذیری مطلوب
 • دایکال مدنظر نباید در محیط دهان و در اثر ترشحات دهانی حل شود
 • محافظ پالپ دندان باشد
 • دایکال باید در برابر فشرده‌کردن آمالگام و کامپوزیت مقاومت داشته باشد

دوام مواد ترمیمی

برای خرید یک ماده ترمیمی خوب به چه نکاتی باید توجه کرد؟

با توجه به انواع مختلف مواد ترمیمی در دندان‌پزشکی، خرید هر کدام به صلاح دید دندان‌پزشک بستگی دارد. برای مثال دندان‌پزشک هنگام خرید مواد ترمیمی مختلف باید علاوه بر در نظرگرفتن شرایط بیمار، از خواص فیزیکی و مکانیکی هر ماده نیز آگاه باشد.

منظور از خواص فیزیکی ماده ترمیمی رنگ ماده، چگالی و رسانای حرارتی و منظور از خواص مکانیکی ماده ترمیمی، مقاومت آن ماده در برابر فشار است.

علاوه بر این انتخاب و خرید از یک فروشگاه معتبر عامل مهم دیگری است که در هنگام خرید مواد ترمیمی دندان‌پزشکی باید به آن توجه کنید. به طور کلی اگر می‌خواهید خرید مواد ترمیمی مورد نیاز خودتان را به بهترین شکل ممکن انجام دهید، نکات و توصیه‌های زیر را در نظر بگیرید:

1- دوام ماده ترمیمی را از یاد نبرید!

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هنگام خرید مواد ترمیمی توجه به آن ضروری است، دوام ماده ترمیمی که قرار است آن را بخرید. منظور از دوام ماده ترمیمی، مقاومت آن ماده ترمیمی در برابر سایش، فشار و آسیب است.

برای مثال در بین مواد ترمیمی، آن‌ها که از جنس فلزی و یا سرامیکی هستند دوام بیشتری در برابر فشار دارند و به همین دلیل از آن‌ها بیشتر برای ترمیم عاج دندان‌ها استفاده می‌شود. اما مواد ترمیمی فلزی نظیر آمالگام، در عین استحکام بالا از نظر زیبایی‌شناسی مناسب نیستند و ممکن است بیمار را با مشکل مواجه کنند.

در مقابل این مواد، کامپوزیت‌ها مواد ترمیمی‌ای هستند که به دلیل رنگ سفیدشان، هنگام استفاده قابل مشاهده نیستند و می‌توان با کمک آن‌ها دندان بیمار را به طبیعی‌ترین حالت ممکن ترمیم کرد.

لینک مفید: برندهای مختلفی در بازار فعالیت دارند که وارنیش دندان را ارائه می‌کنند. وارنیش فلوراید و وارنیش فلوراید اریادنت نمونه‌هایی از بهترین برندهای این ماده هستند که برای خرید و اطلاع از قیمت وارنیش دندان در وبسایت دنتیوا از لینک زیر اقدام کنید.

2-عملکرد ماده ترمیمی

از دیگر نکات مهمی که هنگام خرید مواد ترمیمی دندان‌پزشکی نباید از آن غافل شوید، توجه به عملکرد و شیوه استفاده از ماده ترمیمی است.

به طور کلی در هنگام استفاده از مواد ترمیمی باید به نکاتی از قبیل حداکثر نیروی قابل تحمل ماده، نحوه ساخت و آماده‌سازی ماده ترمیمی و همچنین انتظارات فردی بیمار توجه کنید و با در نظرگرفتن آن‌ها برای خرید یک ماده ترمیمی اقدام کنید.

3- زیبایی‌شناسی و جذابیت ماده ترمیمی

منظور از زیبایی‌شناسی ماده ترمیمی، تطابق آن ماده با دندان‌های طبیعی بیمار به شکلی است که قابل تشخیص نباشد. اکثر بیماران ترجیح می‌دهند دندان ترمیم‌شده آن‌ها با سایر دندان‌هایشان تفاوتی نداشته باشد و برای این کار می‌توان از مواد ترمیمی نظیر کامپوزیت و سرامیک استفاده کرد.

4- مراقبت و نگهداری ماده ترمیمی

مراقبت از ماده ترمیمی هم بر عهده دندان‌پزشک و هم بر عهده بیمار است. دندان‌پزشک باید برای به کارگیری مواد ترمیمی از بهترین تجهیزات استفاده کند تا نتیجه نهایی دلخواه بیمار باشد.

در مقابل بیمار هم باید به دقت از دندان‌های ترمیم‌شده خود مراقبت کند و به اندازه یک دندان طبیعی به آن‌ها توجه کند. در صورتی که بیمار در مراقبت از دندان‌های ترمیم‌شده خود کاهلی کند، ممکن است به عفونت، التهاب لثه و یا سایر بیماری‌های پریودنتال مبتلا شود.

اگر به تازگی قرار است مطب دندان‌پزشکی خود را تاسیس کنید و یا به فکر تغییر مواد ترمیمی مطب خود هستید، با توجه به نکات گفته شده می‌توانید برای خرید بهترین مواد ترمیمی در دندان‌پزشکی اقدام کنید.

لینک مفیدبا پرکاربردترین ابزار ترمیم پوسیدگی دندان آشنا شوید

جمع‌بندی

خرید مواد اولیه باکیفیت برای شروع هر کاری قدم اول است و این امر در خصوص کارهای پزشکی نظیر دندان‌پزشکی اهمیت بیشتری دارد. دندان‌پزشکان برای اعمال ترمیمی با مواد ترمیمی مختلفی سر و کار دارند و برای آن‌ها خرید باکیفیت‌ترین متریال و مواد بسیار حیاتی است.

یکی از نکات مهمی که به شما در خرید مواد ترمیمی باکیفیت کمک می‌کند، انتخاب یک فروشنده و فروشگاه خوش‌نام و معتبر نظیر دنتیوا است. فروشگاه معتبر اینترنتی مواد دندانپزشکی دنتیوا به طور تخصصی به فروش مواد دندان‌پزشکی می‌پردازد و شما می‌توانید تمام نیازهای مطب خود را با کمک دنتیوا بر طرف کنید. برای خرید انواع مختلف مواد ترمیمی می‌توانید به سایت دنتیوا مراجعه کنید.

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها