`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

یادگیری زبان سوئدی چقدر سخت است؟

اگر رویای زندگی، کار یا تحصیل در کشورهای زیبای اسکاندیناوی را دارید، باید یادگیری زبان سوئدی برایتان بسیار مهم باشد. درست است که بیشتر مردمان این کشورها به زبان انگلیسی (در حد زبان دوم) مسلط هستند؛ اما این مورد چیزی از اهمیت یادگیری سوئدی کم نمی‌کند. مطمئن باشید اولویت اول سوئدی‌ها برای ارتباط، معاشرت، کار و... افرادی است که به زبان مادری آن‌ها تسلط کافی دارند.

در این مقاله دربارهٔ میزان دشواری و چالش‌های یادگیری این زبان شیرین، صحبت می‌کنیم. با ما همراه باشید.

زبان سوئدی چقدر سخت است؟

یکی از سوالات متداول علاقه‌مندان به زبان این است که «یادگیری سوئدی چقدر سخت است؟» یا «مدت زمانی که طول می‌کشد تا به سوئدی مسلط شوید، چقدر است؟» به‌طور کلی، هیچ زبان آسان یا سختی وجود ندارد که نتوانید آن را یاد بگیرید؛ با مطالعه، تلاش و استمرار بالاخر زبان دلخواه خود، مسلط می‌شوید.

خوشبختانه، سوئدی بسیار نزدیک به انگلیسی است و اگر با انگلیسی آشنایی داشته باشید، فرآیند آموزش زبان سوئدی، سریع‌تر پیش می‌رود. سوئدی و انگلیسی هر دو بخشی از زبان آلمانی هستند؛ با این تفاوت که ریشهٔ سوئدی، زبان آلمانی شمالی است و انگلیسی، بخشی از گروه آلمانی غربی است.

در ادامه دربارهٔ میزان سختی سوئدی بیشتر باهم صحبت می‌کنیم.


یادگیری زبان سوئدی چقدر طول می‌کشد؟

b0777ca1-1d15-4fb1-8e60-35266d15ab98

میزان دشواری آموختن یک زبان، مستقیماً با مدت زمان یادگیری آن رابطه دارد. بنابراین، هرچه یک زبان سخت‌تر باشد، رسیدن به سطوح بالاتر آن بیشتر طول می‌کشد. مثلا یک انگلیسی‌زبان برای رسیدن به مرحلهٔ مکالمهٔ روان با مردم محلی به زبان سوئدی، به ۱۱۰۰ ساعت مطالعه نیاز دارد که این مقدار کاملا تقریبی است و از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به علت دوربودن ریشه‌های «زبان سوئدی و فارسی» نسبت به «سوئدی و انگلیسی»، فارسی زبانان به میزان مطالعه بیشتری برای تسلط بر این زبان نیاز دارند.

آیا زبان سوئدی سخت است؟

همهٔ زبان‌ها، قوانین و نکاتی دارند که یادگیری آن‌ها را برای غیربومی‌ها، سخت‌تر می‌کند. در این بخش به چند دلیل دشواربودن آموزش زبان سوئدی برای ایرانیان اشاره می‌کنیم:

۱) کلمات طولانی

احتمالاً کلمات طولانی، شما را به یاد زبان آلمانی می‌اندازند؛ اما سوئدی نیز کلمات مرکب و طولانی دارد و نحوهٔ تلفظ آن‌ها بر میزان سختی این زبان می‌افزاید.

به عنوان نمونه، کلمات زیر را ببینید:

  • Arbetsmarknadsdepartement به معنی وزارت کار
  • kunskapsutveckling   به معنی توسعهٔ دانش
  • jämställdhet  به معنی برابری جنسیتی

۲) اشتباه گرفتن با سایر زبان‌های نوردیک

زبان‌های نوردیک بسیار شبیه بهم هستند (نوردیک شامل کشورهای دانمارک، سوئد، فنلاند، ایسلند، نروژ و قلمروهای خودمختار گرینلند، فاروئه، الند، سوالبار است). مشکل این است که کلمات زیادی بین این کشورها مشترک و شبیه بهم بوده که ممکن است موجب گمراهی شما شوند. مثلا،  ممکن است یک کلمه را به عنوان زبان سوئدی بشناسید اما در واقع، نروژی یا دانمارکی باشد و بالعکس.

۳) تلفظ با چرخاندن زبان

به مثال زیر دقت کنید:

کلمه  sju، به معنی هفت یکی از سخت‌ترین کلمات سوئدی برای یادگیری است. زیرا تلفظ آن کمی شبیه shoe بوده و حالت چرخان دارد. با نحوهٔ تلفظ همین کلمهٔ کوتاه و ساده می‌توان یک سوئدی غیر بومی را تشخیص داد.

۴) حروف صدادار

سوئدی علاوه بر حروف صدا‌دار انگلیسی a,e,i,o و u، دارای سه حرف صدادار اضافی ä، ö، و å، نیز است. برای یک زبان‌آموز سوئدی تلاش برای استفادهٔ صحیح از این حروف صدادار و اشتباه‌نکردن آن‌ها با a یا o انگلیسی، کار نسبتا دشواری است.

به عنوان مثال کلمه röd  (قرمز) را در نظر بگیرید؛ اگر آن را به روش انگلیسی تلفظ کنیم مانند کلمهٔ rod‌ می‌خوانیم؛ در صورتی کهö  در زبان سوئدی شبیه به u  در کلمهٔ fur‌ (در زبان انگلیسی) تلفظ می‌شود.

۵) لحن

 

علاوه بر سختی تلفظ و مصوت‌ها، لحن صحبت‌کردن در سوئدی به گونه‌ایی است که احساس می‌کنید که زندگی موزیکالی دارید. دو لحن تیز و شدید می‌توانند معنای یک واژه را کاملاً تغییر دهند. مثلا کلمهٔ anden بسته به لحن می‌تواند به معنای «اردک» یا «روح» باشد. بنابراین، زمانی که صحبت می‌کنید، باید مراقب لحن خود نیز باشید.

۶) جنسیت

در این زبان نیز مانند برخی از زبان‌های دیگر، جنسیت کلمات مهم است. شاید یادگیری جنسیت کلمات، سخت‌ترین قسمت آموزش زبان سوئدی برای فارسی‌زبانان باشد. سوئدی از دو جنسیت مشترک و خنثی استفاده می‌کند که نشان‌های آن n و t‌ است.

 en flygplats  به معنی « فرودگاه»، اماett flygplan  به معنی «هواپیما» است. این حالت در صورتی است که آرتیکل a یا an‌ (نامشخص) باشد.

در صورتی که آرتیکل مشخص باشد، t‌ و en‌ به صورت پسوند می‌آیند؛ مانند: drömmen  (رویا) و hjärtat  (قلب).

 

به چه دلیل زبان سوئدی آسان است؟

حال که با دلایل سخت بودن این زبان آشنا شدید، برای انگیزه‌گرفتن و نترسیدن از آموزش زبان سوئدی، بیایید دلایل آسان بودن آن را نیز بررسی کنیم.

۱) سوئدی از حروف لاتین استفاده می‌کند

اگر حتی کمی انگلیسی بلد باشید مسلما یادگیری حروف سوئدی برایتان آسان است، زیرا از حروف لاتین استفاده می‌کند. الفبای سوئدی 29 حرف دارد، 26 حرف معمولی به اضافهٔ 3 کاراکتر خاص. اما حتی این کاراکترهای های خاص نیز آشنا هستند و سخت نیستند.

۲) گرامر سوئدی آشنا است

از آنجایی که انگلیسی و سوئدی ریشه‌های یکسانی دارند، درک منطق زبان سوئدی، برای بسیاری از زبان‌آموزان آشنا به انگلیسی، راحت است. همچنین، صرف فعل در سوئدی بسیار آسان است. بنابراین نیازی نیست که از دستور زبان سوئدی بترسید.

۳) کلمات هم‌خانواده و اقتباسی در سوئدی

از آنجایی که انگلیسی و سوئدی ریشه‌های یکسانی دارند، بسیاری از واژگان مشابه نیز در این دو زبان وجود دارد. بنابراین در صورت تسلط به انگلیسی، برخی از واژگان سوئدی را نیز از قبل یاد گرفته‌اید. این امر آموزش زبان سوئدی را بسیار آسان می‌کند.

 

8575305e-0678-4533-98a8-7135fbe55760

به چند مثال زیر توجه کنید؛ تنها با نگاه کردن به این کلمات سوئدی به راحتی می‌توانید معنای آن‌ها را حدس بزنید.

English

Swedish

to park

parkera

to study

studera

local

lokal

three

tre

 

جمع‌بندی

درک، صحبت‌کردن و فکرکردن به زبان دیگر یک رخداد شگفت‌انگیز است که حس رضایتمندی زیادی را به ما القا می‌کند. وقتی یک زبان خارجی - مانند سوئدی - را یاد می‌گیریم؛ نه‌تنها مهارت جدیدی را به کارنامهٔ زندگی خود اضافه می‌کنیم، بلکه نحوهٔ نگرشمان نسبت به جهان را نیز تغییر می‌دهیم.

البته اینکه زبان سوئدی چقدر سخت است و چقدر طول می‌کشد تا آن را یاد بگیریم، وابسته به این است که چه انتظاری از خود دارید و چه اهدافی را دنبال می‌کنید. اگر هدف شما فقط سفر کردن به سوئد است، می‌توانید در عرض یک هفته سوئدی را یاد بگیرید؛ اما اگر می‌خواهید در این کشور تحصیل یا کار کنید، کتاب‌ها و روزنامه‌های سوئدی بخوانید و صحبت‌های روزمره را به راحتی متوجه شوید، به دانش بیشتری نیاز دارید که مسلما پروسهٔ زمان‌بری خواهد بود و نیاز به تلاش و مداومت بیشتری خواهد داشت.

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها