`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

۵ نکته‌ای که هنگام آویزان کردن پرده ها باید بدانید

دیگر همه می‌‌دانیم، امروزه پرده یکی از تجهیزات و لوازم ضروری منازل، ادارات و دیگر مکان‌‌‌ها می‌باشد که علاوه بر کنترل و حفظ نور مناسب، باعث آرامش فضا و زیبایی آن می‌شود. برای آنکه پرده به محیط جلوه خاصی بدهد باید به نکاتی توجه نمود که یکی از این نکات حائز اهمیت نوع و روش آویزان کردن پرده‌ها است.

 هر یک از مدل‌های پرده مانند پرده‌ شید، زبرا، پارچه‌ای، لوردراپه و پلیسه دارای نوع خاصی از نصب می‌باشند برای همین ما قصد داریم تا شما را با آن روش‌ها آشنا کنیم؛ تا به راحتی بتوانید پرده مورد نظر خود را نصب نمایید.

 

تاثیر نصب پرده در دکوراسیون

طرح‌ها و انواع مختلفی از پرده وجود دارد که باید طبق سلیقه، رنگ و سبک دکوراسیون محیط مورد نظر انتخاب شوند. نکته‌ای که قابل ذکر می‌باشد طرز نصب و آویزان کردن پرده‌‌ها است که اهمیت بسیاری دارد، به طوری که پنجره‌های نامناسب را می‌پوشاند، دکوراسیونی را که سنتی یا مدرن باشد را زیبا‌تر و شکیل‌تر می‌کند و همچنین اندازه فضای اتاق را نیز مشخص و یا در صورت نیاز تغییر می‌دهد.

لوازم مورد نیاز برای نصب و آویزان کردن پرده

برای آویزان کردن یا نصب پرده‌ها می‌توانید رو خودتان یا یک فرد متخصص و حرفه‌ای در این زمینه حساب کنید. شما خودتان با کمی دقت و لوازم مورد نیاز می‌‌توانید پرده‌ها را نصب کنید فقط کافیست یکسری تجهیزات را همراه خود داشته باشید که تعدادی از آن‌ها را در ادامه نام ‌خواهیم برد:

  • رول پلاک

  • پیچ گوشتی

  • گیره نگه دارند

  • گیره نصب پرده انرازه میل پرده

  • میله پرده برای آویزان کردن پرده

  • مداد برای اندازه زدن و نشانه گذاری

  • پیچ برای محکم کردن تجهیزات به سطوح

  • مته برقی برای سوراخ کردن سقف یا دیوار

نکاتی برای نصب پرده

نصب پرده حال چه با دست خودتان چه با کمک فرد مختصص نیاز به رعایت نکاتی دارد. شما می‌توانید با مراجعه به سایت‌هایی که در زمینه فروش پرده فعالیت می‌کنند مانند سایت پردکور پرده خود را انتخاب نمایید، سفارش دهید و نصب شده آن‌ها را تحویل بگیرید. حال می‌‌خواهیم این نکات را باهم بررسی کنیم پس با ما همراه باشید:

ارتفاع محل مناسب نصب پرده

برای زیبایی دکوراسیون ارتفاع محل نصب پرده بسیار مهم می‌باشد. در صورتی که قصد دارید پرده‌ خود را برروی دیوار نصب کنید بهتر است به سقف نزدیک باشد زیرا باعث زیباتر جلوه دادن محیط می‌شود. اگر دیوار یا سقف شما دارای گچ بری می‌باشد 5 الی 7 سانتیمتر پایین‌تر از آن میله پرده را نصب نمایید.

انتخاب عرضی مناسب برای پرده

برای سفارش یا خرید پرده مورد نظر به این نکته توجه نمایید که عرض پرده خود را به میزان مناسبی اندازه زده باشید به طوری که زمان کشیده یا بسته شدن آن کاملا پر چین و پلیسه نشان داده شود؛ زیرا در صورتی که چین‌های آن کافی و زیاد نباشد علاوه بر زیبایی کمتر ممکن است پوشش دهی خوبی نیز نداشته باشد.

نصب میله یا ریل لوله پرده

برای نصب هریک از تجهیزات پرده‌ بهتر است محل نصب را به خوبی اندازه گرفته و علامت بزنید سپس به وسیله دریل محل را سوراخ نمایید و رول پلاک و پیچ مورد نظر را روی دیوار یا سقف قرار دهید. پس از فروکردن پیچ به داخل دیوار نگهدارنده را نصب و میله یا ریل لوله پرده را برروی آن تنظیم نمایید. چوب پرده یکی از تجهیزات مهم در مرتب نشان دادن انواع پرده است. ریل لوله دارای انواع مختلفی مانند فلزی، پلاستیکی، آلومینیومی و چوبی می‌باشد که مشتری با توجه به سبک دکوراسیون و نیازش می‌تواند نوع آن را انتخاب کند.

انتخاب نوع پرده

پرده‌ها از نظر نصب به دو نوع پرده‌های پارچه‌ای و پرده‌های غیر پارچه‌ای تقسیم می‌شوند که شما علاوه بر این موضوع باید به مدل، نوع دوخت و نوع مکانیزم آن نیز دقت کنید. حال در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

نصب و آویزان کردن پرده‌های پارچه‌ای

پرده‌های پارچه‌ای مانند تور، حریر، کتان و مخمل برای نصب به نوار پرده احتیاج دارن بنابراین هنگام دوخت به آن‌ها نوار پرده می‌دوزند. پرده‌های پارچه به ۳ روش ساده دوزی، پیله دوزی و پلیسه دوزی دوخته می‌شوند که در ساده دوزی از نوار پرده استفاده شده و چین‌ها توسط آن ایجاد می‌شوند. ولی در پلیسه و پیله دوزی خیاط خود به وسیله چرخ خیاطی آن پیله و پلیسه‌‌ها را ایجاد می‌کند که به راحتی با نصب گیره پرده به چوب یا میله پرده متصل می‌شوند.

یکی دیگر از پرده‌های پارچه‌ای پرده‌‌ پانچی می‌باشد که پرده اول به صورت ساده دوخته و بالای پرده‌ها که ممکن است جنس آن‌ها تور، حریر و ... باشد را به صورت پانج برش می‌دهند. این قسمت های برش داده شده توسط یکسری ابزار فلزی و پلاستیکی پانچ و پرس می‌شوند . این پلاستیک‌های مورد استفاده برای پانچ قابل تعوض، ضد زنگ و دارای رنگ‌های متنوع و مختلفی می‌باشند.

پس هنگامی که پرده به صورت پانچی درآورده می‌شود نوع آویزان کردن آن‌ها متفاوت است به طوری که دیگر امکان استفاده از ریل پرده‌های معمولی نمی‌باشد و باید از ریل پرده‌های لوله‌ای استفاده شود.

نصب و‌ آویزان کردن پرده های غیر پارچه‌ای

پرده‌هایی مانند پرده زبرا،‌پرده پلیسه، پرده شید ، کرکره‌ای و لوردراپه دیگر مانند پرده‌های پارچه‌ای نصب نمی‌شوند و هرکدام از آن‌ها به صورت مختلف نصب و آویزان می‌شوند که در ادامه آن ها را بررسی خواهیم کرد:

پرده زبرا،‌شید و کرکره‌ای روش نصب و آویزان کردنشان به این گونه نمی‌باشد که پارچه پرده را جدا آویزان کنند بلکه پارچه و مکانیزم مورد استفاده در آن‌ها همگی درون یک محفظه یا قاب قرار می‌گیرند. برای نصب این مدل از پرده‌ها ابتدا دو پایه را بر دیوار یا سقف نصب می‌کنند بعد در بالای مکانیزم و ریل پرده دوتا کانال وجود دارد که با فشاری کوچک آن کانال‌ها برروی پایه‌ها جا داده و در نتیجه نصب می‌شوند.

در نصب و آویزان کردن پرده لوردراپه ابتدا چوب پرده یا ریل پرده به دیوار نصب شده که درون آن تعداد زیادی گیره پرده مخصوص وجود دارد.باسد بدانید به دلیل تیغه تیغه بودن پرده لوردراپه نصب آن زمان بر می‌باشد زیرا باید دانه دانه تیغه‌ها را به آن گیره‌ها وصل نمود تا در صورت کشیدن زنجیر به راحتی باز و بسته شود.

نکته قابل توجه: هنگام نصب پرده لوردراپه حتما پرده ‌را در حالت روشن قرار بدهید زیرا در صورت نصب نشدن در حالت روشن امکان سایه روشن شدن دیگر وجود نخواهد داشت.

پرده پلیسه‌ها دارای دو نوع می‌باشند. نوع اول آن به اینگونه می‌باشد که مکانیزم و تجهیزات پرده به کلی درون فریم پنجره نصب می‌شوند و این نوع بسیار راحت است زیرا توسط دو بست در بالا و دو بست در پایین پرده در فاصله 5 الی 10 سانتیمتری از کادر پرده قرار دارد چفت و نصب می‌شود.

نوع دوم این پرده مانند پرده‌های زبرا و کرکره‌ای داخل فریم نمی‌باشند و حتی نصب این نوع از پرده پلیسه هم شباهت زیادی با‌ نصب پرده زبرا و کرکره‌ای دارد.

آشنایی با گیره‌های پرده

گیره‌های پرده خود دارای انواع مختلفی ‌هستند که معروف ترین آن‌ها نوع هوکس می‌باشد. در هنگام استفاده از گیره پرده‌‌های هوکوس، یک گیره به پرده و یکی دیگر به ریل پرده متصل می‌شود و سپس این دو گیره به هم وصل شده و در نتیجه باعث آویزان شدن پرده می‌شوند.

در نوع دوم، گیره‌ای که در داخل ریل قرار دارد حذف شده و آن گیره‌‌هایی که به نوار پرده وصل شده‌اند داخل ریل پرده ریخته و چون به صورت چرخدا می باشند به راحتی جابه شده و دردسر کمتری دارند.

نوع سوم گیره‌‌ها پنسی می‌باشند که درون ریل پرده قرار دارند و دارای سری مانند پنس هستند و با گذاشتن پارچه پرده بر درون آن پنس‌ها و فشار وارد کردن به آن باعث می‌شود تا پرده به آن گیره وصل شود.

سخن آخر

با مطالعه و توجه به مواردی که در قسمت فوق به آن‌ها اشاره شد شما بسیار آسان و راحت می‌توانید پرده مناسب با محیط مورد نظر خود را نصب کنید فقط دقت نمایید که هنگام نصب پرده توسط خودتان از دیگران حتما کمک بگیرید یا از یک متخصص مانند تیم پردکور دخواست نمایید تا با بهترین امکانات، کمترین هزینه و زمان پرده شما را نصب نمایند.

آدرس سایت: https://pardecore.com/

شماره تلفن:

 09203030125

09121460960

02188903461

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها