`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

رزین پرولایت چیست؟

رزین پرولایت انگلیس از پرکاربرد ترین و مرغوب ترین رزین های سختی گیر می باشد که، در کاربردهای مختلف سختی گیری از جمله در صنعت تصفیه آب و فاضلاب مورد استفاده قرار می گیرد. رزین پرولایت دارای انواع رزین آنیونی، کاتیونی و میکس بد می باشد که، هر کدام کاربرد مشخصی دارند.

رزین پرولایت با حذف یون های عامل سختی آب باعث نرم شدن آب می شود. از عوارض سختی آب می توان به ایجاد گچه روی سطوح و شیرآلات و خرابی و ایجاد مشکل در تاسیسات و تجهیزات مختلف اشاره کرد.

عملکرد رزین پرولایت سختی گیر به این صورت است که، کاتیون ها و آنیون های موجود در آب به رزین هایی با بار مخالف جذب و از آب جدا می شوند. با این عملکرد، رزین پرولایت سختی گیر کارایی بالایی برای حذف سختی آب دارد، به همین دلیل بعد از تصفیه آب توسط دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس یا در برخی از موارد قبل از آن از رزین پرولایت سختی گیر استفاده می شود.

کاربرد رزین پرولایت سختی گیر

رزین سختی گیر پرولایت در ستون های سختی گیر برای کاربردهای مختلف تصفیه آب استفاده می شود. علاوه بر تصفیه آب، از رزین پرولایت در دیگر صنایع از جمله داروسازی، صنایع غذایی، بیوتکنولوژی و ... نیز استفاده می شود. وجود املاح و سختی آب در این صنایع و در فرایندهای تولیدی مختلف باعث ایجاد اختلال می شود.

به طور کلی رزین پرولایت برای رفع سختی آب، حذف سیلیکا، رنگ زدایی و حذف فلزات محلول آب مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی صنایع مانند داروسازی، ابتدا با استفاده از دستگاه تصفیه آب صنعتی اسمز معکوس و در واقع استفاده از فیلتر ممبران صنعتی، املاح و نمک های آب حذف می شوند و سپس با استفاده از ستون های سختی گیر سختی آب حذف می شود تا کیفیت آن بهبود یابد.

رزین های پرولایت آنیونی، کاتیونی و میکس بد برای کاربردهای مختلف سختی گیری مورد استفاده قرار می گیرند. هر کدام از این انواع دارای خواص منحصر به فردی هستند که، برای کاربرد مشخصی قابل استفاده می باشند.

رزین پرولایت کاتیونی در دو حالت سیکل هیدروژنی و سدیمی تولید می شوند. این نوع رزین سختی گیر با آزاد کردن یون هیدروژن باعث کاهش PH محلول می شود. در هر دو سیکل رزین کاتیونی پرولایت، با تبادل یون های کاتیون سختی آب از بین می رود.

عملکرد رزین های پرولایت آنیونی نیز بر پایه سیکل هیدروکسیدی می باشد. در این نوع رزین یا OH- ماده فعال در سیستم تبادل یونی می باشد و یا بر اساس سیکل کلر CL- سختی آب کاهش پیدا می کند.

رزین میکس بد پرولایت که ترکیبی از رزین های کاتیونی و آنیونی می باشد، برای یون زدایی کامل آب و تولید آب دیونیزه و فوق خالص بهترین انتخاب می باشد.

رزین پرولایت چه مزیت هایی دارد؟

 

رزین پرولایت انگلیس به عنوان یکی از بهترین رزین های سختی گیر تبادل یونی دارای مزیت های زیر می باشد:

1- دارای ظرفیت بالا برای از بین بردن یا کاهش سختی آب

2- دارای عملکرد سینتیک مطلوب برای جایگزینی یون های کلسیم و منیزیم با یون های فرم یونی خودش

3- پایداری فیزیکی و شیمیایی بالا با قابلیت احیای موثر

4- دارای استانداردهای جهانی شامل WQA و NSF/ANSI 61، استانداردهایی که معیارهای موثر بر روی سلامت تصفیه آب را بررسی می کنند.

5- تولید ترکیبات کمتر در ترکیب با آب

چگونه رزین پرولایت مناسب را انتخاب کنم؟

خرید رزین پرولایت آبین

انتخاب رزین پرولایت باید با توجه به مشخصات فنی رزین و کاربردهای آن انجام شود. با استفاده از اطلاعات زیر می توانید در کم ترین زمان رزین پرولایت مناسب را با توجه به کاربرد انتخاب کنید.

1- رزین پرولایت C100: فرم یونی این رزین سدیمی یا Na+ می باشد. این رزین سختی گیر گرید صنعتی دارد و برای حذف کاتیون ها و سختی زدایی آب کاربرد دارد.

2- رزین پرولایت C100E: فرم یونی آن Na+ است، گرید آب آشامیدنی دارد و برای حذف کاتیون ها و نرم سازی آب مورد استفاده قرار می گیرد.

3- رزین پرولایت C100H: فرم یونی این رزین H+ است، از رزین های کاتیونی قوی است، دارای سیکل هیدروژنی با قدرت عملکرد بالاست و برای حذف کاتیون ها و فلزات کاربرد دارد.

4- رزین پرولایت A100: دارای فرم یونی FB، از نوع رزین های آنیونی ضعیف، با پایداری فیزیکی و شیمیایی بالا و مقاومت در برابر رسوبات آلی و شوک اسمزی، برای حذف آنیون ها، اسیدهای قوی و ترکیبات آلی مورد استفاده قرار می گیرد.

5- رزین پرولایت A100plus: فرم یونی FB، از نوع رزین های آنیونی ضعیف، با پایداری فیزیکی و شیمیایی بالا و مقاومت در برابر رسوبات آلی و شوک اسمزی، برای حذف آنیون ها و ترکیبات آلی کاربرد دارد.

6- رزین پرولایت A200: فرم یونی این رزین سختی گیر Cl- است و از نوع رزین های آنیونی قوی نوع 2 می باشد، قدرت عملکرد بالا و قابلیت احیای خوبی دارد، کاربرد آن نیز در حذف کلیه آنیون ها، سیلیکا، اسیدها و قلیائیت زدایی می باشد.

قیمت و خرید رزین پرولایت انگلیس

قیمت رزین پرولایت انگلیس به دلیل وارداتی بودن به نرخ ارز در کشور وابسته می باشد. اگر با مطالعه نحوه انتخاب رزین پرولایت مناسب، باز هم نیاز به دریافت مشاوره برای انتخاب محصول مناسب دارید، می توانید از طریق شماره

021-22228116 رزین پرولایت را از سایت آبین خریداری کنید.

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها