`
شمانیوز
شما نیوز

رپرتاژ آگهی/

نحوه گندزدایی و ضدعفونی کردن تشک

به طور معمول طبق نظریه کارشناسان می توان گفت یک سوم از عمر خود بر روی تشک می گذرانیم و مسلم است که از هر وسیله ای به میزان زیادی استفاده شود الودگی ها را به خود جذب می کند. به همین دلیل تشک ها هم از قائده مستثنی نبوده و باید هرزگاهی به تمیز کردن و شستن آن ها پرداخته شود.

بر روی تشک ها می تواند هر مواد و محلولی ریخته شود و لکه هایی هم ایجاد شود که اگر این لکه ها کهنه شوند به صورت همیشگی بر روی تشک باقی می ماند و می تواند جلوه ی ناخوشایندی هم داشته باشد به همین دلیل روش هایی برای تمیز کردن و ضد عفونی کردن تشک وجود دارد که در این مقاله به آن می پردازیم.

 

ضد عفونی کردن تشک

همان طور که گفته شد تشک مانند سایر وسایل دیگر به میزان بالایی مورد استفاده قرار می گیرد به همین دلیل لازم است که هرزگاهی ضد عفونی و تمیز شوند که معمولا بهتر است این کار دو بار در سال انجام شود حتی اگر ظاهری تمیز داشته باشد تا هر گونه آلودگی و بیماری که در آن پنهان است از بین برود و هم چنین این کار باعث می شود تا تشک طول عمر بیش تری هم داشته باشد.

1-  بر روی تشک ها معمولا ملافه ای پهن می شود که ملافه تا حدی می تواند از تشک حفاظت کند اما هر ملافه باید هر هفته شسته شود تا کاملا تمیز باشد و البته نه تنها ملافه بلکه رو تختی و رو بالشتی هم لازم است که شسته شوند و دلیل این موضوع این است که ملافه هر گونه چربی و الودگی که بر روی مو و پوست بدن وجود دارد را به خود می گیرد و علاوه بر آن گرد و غباری که به طور معمول بر فضا وجود دارد هم بر روی آن می نشیند. پس بهتر است توسط ماشین لباس شویی کاملا شسته شوند این موارد در گام اول قبل از ضد عفونی کردن تشک انجام می شود.

 

2-  گام دوم جارو کشیدن تشک است که این مورد برای زمانی است که تشک به ظاهر تمیز است و هیچ گونه لکه ای روی آن دیده نمی شود که در این شرایط تشک را کامل جارو می کشند که هر گونه گرد و غبار به طور کامل برطرف شود که بعضی افراد پس از انجام این کار برای اطمینان از تمیز بودن تشک از بخارشو استفاده می کنند و به راحتی بر روی آن می کشند تا تشک به طور کامل توسط بخار ضد عفونی و پاک شود.

3-  یک روش دیگر برای ضد عفونی تشک نور مستقیم خورشید است که اگر بخواهید این کار را انجام دهید لازم است که تشک را از تخت جدا کنید و در محلی که نور مستقیم خورشید تابیده می شود قرار دهید تا اشعه ی خورشید هرگونه موجود میکروسکوپی را از بین ببرد و تشک کاملا ضد عفونی شود.

4- لبه های تخت یکی از مکان هایی است که الودگی بیش تری در آن جا تجمع می یابد پس در حین ضد عفوتی و تمیز کردن این محل را فراموش نکنید چرا که در صورت باقی ماندن ممکن است مشکلات پوستی را ایجاد کنند و این جانداران میکروسکوپی به راحتی توسط مواد شوینده، بخارشو، نور مستقیم خورشید از بین می رود.

5- اسپری سرکه و جوش شیرین یکی دیگر از روش هایی است که باعث ضد عفونی تشک می شود. اما در نظر داشته باشید بعد از انجام این کار لازم است حتما تشک را در جریان هوای آزاد قرار داده تا خشک شود.

825fd6f4-1514-4390-b6c8-43acb1d59a33

 

این موارد ذکر شده از جمله روش های بسیار ساده و ابتدایی است که به راحتی در هر زمان می توان به انجام آن پرداخت و تشک را ضد عفونی کرد اما این موارد در خصوص الودگی های سطحی نتیجه مطلوب را حاصل می کند و در صورت وجود کثیفی تشک بهتر است که به شست و شو ی کامل آن ها پرداخته شود که قالیشویی های معتبر مانند قالیشویی شرق نیز در این زمینه خدماتی را ارائه می دهند.

 

چگونه لکه تشک را پاک کنیم

لکه ها ممکن است در هر زمان بر روی تشک ایجاد شوند و این لکه ها هم از هر ماده و محلولی ممکن است باشند و در لحظه ی ایجاد شدن هم بهتر است برطرف شوند تا راحت تر پاک و تمیز شوند در خصوص پاک کردن لکه روش های مختلفی را می توان امتحان کرد که این روش ها خانگی هستند و کاملا در دسترس اما این روش ها در صورتی می توانند پاسخگوی صد در صدی باشند که مدت زمان کمی از لکه گذشته باشد و اگر که کهنه شود باید از روش دیگری که همان استفاده از پاک کننده ها و مواد ضد عفونی کننده است انجام شود. برخی روش ها به شرح زیر می باشند:

1- استفاده از جوش شیرین

2- تهیه محلول های ضدعفونی کننده و مواد شوینده مخصوص

3- ترکیب مایع ظرفشویی و پراکسید هیدروژن

4- در صورت در دسترس بودن دستگاه بخار شو می تواند استفاده کرد و حتی می تواند کاربردی هم باشد و لکه های تازه را پاک کند.

هرگز موارد بالا را با دستمال بر روی تشک نکشید زیرا موجب پخش شدن لکه ها می شود. بهتر است با استفاده از مسواک یا برس کوچک این مواد را بر روی لکه ها بکشید.

a25af209-801f-4fe0-9c66-45a5730623e1

یک روش مناسب برای ضد عفونی تشک با لکه زرد

لکه های زرد بر روی تشک می تواند در اثر شب ادراری کودکان باشد، عرق، نوشیدنی های زرد رنگ باشد که می تواند جلوه ی بسیار بدی هم داشته باشد که در این خصوص روش وجود دارد که هم تشک ضد عفونی می شود و هم لکه ی زرد به طور کامل از بین می رود. این روش استفاده از آب اکسیژنه و جوش شیرین است که با ترکیت این دو به همراه قطره ای از مایع شست و شو می توان یک پاک کننده بسیار مناسب برای پاک کردن لکه ی زرد تهیه کرد که ابتدا منطقه ی مورد نظر از تشک را خیس کنید و سپس از محلول تهیه شده بر روی آن بریزید و یا کمی اسپری کنید و اجازه دهید مدت کوتاهی بر روی تخت باقی بماند و سپس محل را خشک کنید و اجازه دهید به همان حالت باقی بماند و خشک شود. اگر می خواعید این کار با سرعت بیش تری انجام شود می توانید از پنکه جهت خشک کردن استفاده کنید.

b423a63f-ff01-4730-9d5b-1c1286cf3548

اهمیت ضد عفونی تشک

ضد عفونی و حتی شست و شوی تشک از موارد مهمی محسوب می شود که هر شش ماه یک بار لازم است که اتفاق بیفتد و اهمیت این مسئله در پیدایش جانوران کوچک و میکروسکوپی است که می توان به ساس اشاره کرد و حال سوال پیش می آید که چگونه ساس پدیدار می شود، در اثر تجمع سلول های مرده که در خواب این اتفاق می افتد و در اثر بازسازی پوست، ساس به راحتی ایجاد می شود که تمام این موارد به وسیله ی چشم قابل مشاهده نیست و می تواند مشکلاتی هم برای پوست ایجاد کند به همین دلیل همیشه به اهمیت ضد عفونی تشک اشاره می شود و بهتر است در کیفیت مناسبی انجام شود.

***

این مطلب رپرتاژ بوده و پایگاه خبری شمانیوز صحت و یا عدم صحت مطلب فوق را تایید نمیکند و مسیولیت حقوقی آن هیچ ارتباطی با شمانیوز ندارد.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها