`
شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

7 کمک آشپزی به آرامش و عزت نفس که سلامت روان شما را تقویت می کند

آشپزی در خانه در واقع لمس یک تجربه حسی است. تکرار برش دادن و خرد کردن سبزیجات، غل غل کردن آبگوشت، صدای اضافه کردن پاستا به آب در حال جوش، وعطر خوش غذایی که تمام خانه را پر کرده در حالی که شما غذای خود را با لذت به اتمام می رسانید، و تمام وجودتان پر شده از حس رضایت.

آیا تا به حال این فکر کرده اید که آشپزی چه تاثیری بر سلامت روان شما دارد؟  در این مطلب قصد داریم هفت دلیل که چرا آشپزی می تواند به بهبود خلق خوی شما کمک کند را بگوییم.

آشپزی در خانه در واقع لمس یک تجربه حسی است.  تکرار برش دادن و خرد کردن سبزیجات، غل غل کردن آبگوشت، صدای اضافه کردن پاستا به آب در حال جوش، وعطر خوش غذایی که تمام خانه را پر کرده در حالی که شما غذای خود را با لذت به اتمام می رسانید،  و تمام وجودتان پر شده از حس رضایت. 

مثلاً گوش دادن به یک پادکست یا آلبوم دوست داشتنی و یا کمک به یک دوست خوب، تجربه ما را بالا میبرد. ولی آیا آشپزی واقعی می تواند به بهبود سلامت روان شما کمک کند؟

گاهی اوقات از پخت و پز به عنوان درمانی برای رهایی از یک حس بد استفاده میشود. و در محافل حرفه ای نام های مختلفی دارد (آشپزی درمانی/ آگاهی آشپزی) که همگی یک باور را نشان میدهند؛ آشپزی در خانه می تواند برای سلامت روان شما مفید باشد.  زیرا آشپزی یک عمل است که نیازمند صبر، توجه، راهی برای بیان خلاقیت و وسیله ای برای برقراری ارتباط میباشد و به بالا بردن عزت نفس ما بسیار کمک می کند. زیرا یک آشپز می تواند احساس خوبی نسبت به کار خود داشته باشد.

البته باید گفت که آشپزی جایگزین درمان نیست. اگر با سلامت روانی دست و پنجه نرم می کنید، بهتر است با یک متخصص تماس بگیرید. اما، در اینجا چند دلیل وجود دارد که به شما می گوید چرا شما با انجام آشپزی احساس شادی بیشتری میکنید.

 

image002

مورد 1: احساس موفقیت

وقتی شما برای خود یا افراد دیگری آشپزی می کنید، در واقع یک هدف دست یافتنی برای خود تعیین کرده اید.  و این کار در یک نوع درمان به نام «فعال سازی رفتاری» قرار می گیرد.  به گفته انجمن روانشناسی بالینی «فعال سازی رفتاری» برای درمان افسردگی و اضطراب استفاده می شود، تمرکز بر افزایش "تماس بیمار با منابع پاداش" است.  همچنین با رفتار مثبت و هدفمند چند تا دوری از اهمال کاری با افسردگی مبارزه می کند. همینطور انجام آشپزی حتی اگر پخت غذای های ساده ای مانن دمپخت مرغ باشد، می تواند عزت نفس شما را بهبود ببخشد.

مورد 2: تمرین خلاقیت

خلاقیت در آشپزی می تواند تاثیرات مثبتی بر سلامت روان شما داشته باشد. مطالعه در سال ۲۰۱۶ که در مجله روانشناسی مثبت منتشر شد، نشان میداد که افرادی که  کارهای خلاقانه انجام میدهند - نوشتن، آواز خواندن، آشپزی-  زندگی شادتری دارند. آشپزی کردن در خانه به شما این فرصت را می دهد که در آشپزی آزمایش کنید و کشف کنید که هر یک از مواد چگونه و در هر غذا چه نقشی دارند.  حتی اگر دستورالعملی را دنبال می‌کنید، سعی کنید مواد را عوض کنید - برای مثال، در اولین دستور یک غذای گیاهی به جای هویج می توانید از سیب زمینی شیرین یا سبزیجات نارنجی دلخواه خود استفاده کنید.  بهترین سرآشپزها میگویند هر دستورالعمل برای پخت یک غذا یک پیشنهاد است.

مورد 3: صبور بودن

یک ضرب المثل است که می گوید "صبر یک فضیلت است" این امر به ویژه در عصر دیجیتال یعنی حال حاضر زمانی که می توانیم با مردم سرتاسر جهان ارتباط برقرار کنیم، کل فصل های نمایش ها را تنها در چند جلسه تماشا کنیم و سایر اشکال تجربه لذت های فوری وقتی که جهان ما را به سمت عجول بودن میبرد یک امر بسیار خوب است.  دکتر جودیت اورلوف روانشناس و نویسنده پرفروش نیویورک تایمز می گوید «صبر به معنای انفعال یا تسلیم شدن نیست. بلکه به معنای قدرتمند بودن است، این کار یک تمرین آزاد کننده احساس از منتظر بودن و تماشا کردن و دانستن زمان رسیدن به هدف و عمل گرایی است.»  پخت و پز در خانه نیاز به صبر در مراحل مختلف دارد. این به این معنی است که برای ریز کردن سیر پیاز و زنجبیل و یا برای رسیدن به طعم مطلوب یا صبر کردن برای خنک شدن کوکی های گیاهی قبل از خوردن اولین لقمه وقت بگذارید (به من اعتماد کنید ارزش صبر کردن را دارد... البته نه همیشه(

مورد 4: برقرار کردن ارتباط با دیگران

پختن چلو مرغ برای دیگران می تواند تجربه یک حس بسیار دلچسب باشد و برای شما احساس مفید بودن ایجاد کند و عزت نفس شما را بالا ببرد.  اما درخواست از دیگران برای اینکه که در این کار لذت بخش با شما همراه باشند و در آشپزخانه همراه با شما ایفای نقش کنند به شما حس اجتماعی بودن می دهد و همچنین میتواند ارتباط شما با دیگران را بهبود بخشد.  اگر با خانواده یا دوستانتان آشپزی می کنید، تصمیم گیری در مورد اینکه چه کسی کدام کار را بر عهده می گیرد بسیار سرگرم کننده است و تمرینی در واگذاری وظایف به یکدیگر که حس بسیار خوبی در شما ایجاد خواهد کرد.

image003

نکته 5: بهبود بخشیدن رابطه خود با غذا

یادگیری و انجام آشپزی در خانه می تواند تاثیر مثبتی در رابطه شما با غذا داشته باشد.  به گفته دکتر سوزان مور ، سخنگوی انجمن رژیم غذایی آمریکا، کودکانی که والدین آنها از آنها دعوت می کنند تا با آنها غذا بپزند در مورد غذاهای سالم بیشتر فکر می کنند. بسیاری از مردم در خانواده های بزرگ میشوند که هرگز به آن ها مهارت های آشپزی آموزش داده نشده است.  اما در دست گرفتن  آشپزی و کنترل مواد اولیه ای که با آنها آشپزی می کنید نه تنها منجر به افزایش اعتماد به نفس میشود، بلکه ترس شما از خوردن غذای ناسالم را از بین میبرد و شما با لذت از غذای  سالمی که خود درست کرده اید با احساسی خوب غذای خود را می خورید.

نکته 6: سلامتی بیشتر

اگر میخواهید بدن سالم تری داشته باشید سعی کنید چند روز در خانه آشپزی کنید. بر اساس مطالعه‌ای که در مجله تغذیه سلامت عمومی انجام شده است افرادی که در خانه آشپزی می کند نسبت به افرادی که بیشتر روز در هفته را برای غذا خوردن به بیرون می روند غذای سالم تری دارند. برنامه ریزی یا آماده کردن و ایده های غذایی از قبل نیز بسیار موثر است.  طبق گفته دانشکده بهداشت عمومی هاروارد ۹۵ درصد سرتونین در دستگاه گوارش شما تولید میشود و همین طور مطالعات نشان داده است که بین سلامت روده و سلامت روان ارتباط مستقیمی وجود دارد.

نکته 7: سازماندهی درست

زمانی که اصول اولیه آشپزی را یاد گرفتید، آشپزی در خانه برای اکثر روزهای هفته می‌تواند بهبود سازماندهی و ذهن آگاهی شما کمک کند. زمانی که در حال انجام برنامه ریزی برای پخت وعده های غذایی خود هستید، نگاهی به  مواد غذایی که در خانه دارید بیاندازید.  سپس، پس سعی کنید بفهمید چه چیزی می توانید با چیزهایی که در خانه دارید درست کنید.  حتما لازم نیست همه مواد غذایی در دسترس شما باشد، اما از قبل دانستن اینکه چه چیزی می خواهید به شما کمک می‌کند بودجه غذایی خود را بهتر مدیریت کنید و سالم تر غذا بخورید.

 

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۰ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها