`
شمانیوز
شما نیوز

رپورتاژ آگهی/

تحلیل جامع قیمت تیرآهن و هاش طی شهریور ماه

بازار آهن و فولاد کشور به طور کلی در شهریور ماه ۱۴۰۱ یک روند صعودی را طی کرده و نرخ فروش اکثر مقاطع فولادی نسبت به ابتدای ماه افزایش یافت. قیمت تیرآهن هم از این روند مستثنی نبوده و همچون سایر محصولات، با افزایش رو به رو شد.

تحلیل جامع قیمت تیرآهن و هاش طی شهریور ماه

بازار آهن و فولاد کشور به طور کلی در شهریور ماه ۱۴۰۱ یک روند صعودی را طی کرده و نرخ فروش اکثر مقاطع فولادی نسبت به ابتدای ماه افزایش یافت. قیمت تیرآهن هم از این روند مستثنی نبوده و همچون سایر محصولات، با افزایش رو به رو شد. البته میزان این افزایش قیمت برای تمامی شرکت ها و سایزهای مختلف این تیرآهن یکسان نبود. از طرف دیگر، تیرهای هاش روند متفاوتی را با کلیت بازار و تیرآهن های معمولی طی کرده و افزایش قیمت خاصی را ثبت نکردند. به هر حال، در اینجا تحلیلی جامع از آخرین وضعیت قیمتی تیرهای فولادی معمولی و بال پهن در شهریور ماه 1401 ارائه می‌دهیم تا اطلاعات کاملی در این باره به دست آورید. با آنلاین سازه همراه باشید.

 

تیرآهن ذوب آهن اصفهان

 

قیمت تیرآهن ذوب آهن اصفهان در طول آخرین ماه تابستان 1401 به طور کلی افزایشی بود. به عبارت دیگر، اکثر سایزهای تیرآهن این شرکت با افزایش قیمت نسبت به روزهای ابتدایی این ماه همراه بودند. برای مثال، تیر فولادی سایز ۱۸ و ۱۲ متری این شرکت که در روزهای ابتدایی شهریور با قیمت ۱۵ هزار و ۴۵۹ تومان در ازای هر کیلوگرم معامله می‌شد، در روزهای انتهایی این ماه با نرخ ۱۶ هزار و ۹۷۳ تومان به فروش رسید. یعنی چیزی حدود ۱۵۰۰ تومان افزایش به ازای هر کیلوگرم را در طول این ماه ثبت کرد. در بخش شاخه فروشی هم تیر 12 متری سایز 18 این شرکت از ۳ میلیون و ۴۴۰ هزار تومان در ابتدای ماه به ۳ میلیون و ۸۵۳ هزار تومان در انتهای این ماه رسید تا رشدی حدود ۴۱۳ هزار تومانی را ثبت کرده باشد.

قیمت تیرآهن

نرخ فروش تیرآهن فایکو

قیمت تیرآهن های شرکت فولاد البرز ایرانیان هم مانند شرکت ذوب آهن در طول شهریور ماه با افزایش رو به رو بود. البته نرخ فروش تیرهای فایکو در طول این ماه با نوسانات متعددی همراه بوده و در برخی موارد کاهش های جزئی را هم تجربه کرد. اما این نوسانات منفی به گونه ای نبود که بتواند بر روند کلی قیمت این تیرها تاثیر بگذارد. نرخ فروش تیر فولادی 12 متری سایز ۱۴ فایکو که در ابتدای شهریور ۲ میلیون و ۱۵۶ هزار تومان بود، با حدود ۱‍۲۰ هزار تومان افزایش، به ۲ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان به ازای هر شاخه در روزهای انتهایی این ماه رسید.

 

نوسانات قیمت تیرآهن یزد

شرکت فولاد یزد هم مانند اکثر شرکت های ایرانی، در طول شهریور ماه نرخ فروش تیرآهن خود را افزایش داد. این افزایش قیمت تقریبا همه سایزهای تیرآهن این شرکت را شامل می‌شد. برای مثال، قیمت تیرآهن سایز ۱۴ و ۱۲ متری این شرکت از ۲ میلیون و ۸۲ هزار تومان در روزهای ابتدایی شهریور ماه به ۲ میلیون و ۲۷۵ هزار تومان در آخرین روزهای این ماه رسید تا افزایشی حدود ۱۹۰ هزار تومانی به ازای هر شاخه را تجربه کرده باشد. بیشترین افزایش در نرخ فروش تیرهای این شرکت ها در روزهای ابتدایی نیمه دوم شهریور ماه اتفاق افتاد.

 

نوسانات قیمتی هاش در طول شهریور ماه

تیرهای هاش روند متفاوتی با تیرآهن را در آخرین ماه تابستان طی کرده و هیچ گونه افزایش قیمتی نداشتند. در عین حال، نرخ فروش این تیرهای در بیشتر مبادی با کاهش قیمت رو به رو شد. این افت قیمت هم تیرهای سبک HEA و هم تیرهای سنگین HEB را شامل گردید. در واقع، هاش را می‌توان جزو محدود مقاطع فولادی دانست که نه تنها در طول این ماه افزایش قیمتی نداشته بلکه با کاهش نرخ فروش هم مواجه بوده است. در ادامه، وضعیت تغییرات قیمتی تیرهای هاش سبک و سنگین را به صورت اختصاصی تحلیل کرده ایم:

 

نرخ فروش هاش سبک HEA

قیمت هاش سبک در طول شهریور ماه، برخلاف قیمت تیرآهن در عمده سایزها با کاهش مواجه شد؛ اگرچه این افت قیمت در تمامی سایزها به یک اندازه نبود. برای مثال، هاش سبک HEA ذوب آهن در سایز ۱۸ و ۱۲ متری که در ابتدای شهریور با قیمت ۲۷ هزار و ۹۸۲ تومان به ازای هر کیلوگرم معامله می‌شد، در روزهای انتهایی این ماه به ۲۵ هزار و ۶۸۹ تومان رسید. یعنی چیزی حدود ۲ هزار و ۳۰۰ تومان کاهش در طول یک ماه که میزان قابل توجهی است. هاش سبک ذوب آهن اصفهان در سایر سایزها هم روندی تقریبا مشابه را پشت سر گذاشتند.

قیمت تیرآهن

 

قیمت هاش سنگین HEB

تیرهای سنگین هاش هم در طول شهریور ماه تقریبا با ثبات یا افت قیمت همراه بودند. اما میزان کاهش قیمت این نوع تیرها نسبت به تیرهای سبک هاش تا حدودی کمتر بود. قیمت تیرآهن سنگین HEB ذوب آهن اصفهان در سایز ۱۸ و طول ۱۲ متر که در اولین روزهای شهریور ماه ۲۱ هزار و ۵۶۰ تومان به ازای هر کیلوگرم بود، در آخرین روزهای این ماه هم با همین قیمت معامله شد اگرچه در طول شهریور ۱۴۰۱ نوسانات جزئی را تجربه کرد، اما در نهایت به همان قیمت ابتدایی خود رسید. سایر تیرهای هاش سنگین هم روند مشابه یا همراه با کاهش جزئی را در طول این ماه طی کردند.

قیمت تیرآهن

آیا این خبر مفید بود؟
بر اساس رای ۱ نفر از بازدیدکنندگان
جهت مشاهده نظرات دیگران اینجا کلیک کنید
copied

این خبر را از دست ندهید
دیگر رسانه ها